15 Ağustos 2022 Pazartesi

SAMSUN'UN 2.5 AYLIK SUYU KALDI! ÇAKMAK BARAJINA HASAN UĞURLU'DAN TAKVİYE SU BASILIYOR

Samsun'un 2.5 aylık suyu kaldı! Çakmak Barajına Hasan Uğurlu'dan takviye su basılıyor

Samsun'un yaşanan küresel kuraklık nedeni ile 2.5 aylık suyunun kaldığı açıklandı, içme suyunu karşılayan Çakmak Barajına, Hasan Uğurlu Barajından takviye su basılıyor.

16 Ocak 2021 Cumartesi 14:18 GÜNCEL

Samsun'da 2.5 aylık içme suyu rezervinin kaldığı, içme suyunu sağlayan Çakmak Barajının Samsun'un su ihtiyacını Nisan ayına kadar karşılayabileceği açıklandı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, küresel kuraklık sebebi ile yaşanan içme suyu sıkıntısı ile ilgili açıklama yaptı.

"Çakmak Barajı'ndaki su miktarı bizi Nisan ayına kadar götürebilir seviyedeydi” diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir, "2.5 aylık bir suyumuz kalmıştı. Ama SASKİ Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışma sonucu Hasan Uğurlu Barajı'ndan motopomplarla günlük Samsun ihtiyacının üçte biri kadar suyu şu anda Çakmak Barajı'na takviye ediyoruz. Yağmurların yağması ile birlikte 10 milyon metreküplük su bekliyoruz. Samsun'da inşallah kuraklıkla ilgili su sıkıntısı yaşanmayacak. Bununla ilgili de her konuda titiz çalışma yürütüyoruz. İklim değişikliği konusu son günlerde oldukça ciddi bir hal aldı. İyi bir yere gitmiyoruz bu konuda. Bizim merkezde günlük 300 bin metreküplük Tekkeköy'deki yeni arıtma projemiz bitti. 2021 yılında ihale edeceğiz. Mevcut olan arıtma 200 bin idi. Bu 300 bin. Yapılınca onu hemen devreye alacağız. Mevcut olan arıtma tesisinin de kapasitesini 300 bin metreküpe çıkaracağız. Türkiye'de yedekli arıtması olan tek il olacağız" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Ufuk

16 Ocak 2021 Cumartesi 14:26

Barajın son halinin resmi var bende muslukları boşa açmayı devam etmeyi bırakmadığımız sürece içme suyumuz kalmayacak adına sosyal medyada paylaşım da bulundum ve gidip gördüğümde inanamadım aynı zamanda annemin köyü ve çekilen suyu görünce inanamadım malesef

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Golf Sahası için Mustafa Demir'den açıklama! Golf Sahası büyük ziyan

Samsun Golf Sahası için Mustafa Demir'den açıklama! Golf Sahası büyük ziyan