29 Haziran 2022 Çarşamba

ULUSAL FINDIK KONSEYİ TARIM BAKANI KİRİŞÇİ'YE FINDIKTA YAŞANAN SORUNLARI AKTARDI

Ulusal Fındık Konseyi Tarım Bakanı Kirişçi'ye fındıkta yaşanan sorunları aktardı

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, Tarım ve Orman Bakanı Prof.Dr. Vahit Kirişçi'ye Türkiye'nin fındık üretiminde düşüş olduğunu aktararak üretimin arttırılması gerektiğini söyledi.

05 Haziran 2022 Pazar 20:25 GÜNCEL

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu üyeleri, fındık üretiminde yaşanan sorunların çözümüne ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Sn. Prof.Dr. Vahit Kirişçi ile bir araya geldi.


Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Arslan Soydan, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Poyraz, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Hasdemir ve Yönetim Kurulu Üyesi Adem Sarı ile Genel Sekreter Eren Nizam, Tarım ve Orman Bakanı Sn. Prof. Dr. Vahit Kirişçi ile görüştü.

Konsey Başkanı Hamza Bölük, gerçekleşen görüşmede Bakan Kirişçi'ye Türkiye'nin fındık üretiminde düşüş yaşandığını söyledi. Başkan Bölük, Bakan Vahit Kirişçi'ye "Fındıkta en büyük sorun üretim. Türkiye fındık tarımında her ne kadar üretim sahalarını Ova diye tabir ettiğimiz alanlarda çoğalsa bile Dünya’daki ağırlıklı liderliğini gittikçe kaybetmektedir. Bu uzun yıllara sari bizim aleyhimize bir durum oluşturacaktır. Her ne kadar Dünya Fındık tüketimi artsa bile ülkemizin bulunduğu liderlik rakip ülkeleri hala rahatsız etmemektedir. Her zaman ve şekilde Dünya’da üretim yapılabilecek alanlarda en modern tekniklerle üretimlerini artırmaktadır. 1990 yılına kadar en üst seviyeye ulaşan fındık üretim miktarımız her geçen yıl düşmüştür. Üretimi daima artırmalıyız ve kendimize rakip ülke yaratmamalıyız savı maalesef kabul görmemiş ve oransal üstünlüğümüz her geçen gün azalmıştır." dedi.Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, fındıkta üretimin arttırılması için bazı önerilerde de bulunarak, Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde acil eylem planının hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Bölük, Bakan Vahit Kirişçi ile gerçekleşen toplantıda şöyle konuştu.
"Üretimin artırılması için özellikle makinalı tarımın yapılmasında zorluklar yaşanan Trabzon, Giresun ve Ordu illerinin bir an önce acil eylem planına alınarak bu bölgede verimin artırılması yönünde çalışmaların planlı bir şekilde başlatılması gerekmektedir. Üretimi artırmaya hiçbir faydası olmayan Doğrudan Gelir Desteğinin terk edilerek ürüne destek modeline geçilmesi gerekmektedir. Ürüne destek için mevcut ticaret borsalarının alt yapısı kullanılarak ürünün borsa pazarlarında satışa teşvik edilmesi sağlanarak destek modelinin bu şekilde sürdürülebilir kılınması gerekmektedir. Bu şekilde yeni uygulamanın bir birini otokontrol halinde takip etmesi mümkün olacaktır. Çünkü fiili satışların olacağı borsa pazarları destek modelinin de merkezi olacak ve herhangi bir suiistimalin önü de alınmış olacaktır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor orta sahaya Arvydas Novikovas'ı transfer etti

Yılport Samsunspor orta sahaya Arvydas Novikovas'ı transfer etti