29 Haziran 2022 Çarşamba

SAYSİAD'IN SPONSORLUĞUNDA İLK ADIMDAN KURULUŞA MİLLİ MÜCADELE KARMA SERGİSİ AÇILDI

SAYSİAD'ın sponsorluğunda İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Karma Sergisi açıldı

Samsun Yönetici Sanayi ve İş Adamları Derneği'nin (SAYSİAD) sponsorluğunda 19 Mayıs 1919'un 100. yılı nedeniyle İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Karma Sergisi İstanbul-Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde açıldı.

17 Mayıs 2019 Cuma 00:59 KÜLTÜR SANAT

Samsun Yönetici Sanayi ve İş Adamları Derneği'nin (SAYSİAD) desteğiyle 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı kapsamında İstanbul'da İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Karma Sergisi açıldı.


19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra, OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD ve Melek Yıldız Ergül'ün tarafından yapılan eserlerden oluşan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi İstanbul açıldı. İstanbul'da 26 Mayıs'a kadar açık olacak sergi, 30 Mayıs - 10 Haziran tarihleri arasında da Samsun'da sergilenecek. SAYSİAD’ın desteğiyle gerçekleştirilen sergi, yurt dışında da 9 farklı ülkede sergilenecek. 

"Bu Tür Etkinlikte Olduğumuz İçin Mutluyuz"
Serginin açılış kurdelesini kesen  SAYSİAD Genel Başkanı Ayşe Üstünel Dağdelen, "19 Mayıs 1919’un 100. Yılında aynı ruhla aynı heyecanı taşıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ü ve bütün silah arkadaşlarını minnetle anıyorız. Bizler, SAYSİAD olarak bu etkinlikte olduğumuz için mutluyuz" dedi. 

Hedef, Bağımsızlık Ruhunun Yaşatılması 
Yapılacak olan tüm etkinliklerin temel amacı; gerçekleştirilen proje ve etkinliklerin, milletimizde milli mücadele ve bağımsızlık ruhunun yaşatılması ve geleceğe aktarılması. Bu etkinlikler kapsamında hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Sergisi" ile, 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlanmıştır. Genelkurmay Askeri Tarih ve Strateji Etüt (ATASE) Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD ve Melek Yıldız Ergül'ün 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen sergilerden seçilen eserler, sergimizin içeriğini oluşturuyor. Bağımsızlığımızın 100. Yıl ile ilgili yapılan bu çalışmaların tümü, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmalara ilham kaynağı olacağı aşikardır. Belge ve Fotoğraflar, 9 Ülkede Sergilenecek
16 - 26 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da açılışı yapılacak "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi, 27 Mayıs - 10 Haziran 2019 tarihleri arasında Samsun'da olacak. Sergi, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Birleşik Krallık, (İngiltere) Kosova, Kuzey Makedonya, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de açılarak oradaki insanlarında 19 Mayıs 1919 ruhunu yaşamaları sağlanacak. Bugün açılan sergiye turistlerde ilgi gösterdi. 

Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde açılan serginin açılışına, SAMKON Genel Bakanı Sezgin Gümüş, SAMKON Onursal Başkanı Remzi Kozal, SAYSİAD Genel Başkanı Ayşe Üstünel Dağdelen, SAMDEF Genel Başkanı Meyim ŞENEL ve yönetim kurulu üyeleri ile vatandaşlar katıldı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Kaymak gece mesaisi yaptı vatandaşı 19 Mayıs etkinliklerine davet etti

Samsun Valisi Kaymak gece mesaisi yaptı vatandaşı 19 Mayıs etkinliklerine davet etti