29 Haziran 2022 Çarşamba

ÇOCUKLARDA KEPÇE-YELKEN KULAK SORUNUN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Çocuklarda kepçe-yelken kulak sorunun tedavisi nasıl yapılır?

Kepçe-yelken kulak sorunu nedir, neden olur? Çocuklarda kepçe kulak sorunun tedavisi var mı? Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Cerrahisi Doktoru Harun Küçük, çocuklarda kepçe-yelken kulak sorununun tedavi yollarını anlattı.

17 Eylül 2021 Cuma 14:40 SAĞLIK

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Dr. Öğr. Üyesi Harun Küçük, çocuklarda travmalara ve özgüven problemlerine neden olan kepçe kulak sorunun tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.


Halk arasında kepçe kulak olarak anılan dış kulak deformitesi en sık görülen kulak şekil bozukluğu olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Dr. Öğr. Üyesi Harun Küçük, "Kepçe kulak sorunu çocuklarda sıklıkla görülen problemlerden birisidir. Kepçe kulak, kulak ile kafa arasındaki açının normalden daha fazla olmasından kaynaklanır. Sağlık açısından herhangi bir problem oluşturmuyor fakat sosyal çevrede çok ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Özellikle çocuklar arasında bu problem farkında olmadan çocukları kırabiliyor, incitebiliyor. Bu da psikolojik olarak çocukta sorunlar oluşturabiliyor.ÖZGÜVEN PROBLEMİ OLUŞTURUYOR
Kepçe kulak görünümü özellikle okul çağındaki çocuklarda travmalara ve özgüven problemleri oluşturabiliyor.
Psikolojik değişim ve gelişimin yaşandığı çağlarda estetik görünüm, çocuklar için büyük bir sosyal sorun olarak karşısına çıkıyor.
Bu sorunu yaşayan çocuklar arkadaşları tarafından belli bir dönem alay konusu olmakta, çocuğun psikolojisinde telafisi zor kalıcı izlerin oluşmasına neden olmaktadır. Kepçe kulak sorununun tedavisi cerrahidir. Aileler çocukların büyüdükçe kepçe kulak sorununun ortadan kalkabileceğini düşünse de tıbbi destek almaları gerekmektedir." diyerek sözlerine son verdi.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Metin Sinecek açıkladı! Yeni ekonomi paketi geliyor! Küçük esnafa vergi muafiyeti

Metin Sinecek açıkladı! Yeni ekonomi paketi geliyor! Küçük esnafa vergi muafiyeti