29 Haziran 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA 320 BİN KİŞİ AŞI YAPTIRMADI! AŞI YAPTIRAN KİŞİ SAYISI İSE HIZLA DÜŞÜYOR

Samsun'da 320 bin kişi aşı yaptırmadı! Aşı yaptıran kişi sayısı ise hızla düşüyor

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, aşı yaptıran kişi sayısının 15-20 binlerden 500'e kadar düştüğünü açıkladı, "Bu düşük aşı rakamlarıyla Koronayı kontrol altına almamız zor" dedi.

26 Kasım 2021 Cuma 12:12 SAĞLIK

Samsun'da KoronaVirüs'e karşı aşı yaptıran kişi sayısının hızla düştüğü, 320 bin kişinin ise hiç aşı olmadığı açıklandı.


Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, günlük ortalama aşı sayısının 15-20 binlerden 2 bin ile 500'e kadar düştüğünü söyledi. 

 

Samsun'da aşıya karşı talepte yaşanan düşüş sebebiyle Covid-19'un kontrol altına alınamadığına dikkati çeken Muhammet Ali Oruç, "Bu mücadelede koronaya karşı üstünlüğümüzü korumamız için, aşı hakkı tanımlanan vatandaşlarımızın, aşılarını eksiksiz olarak yaptırması ve hatırlatma dozlarını ertelememesi büyük önem taşıyor. Maalesef Samsun'da bu anlamda bir sorun yaşıyoruz. Veriler bize, aşı sayılarımızın her geçen gün düştüğünü ve düşmeye devam ettiğini gösteriyor.  Samsun'da hiç aşı yaptırmamış ya da hatırlatma dozlarını tamamlamamış yaklaşık 320 bin vatandaşımız var. Geçtiğimiz aylarda günlük 15 – 20 bin arası aşı yapılan ilimizde, artık günde ortalama sadece 2000 civarı aşı yapılıyor. Eskiden 1 günde yaptığımız aşıyı neredeyse şu an bir haftada yapıyoruz. Hafta sonları bu rakam 500'lere kadar düşüyor" dedi.

 


 
SAMSUN'DA GENÇLER AŞI OLMUYOR
Özellikle gençlerin Samsun'da aşı konusunda duyarsız kaldıklarını belirten Sağlık İl Müdürü Oruç, şunları dile getirdi.
"Geçtiğimiz günlerde Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 15 -35 yaş arası gençlerimize yönelik düzenlenen Genç Aşı Günlerinde bir alışveriş merkezimizde açtığımız aşı standında, bir günde sadece 13 gencimiz aşısını yaptırdı. Bazı aşı merkezlerimizde bir flakonun açılması için gerekli 6 kişiyi bile bulamadığımız günler oluyor. Bu düşük aşı rakamlarıyla koronayı kontrol altına almamız gerçekten zor.  Koronaya yeniden güçlenme imkânı veren bu tavrımız, çözümü bulunan bir hastalığı durdurmamızı engellediği gibi, korona sonrası dönemde, daha büyük sağlık sorunlarına yol açacağını düşündüğümüz kronik rahatsızlıklara ve kanser hastalığına da koronanın gölgesine saklanma imkânı veriyor. Acilen toplum olarak tek düşmanımızın korona olmadığını, aşı olarak hem koronayı hem de koronanın gölgesinde saklanmış bekleyen diğer kronik rahatsızlıkları güçlenmeden durdurabileceğimizi unutmayalım. Lütfen aşımızı olalım, erteleme ve beklemeyi tercih etmeyelim. Hep beraber koronayı şehrimizin ve sağlık çalışanlarımızın gündeminden çıkaralım."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ekonomik Kurtuluş Savaşı için Yüksel Yıldırım örnek gösterildi

Ekonomik Kurtuluş Savaşı için Yüksel Yıldırım örnek gösterildi