16 Mayıs 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA 586 BİN DOZUN ÜZERİNDE AŞI YAPILDI İLÇELER KIRMIZIDAN TURUNCUYA DÖNDÜ

Samsun'da 586 bin dozun üzerinde aşı yapıldı ilçeler kırmızıdan turuncuya döndü

Samsun'da 586 bin dozun üzerinde aşı yapılırken, geçtiğimiz haftalarda kırmızı kategoride bulunan Samsun'a bağlı ilçeler turuncu renge döndü.

04 Haziran 2021 Cuma 15:34 SAĞLIK

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammed Ali Oruç, KoronaVirüs tablosunda Samsun'a bağlı ilçelerin kırmızı renkten turuncuya döndüğünü açıklayarak "Rehavete kapılmak yok" uyarısı yaptı.


Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammed Ali Oruç, alınan tedbirler ve aşılama çalışmaları ile birlikte Samsun'da son hafta KoronaVirüs vaka sayısının yüz bin kişide 55.6'lara gerilediğini açıkladı. Samsun'a bağlı ilçelerin geçtiğimiz hafta kırmızı kategoride bulunduğunu hatırlatan Oruç, bu hafta ise ilçelerin sarı ve turuncu renge döndüğüne dikkati çekti.

Samsun'un KoronaVirüs vaka sayısı ve son durumu ile ilgili açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Muhammed Ali Oruç şu bilgileri verdi.
"Pandemi mücadelesinde bu hafta, bir haftalık aradan sonra önemli bir adım attık, vaka insidans hızımızı yüz binde 97,1 oranından, yüz binde 55,6 oranına gerilettik ve Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre bu hafta en çok vaka düşüşü yaşayan iller arasında yerimizi aldık. 50 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanmasının da dün itibariyle başladığı ilimizde, bugüne kadar yapılan 586 bin dozun üzerinde aşının da olumlu etkisiyle, artık ilimizde aşının bize kattığı gücü net bir şekilde hissetmeye başladık.  Bu gücün oluşturduğu koruma kalkanıyla sıfır vaka görülen ilçelerimiz de olmaya başladı.  Geçtiğimiz hafta sıfır vaka görülen Yakakent ilçemiz bu özelliğiyle, Turuncu ilimizin mavi ilçesi oldu, hepimize moral verdi ve bundan da önemlisi ilimizde hiç kırmızı ilçemiz kalmadı.   Yakakent ilçemizin mavi olduğu tabloda; Alaçam, Bafra ve Asarcık ilçelerimiz sarı olurken diğer tüm ilçelerimiz turuncu renge büründü. Bu olumlu tablonun olumsuz tarafı ise bazı ilçelerimizin hala kırmızıya yakın bir noktada durmaya devam etmeleri oldu. Terme, Ayvacık, Lâdik, Çarşamba ve Kavak ilçelerimiz yüz binde 80’in üzerinde kalan vaka hızlarıyla, ilimizin kırmızıya yakın ilçeleri olmaya devam ettiler. Her ilçemiz aşının gücünü kullanma ve önlemlere uyum oranlarına göre tabloda yerlerini aldığı ve kendi korona hikâyesini yazdığı bu süreçte, özellikle bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın Samsun’un maviye olan yolculuğunda daha dikkatli olması, normalleşme dönemine geçtiğimiz bugünlerde ilimiz için daha da önem arz ediyor. Tüm Samsunlulardan beklentimiz, virüsün ne kadar kolaylıkla ilçeler arasında geçiş yaptığını ve vaka sayısını artırdığını unutmamaları; kesinlikle bu rakam düşüşünden dolayı rehavete kapılmamaları ve aşının koruma kalkanı toplumun en azından yüzde 60-70’ine ulaşana kadar önlemlere azami düzeyde uymaları. Aşı sırası gelen yakınlarını aşı olmaları için yönlendirmeleri ve destek olmaları. Aşı Covid 19’a karşı en büyük silahımız. Biz Sağlık İl Müdürlüğü olarak aşı çalışmalarımıza Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda hızla devam ediyoruz. İnşallah bu etkin aşı çalışması ve önlemlere uyum sayesinde nüfusumuzun büyük bir kısmını aşılayıp, önümüzdeki aylarda koronadan uzak, şehrimizin, esnafımızın, öğrencilerimizin rahat bir nefes aldığı yaz günlerine hep beraber ulaşacağız." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım Belediyesi Meclisinde imam Mustafa Demirkan'ın sözleri kınandı

İlkadım Belediyesi Meclisinde imam Mustafa Demirkan'ın sözleri kınandı