07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI DEMİR'E MEMİŞOĞLU'NDAN HUKUK TANIMAMA TEPKİSİ

Samsun Büyükşehir Başkanı Demir'e Memişoğlu'ndan hukuk tanımama tepkisi

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi İshak Memişoğlu, Samsun'da mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen İlçe Minibüs Terminali inşaatının devam etmesi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Demir'e "Hukuk tanımamazlık" tepkisi geldi.

05 Ocak 2022 Çarşamba 16:15 SAMSUN HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin İlçe Minibüsleri Aktarma Merkezi inşaatının yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam etmesi ile ilgili Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi İshak Memişoğlu'ndan açıklama geldi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'in inşaatının yüzde 53'ünün bittiğini söylediği İlçe Minibüsleri Aktarım Merkezi ile ilgili Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi İshak Memişoğlu'ndan tepki geldi.

İnşaatı devam eden İlçe Minibüsleri Aktarım Merkezi için suç duyurusunda bulunduklarını ve mahkemenin bir süre önce inşaatı hukuksuz bularak, yürütmeyi durdurma kararı aldığını söyleyen Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi İshak Memişoğlu, mahkeme kararına rağmen inşaatın devam etmesini eleştirdi.

İNŞAAT İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VAR
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin söz konusu inşaatı Aralık ayında alınan meclis kararına göre devam ettirdiğini ancak bu meclis kararının da askıda ve hukuksuz olduğuna dikkati çeken Memişoğlu, "Bu meclis kararı içinde suç duyurusunda bulunarak, yürütmeyi durdurma kararı talep edeceğiz. Bu inşaatı hiç bir meclis kararı olmadan Mustafa Demir'in talimatı ile başlattılar. Ve mahkemede bu nedenle inşaatı hukuksuz buldu. Bu nedenle Aralık ayı meclisinde İlçe Minibüsleri Aktarım Merkezi için bir karar aldılar. Bu karara göre inşaatı devam ettiriyorlar. Şuan hukuk çiğnenerek bu inşaatı devam ettiriyorlar. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ama Mustafa Demir hukuku çiğneyerek, tanımayarak bu yatırımı sürdürmektedir. Kendi kendilerine hukuksal dayanaklar yaratarak ilerlemeye çalışıyorlar. Aralık meclisinde o alanla ilgili geçirdikleri yeni plan kararı var. Birincisi Aralık ayında geçen kararda hukuka aykırı. Aralık ayında alınan yeni plan kararı yürütmeyi durdurma kararını ortadan kaldırmıyor" dedi.

MECLİS KARARINA DA SUÇ DUYURUSU YAPILACAK
Samsun Büyükşehir Meclisinde İlçe Minibüsleri Terminal inşaatı için alınan yeni plan kararı içinde suç duyurusunda bulunacaklarını dile getiren Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi İshak Memişoğlu, şunları dile getirdi.
"Meclis kararlarına da itiraz ederek, suç duyurusunda bulunup yürütmeyi durdurma talebinde bulunacağız. Aralık ayı meclis kararı içinde mahkemeye başvuracağız. Hiç bir meclis kararı almaksızın o alanda Mustafa Demir'in talimatı ile inşaata başlandı. O alanla ilgili bir meclis kararı yoktu. Yürütmeyi durdurma kararı o hataları ortaya çıkarttı. Bu nedenle Aralık ayı meclis toplantısında orayla ilgili bir karar aldılar. Ama o kararda askıda, henüz netleşmiş değil. Hukuka saygılı olan idare bu süreci beklemesi gerekir. Büyükşehir ve Mustafa Demir'in hukuk tanımamazlığı burada da ortaya çıkıyor. Ben yaptım oldu mantığı devam ediyor."
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İbrahim Sandıkçı Canik Belediyesi'nin mali durumunu açıkladı

İbrahim Sandıkçı Canik Belediyesi'nin mali durumunu açıkladı