15 Ağustos 2022 Pazartesi

SAMSUN TARİHİNDE BUGÜN! 249 ADET ZEHİRLİ VARİL SAMSUN KIYILARINA VURDU

Samsun tarihinde bugün! 249 adet zehirli varil Samsun kıyılarına vurdu

Samsun'un tam 19 yıl kabusu olan zehirli varillerin hikayesi.. 4 Ağustos 1987 yılında Samsun kıyılarına vuran zehirli variller- Tarihte bugün.

04 Ağustos 2021 Çarşamba 11:18 SAMSUN HABER

Samsun ve Sinop kıyılarına bundan 34 yıl önce 383 zehirli varil vurdu. 4 Ağustos 1987 yılında yaşanan olay her iki şehirde de büyük paniğe neden oldu.


1987 yılında İtalyan menşeili bir gemiden atıldıkları tespit edilen zehirli variller, Samsun ve Sinop kıyılarına vurmuştu. 4 Ağustos 1987 yılında yaşanan olayda, zehirli varillerin 134 adedi Sinop'ta, 249 adedi ise Samsun'un Alaçam ilçesine bağlı Terskırık köyünde yapılan depolarda tam 19 yıl koruma altına alındı. 

Samsun'un Alaçam ilçesi Terskırık köyünde depolara kaldırılan 249 adet zehirli varil o yıllarda köy sakinlerini tedirgin etmiş, varillerin alınması için kampanyalar düzenlenmişti.

Samsun'un tam 19 yıl boyunca gündemi olan zehirli varillerle ilgili ise AK Parti hükümetleri döneminde Çevre Bakanı olan Osman Pepe Alaçam ilçesi Terskırık köyüne giderek varillerin tutulduğu depolarda inceleme yapmıştı.

4 Ağustos 1987 yılında Samsun kıyılarına vuran zehirli variller, 2006 yılında ise İZAYDAŞ firması tarafından Alaçam ilçesi-Terskırık köyünde bulunan depolardan alınarak Avrupa'de bertaraf edilmek üzere götürüldü. Alaçam ilçesi Terskırık köyünde zehirli varillerin tutulduğu depolar ise yine İZAYDAŞ firması tarafından temizlendi. Böylece Samsun'un ve Alaçam ilçesinin 1987 yılından itibaren tam 19 yıl boyunca en önemli sorunu ve gündemi olan zehirli varillerin hikayesi sona erdi.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

MHP Samsun İl Başkanı Karapıçak ve Aykut Çepni banka koordinatörlerini ziyaret etti

MHP Samsun İl Başkanı Karapıçak ve Aykut Çepni banka koordinatörlerini ziyaret etti