29 Haziran 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA 17 İLÇEDE TARIM ARAZİLERİ BORÇTAN İPOTEKLİ

Samsun'da 17 ilçede tarım arazileri borçtan ipotekli

Samsun'un 17 ilçesinde 142 bin 534 tapulu tarım arazisinin borç nedeniyle ipotekli olduğu açıklandı.

02 Haziran 2022 Perşembe 22:26 SAMSUN HABER

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun'da ipotekli tarım arazisi sayısını açıkladı, iktidarın hem tarımı hem de çiftçiyi bitirdiğini söyledi.


Samsun'da toplam 142 bin 534 tapulu tarım arazisinin ipotekli durumda olduğunu açıklayan CHP İl Başkanı Türkel, "Sadece Bafra’da 30 binden fazla, Çarşamba’da 15 binden fazla tarım arazisi ipotekli.

Samsun köylüsünün içinde bulunduğu şartları devletin resmi kurumlarının rakamlarıyla anlatan Türkel, "Kentimizin ve Karadeniz’in en verimli ovalarına sahip Bafra ve Çarşamba’da 46 bine yakın tarım arazisi tapusunun ipotekli olduğunu görüyoruz. Beceriksizlikleri nedeniyle üretim maliyetleri altından kalkılamayacak hale geldi. Üretici bu yıl da para kazanamazsa ipotekli tapular bankalara geçecek. Kasada ithalat yapacak para da kalmadığına göre, seneye kendiniz ekersiniz artık" diyerek hükümeti eleştirdi.Salıpazarı’nın yüzde 23’ü ipotekli
İpotekli tarım arazilerinin, ilçelerdeki toplam tarım alanlarına olan oranını da açıklayan CHP Samsun İl Başkanı Türkel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Salıpazarı’ndaki toplam tarım arazilerinin yüzde 23’ü, Çarşamba’da yüzde 18’i, Ayvacık ve Tekkeköy’de yüzde 17’si, Terme, Vezirköprü ve Bafra’da yüzde 12’si, Asarcık ve Canik’te yüzde 10’u, Havza ve Atakum’da yüzde 8’i, Alaçam ve Yakakent’de yüzde 7’si ipotek altında. Samsun’da her şey yolunda gidiyor diyen arkadaşlarımız mazeret üreteceğine çözüme odaklansınlar."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yusuf Ziya Yılmaz'dan Tekkeköy Belediye Başkanı Togar'a övgü

Yusuf Ziya Yılmaz'dan Tekkeköy Belediye Başkanı Togar'a övgü