10 Ağustos 2022 Çarşamba

SAMSUN'UN KORONA VİRÜS TARAMASI TAMAMLANDI! GİZLİ POZİTİFLER TESPİT EDİLDİ

Samsun'un Korona Virüs taraması tamamlandı! Gizli pozitifler tespit edildi

Samsun'un KoronaVirüs taraması yapıldı. Samsun 520 evde yapılan Covid-19 taramasında gizli pozitifler, belirti göstermeden hastalığı atlatan Bağışıklığı Gelişmiş hastalar tespit edildi

28 Ekim 2020 Çarşamba 13:11 SAMSUN HABER

Samsun'da Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekipleri tarafından başlatılan Korona Virüs taraması tamamlandı. Samsun'da 520 evde yapılan Covid-19 taraması ile ilgili rapor hazırlanacak.


Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammed Ali Oruç, Samsun'da başlatılan Korona Virüs taramasının tamamlandığını açıkladı. yapılan Korona Virüs taraması ile ilgili bilgiler veren Sağlık il Müdürü Oruç, yapılan çalışmada 520 haneye gidilerek Elisa Testleri PCR testleri yapıldığını söyledi.

Samsun'da gerçekleşen Korona Virüs taramasında gizli pozitifler ile hastalığı hiç bir belirti göstermeden atlatan bağışıklığı gelişmiş hastalarında tespit edildiğini kaydeden Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammed Ali Oruç, yapılan tarama ile ilgili şu bilgileri verdi.

"Ülkedeki koronavirüs bağışıklık düzeyinin ve gizli pozitif hastaların tespit edilmesi için Sağlık Bakanlığımız tarafından Haziran ayında bir tarama çalışması yapılmıştı. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca tarafından, 15 – 30 Ekim tarihleri arasında bu çalışmanın yenilenmesi konusunda alınan karar üzerine, ilimizde bu çalışmanın devamı niteliğindeki Covid 19 Hastalığı Seroprevalans Araştırmasının iki aşamalı olarak başlattık.  Birinci aşamada ülke genelinde toplam 31.280 hanede, Samsun’da ise 520 hane gerçekleştirilen uygulamada, her haneden rastgele seçilen 1 kişiye bağışıklık düzeyini gösteren Elisa Testi ve hastalık durumunu gösteren PCR testi ekiplerimiz tarafından yapılarak saha çalışması tamamlandı. Şu an verilerin analizi ve raporlaması için laboratuvar çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde verilerle ilgili rapor ve bilgiler hazırlanarak Sağlık Bakanlığımıza iletilecek.  Çalışma tamamlandığında hem ülkemizde hem ilimizde hastalığı belirti göstermeden atlatmış Bağışıklık Gelişmiş Hastaları ve hastalığı taşıyan olası Gizli Pozitifleri tespit etme imkânı elde etmiş, bu vakalardaki eğilimi takip etme şansı bulmuş ve ülkemizdeki bağışıklık düzeyiyle ilgili yeni verilere ulaşmış olacağız. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak Laboratuvar Çalışması noktasında diğer illere de bu proje kapsamında desteğimizi veriyoruz. Giresun, Ordu, Rize, Tokat ve Trabzon illerinin Kan – Elisa laboratuvar testleri de proje kapsamında ilimiz Terme Devlet Hastanesi laboratuvarlarında çalışılarak sonuçları hazırlanıyor. Bu önemli çalışmaya katkılarından dolayı görev alan tüm filyasyon ekiplerimize ve bize destek olan tüm Samsunlulara teşekkür ediyorum."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Fuat Köktaş'tan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97'inci yılı mesajı

Fuat Köktaş'tan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97'inci yılı mesajı