07 Ağustos 2022 Pazar

AYLİN NAZLIAKA SAMSUN'DA KONUŞTU! İNANMIYORUM DİYENLER ŞİDDETİ SONLANDIRAMAZ

Aylin Nazlıaka Samsun'da konuştu! İnanmıyorum diyenler şiddeti sonlandıramaz

Samsun'a gelen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, yaptığı açıklamada "Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum diyenler kadına şiddeti sonlandıramaz" dedi.

14 Temmuz 2021 Çarşamba 20:29 SİYASET

Samsun'a gelen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, Atakum Belediyesi Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde Yaşam Hak projesinin tanıtım toplantısına katıldı.


CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi  Aylin Nazlıaka, Samsun'da yaptığı konuşmada "Biz ülkemizi kadın erkek yeniden yükselteceğiz. Yeniden laik, demokratik, aydınlık bir ülkeye dönüştüreceğiz" dedi. 

KADINLAR ŞİDDET SARMALI İÇİNDE 
Atakum Belediyesi Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda CHP Kadın Kolları'nın yurt genelinde yaptığı çalışmaları ve hedefleri anlatan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emperyalizme karşı 102 yıl önce yaktığı o meşale halen bu salonda dipdiri yanıyor. Kuruluşun kenti, kurtuluşun aklı olan bu cumhuriyet kentinde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin fesih konusu henüz gündemde bile değilken kadına yönelik şiddetin nasıl bir sarmala dönüştüğünü, kadınların bu şiddet sarmalından kurtulamadıklarını görerek bir proje hayata geçirmeliyiz dedik ve 5 Aralık’ta kadının seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının 86. yıldönümünde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte kamuoyuyla paylaşarak Yaşam Hak projesini hayata geçirdik. Burada sırf kadın olduğu için katledilmiş kız kardeşlerimizin isimleri var. Biz bu projeyle tek bir kız kardeşimizin kirpiği yere düşmesin, kadınların feryadı havada asılı kalmasın istiyoruz, kadına yönelik şiddeti sona erdirmek istiyoruz. Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyenler, kadına şiddeti sonlandıramaz. Çünkü şiddetin temelinde kadın ve erkeğin eşit olmadığına dair inanç vardır. Onun için eşitlik karşıtı olanlar, kadınların şiddet sarmalı içinde yaşadığı ızdırabı görmezden ve duymazdan geliyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlar için birçok güzel sözü var. Onlardan birisi, bugünkü toplantımıza çok uyuyor. Demiş ki, ‘Bir toplum kadın ve erkek olmak üzere iki cinsiyetten oluşur. Mümkün müdür ki bir kütlenin yarısı yerlere zincirlenmişken diğer yarısı göklere yükselebilsin.’ Elbette mümkün değil, işte o yüzden biz ülkemizi kadın erkek yeniden yükselteceğiz. Yeniden laik, demokratik, aydınlık bir ülkeye dönüştüreceğiz. Bu nedenle bugün salonda aramızda olan erkekler de çok değerli. Çünkü bu sadece kadınların mücadelesi değil, aynı zamanda bir insan hakkı ve demokrasi mücadelesi" diye konuştu.

YAŞAM EN TEMEL HAKTIR
Nazlıaka, yaptığı konuşmada Samsun'un Canik ilçesinde eski eşi tarafından şiddete maruz kalan bir çocuk annesi kadının olayını da hatırlatarak, şunları dile getirdi.
"Yaşam en temel haktır diyerek yola çıktığımız bu projede tabip odaları, barolar ile yaptığımız protokollerle şiddet mağduru olan kız kardeşlerimize ücretsiz hukuki, psikolojik danışmanlık ve tıbbi destek sunuyoruz. Bazı şehirlerde ticaret odalarıyla yaptığımız protokollerde kız kardeşlerimize iş imkanı, çocuklarına da burs sağlıyoruz. Zor zamanlarda kız kardeşimizin yanında oluyoruz. Yakın zamanda Samsun’da bir vaka oldu. Hepimizin yüreği yanmıştı. Bir kardeşimiz evladının gözü önünde şiddete maruz kalmıştı. O olay sonrasında il başkanımız, hastanede kız kardeşimizin yanındaydı. Biz bu projeyle birlikte, tüm şiddet mağdur kadınlarımızla dayanışmayı yükseltmek ve hastanelerde, karakollarda, duruşmalarda, savcılıklarda yanlarında olmak istiyoruz. Neden mi? Emine Bulut'u hepiniz tanıyorsunuz. 10 yaşındaki evladının gözü önünde ölmek istemiyorum diyerek yaşamını kaybeden kız kardeşimiz. Emine Bulut, yaşamını kaybetmeden sadece 4 saat önce karakoldaydı biliyor musunuz? Belki biz o gün, onu tanıyor olsaydık bugün hayatta olacaktı. Ayşe Tuğba Aslan, 23 kez katiliyle ilgili savcılığa başvuruda bulunmuştu. Öldüğünde çantasından bir not çıktı, Ben öldükten sonra mı beni koruyacaksınız? yazıyordu. Bizler bu davanın da takipçisiyiz. Duruşmalarda yanlarında olmayı da çok önemsiyoruz çünkü son derece adaletsiz kararlar çıkabiliyor. Sırf efendi durdu diye, takım elbise giydi diye, sırf kravat taktı diye iyi hal indirimleri veriliyor. Ve bunu öğrenmiş katiller onun için, katliamdan sonra takım elbise alıp gidiyorlar; hiç giymeyenler bile alıyor. Haberlerini alıyoruz, her yerde açıklıyoruz; hak ettikleri cezayı almaları için kamuoyu oluşturuyoruz. Bizim olduğumuz duruşmalarda sırf gece eve geç geldi diye, hamile olup sokaklarda dolaştı diye, kahkaha attı diye, kırmızı ruj sürdü diye, dar pantolon giydi diye ve yemeğe çok tuz koydu diye tahrik indirimi verilmiyor kadın katillerine. İşte bu yüzden davaların da sonuna kadar takipçisiyiz. Bazen hiç tahmin edemeyeceğiniz ufak dokunuşlar bir insanın hayatını, bir ailenin kaderini, bir çocuğun yaşamını değiştirebilir. Bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz, il il mahalle mahalle şiddet mağduru olan arkadaşlarımızı ziyaret ediyoruz. Desteğe ihtiyaç duyan bütün kadınlarımız Yaşam Hak projemizin 444 82 85 numaralı çağrı merkezinden bizlere ulaşabilirler."

CEMİL DEVECİ: HER GÜN 2-3 KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci'de Aylin Nazlıaka'nın katıldığı toplantıda yaptığı konuşmasında "21. yüzyılda yaşam hakkını konuşuyoruz. Yaşam hakkı kutsaldır. Yaşam hakkının kutsal olduğunu, kadının onların esiri olmadığını zerre kadar inançları varsa bilmeleri gerekiyor. Çünkü son 20 yıldır artan oranda kocası, ailesi, sevgilisi tarafından her gün 2-3 kadın öldürülüyor. Diğer şiddet türlerini saymıyorum. Çocuğa şiddet keza yine öyle. Biz batı demokrasisinden 100 yıl önce Türk Medeni Kanunu’yla kadına eşitliği, bağımsızlığı sağlamıştık. Ne oldu bize? Örgütlenemedik. Kadınlar örgütlenemedi. Erkek kadın dayanışması sağlanamadı. Demokratik aileyi oluşturamadık.

Toplantıya, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Kadın Kolları MYK üyeleri Füsun Sökmez ile Nejla Kaçan, CHP Samsun Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kadın katıldı. 

Toplantı sonrasındaysa Atakum Kadın Kooperatifi üyeleri ile bir araya gelen Nazlıaka, Av. Gülay Deveci'den kooperatif hakkında bilgi aldı. Ardından Samsun Tabip Odası’nı ziyaret etti ve burada YaşamHak projesi kapsamında ücretsiz destek sağlamak adına protokol imzaladı. Nazlıaka daha sonra CHP Samsun İl Başkanlığı’na da ziyarette bulunurken daha sonra Tütün İskelesi’nden denize öldürülen kadınların anısına yazma bağlanmış çelenk bıraktı. Son olarak Nazlıaka, Kanal ATA’da ekranlarında canlı yayınlanan Gündem Özel programında CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Füsun Sökmez ve Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin de yer aldığı programda YaşamHak projesi konuşuldu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir Gülsan Sanayi esnafları ile buluştu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir Gülsan Sanayi esnafları ile buluştu