12 Ağustos 2022 Cuma

CHP SAMSUN İL BAŞKANI FATİH TÜRKEL, BAFRA'DA KARPUZLARIN TARLADA KALDIĞINI AÇIKLADI

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Bafra'da karpuzların tarlada kaldığını açıkladı

Samsun'un Bafra ilçesine giden CHP İl Başkanı Fatih Türkel, karpuz üreticilerinin kan ağladığını açıklayarak, "Çiftçinin yanındayız üretenin yanındayız beylik laflarını söyleyip bangır bangır bağıran AK Partililer neredesiniz" dedi.

04 Ağustos 2022 Perşembe 01:23 SİYASET

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Bafra ilçesinde karpuz üreticileri ile bir araya geldi. Türkel, Bafra ilçesinde 6 bin dönümde karpuzun tarlada kaldığını söyledi.


Fatih Türkel karpuz üreticileri ile ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye'nin en verimli ovalarından biri olan tabiri caizse adam dikseniz bitecek bu topraklarda Bafra ovasında çiftçimiz gene kan ağlıyor. Ovada çiftçimiz yaklaşık 12.000 dönüm karpuz ekti. Umudunu bağladı karpuz parası ile düğün yapacaktı, karpuz parasıyla evine beyaz eşya alacaktı, karpuz parasıyla 1 yıl geçimini sağlayacaktı ama üzülerek görüyoruz ki karpuz tarlada, çiftçi Bafra Ovası'nda sahipsiz kalmış. Komisyoncuya soruyoruz. Karpuzu neden almıyorsunuz? Neden satmıyorsunuz? komisyoncu diyor ki; geçen sene ben bu zamanlar yakıt fiyatları %300 arttı artan yakıt fiyatları nakliyeye yansıdı. Yüksek nakliyatlarından ötürü İstanbul Ankara büyük şehirlere karpuz satamıyoruz gönderemiyoruz satamadığımız için de çiftçinin malını alamıyoruz diyor." dedi.Bafra ilçesinde karpuz üreticilerinin kan ağladığını söyleyen Türkel, şunları dile getirdi.
"Şu an itibarıyla bir tarlaya çiftçi 150.000 TL para harcamış ilaç atmış gübre atmış traktörü ile sürmüş işçilik vermiş 150.000 TL para harcadığı tarladaki yaklaşık 150-200 ton karpuzunu 30.000 TL'ye bile satamıyor. Ve üzülerek ifade etmek isterim ki 3-4 gün içerisinde Bafra Ovasındaki karpuzlara alıcı çıkmazsa altı yedi bin dönüm karpuz tarlada sürülecek. Yani gübre olarak kullanılacak, yani vatandaşın elinde kalacak. Aynı vahim tablo domates ve biber için de geçerli domates üreticisi de malını satamadı biber üreticisi de malından zarar etti. Zincirleme olarak alacaklı olan esnaf da ciddi sıkıntıya girdi. Bu çekilen çilenin sorumlusu çiftçiyi planlı tarıma yönlendirmeyen, çiftçiyi sahipsiz bırakan iktidarın bürokratlarıdır. 100 liralık gübre 600 lira, 4 liralık mazot 25 lira, 150 liralık ilaç 500 lira olmuş çiftçiye dağı taşı ekin demişler yanınızdayız demişler 10 kat maliyetle çiftçi tarlasını boş bırakmamış dağı taşı ekmiş ama şimdi çiftçinin halini hatırını soran yok çürüyen malına, tarlada kalan ürününe sahip çıkan yok. Çiftçinin yanındayız üretenin yanındayız beylik laflarını söyleyip bangır bangır bağıran AK Partililere sesleniyorum. Neredesiniz? Gelin bu acıya, gelin bu feryada sahip çıkın gelin bu yokluğa, gelin bu zulme bir an önce dur deyin." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Çarşamba ilçesine şehit pilot anısına F4 savaş uçağı getirildi

Samsun'da Çarşamba ilçesine şehit pilot anısına F4 savaş uçağı getirildi