15 Ağustos 2022 Pazartesi

NESLİHAN HANCIOĞLU SAMSUN VE KARADENİZ İÇİN TAM KAPANMA İSTEDİ

Neslihan Hancıoğlu Samsun ve Karadeniz için tam kapanma istedi

Samsun ve Karadeniz'de vakalar artıyor, CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu "Pandemi OHAL'i ilan edilmeli, tam kapanma gelmeli" dedi.

24 Şubat 2021 Çarşamba 11:48 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, KoronaVirüs vakalarının arttığı Samsun ve Karadeniz için tam kapanma uygulamasının gündeme alınmasını istedi.


Samsun ve Karadeniz için pandemi OHAL'i ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Neslihan Hancıoğlu, "İl Hıfzısıhha Kurulları tüm pozitif vakalara kamu gözetiminde izolasyon ve tam kapanma gibi seçenekleri gündemine almalıdır" diye konuştu.

Samsun ve Karadeniz bölgesinde artan vaka artışları ile ilgili bir açıklama yapan CHP Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Hancıoğlu, açıklamasında şunları dile getirdi.
"Salgınla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar, ülke genelinde tüm iller için aynı ama bakanlığın yayınladığı harita ve veriler ortaya koymuştur ki her bölgenin, her ilin kendine has dinamikleri var. Karadeniz bölgesindeki beş ilin verileri, standart kısıtlamaların bu bölge özelinde sonuç alıcı bir etki yaratmadığını ortaya koymaktadır. Bu durum karşısında, vaka sayılarının zirvede seyrettiği Karadeniz Bölgesi için ivedilikle pandemi OHAL'i ilan edilmesi artık bir zorunluluktur. Bu bağlamda, salgınla mücadele konusunda yetkinleşmiş otoritelerin, bilim insanlarının, sosyal bilimcilerin gündeme getireceği bütün öneriler ciddiyetle irdelenmeli ve bir acil eylem planı oluşturulmalıdır. Örneğin, tıpkı salgının başlangıç döneminde, ülke dışından gelen vatandaşlarımıza uygulandığı haliyle, bölgedeki asemptomatik pozitif vaka ve temaslıların, halen boş durumda bulunan yurtlarda kamu gözetiminde izole edilmeleri ve sağlık takiplerinin burada yapılması yönündeki öneri değerlendirmeye alınmalıdır. Bir diğer seçenek ise birçok uzman tarafından da sık sık gündeme getirilen 14 günlük tam kapanma seçeneğidir. Bu beş il özelinde, tam kapanmanın ekonomik maliyet ve sosyal etki analizleri yapılarak ve tam kapanma sürecinde yaşanacak tüm kayıpların kamu kaynaklarıyla telafi edilmesi üzerine bir planlama oluşturulması da gündeme alınmalıdır. Öte yandan il bazında alınacak tedbirlerin, komşu illerin vaka yoğunluğu da dikkate alınmak suretiyle iller arası geçici göçün önlenmesine yönelik olarak yeniden planlanması ihtiyaç halini almıştır. Yeni kısıtlamalara ilişkin planlama yapılırken, vatandaşlarımıza mağduriyet yaşatmamak için azami özen gösterilmeli, vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza kısıtlama hazırlıkları için yeterli ve gerekli süre sağlanmalı ve tüm bu süreç keyfiyetten uzak olarak planlanmalıdır. Mart ayı itibariyle, mevcut kısıtlamaların bölgesel bazlı gevşetilmesine ilişkin planlamalar yapılırken, Karadeniz Bölgesi’nde ise salgının bambaşka bir seyir izlemesi; bu bölgeye ilişkin yeni-sıkı-etkin ve kısa süre içinde sonuç alıcı tedbirlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu konuda her ne kadar İl Hıfzısıhha Kurulları yetkili kılınmış olsa da bu yönde teşvik edici politikaları yürütme erkinin ortaya koyması gerekmektedir.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da vaka artış hızını kesmek için alınması muhtemel ek tedbirler

Samsun'da vaka artış hızını kesmek için alınması muhtemel ek tedbirler