12 Ağustos 2022 Cuma

SP SAMSUN İL BAŞKANI TEMEL ARMUTÇU'DAN AK PARTİ İL BAŞKANI AKSU'YA TEPKİ

SP Samsun İl Başkanı Temel Armutçu'dan AK Parti İl Başkanı Aksu'ya tepki

Saadet Partisi(SP) Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu'ya "Kendini hem il başkanı hem Vali zannediyor" diyerek tepki gösterdi.

03 Temmuz 2020 Cuma 14:26 SİYASET

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu'ya Vali'nin yapması gereken açıklamaları yaptığı gerekçesi ile tepki gösterdi.


AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, doğalgaz ve elektrik konusunda yaptığı açıklamanın ardından pandemi sürecinde Samsun'a sağlanan maddi desteklerle ilgili de açıklama yapmıştı. Ersan Aksu, pandemi sürecinde Samsun'a sağlanan desteklerle ilgili "Sosyal Destek Programı, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği ve İşsizlik Ödeneği ile Samsun’da 146 bin 186 kişiye, 223 milyon 832 bin 973 TL destek sağlandı" demişti.

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu ise AK Parti Samsun İl Başkanı Aksu'nun Vali'nin yapması gereken açıklamaları kamuoyuna duyurmasına ise yaptığı açıklamada  "Kendini hem il başkanı hem Vali zannediyor" diyerek tepki gösterdi.

SP Samsun İl Başkanı Armutçu, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu'ya yönelik açıklamasında ayrıca pandemi sürecinde Samsun'a sağlandığı belirtilen maddi destekleri de değerlendirerek,  "AK Parti İl Başkanına sadece şu rakamları hatırlatmak istiyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yılın ilk 5 ayında 24 milyar 509 milyon lirası dış borç , 229 milyar 804 milyon lirası iç borç olmak üzere toplamda 254 milyar 313 milyon lira borçlanma yaptı.  Alınan bu borçlarla da 64 milyar 960 milyon lira faiz, 18 milyar 87 milyon lirası dış borç , 72 milyar 771 milyon lirası iç borç olmak üzere toplam 90 milyar 858 milyon lira borç ödemesi yaptı. AK Parti İl Başkanının mesleğinin avukat olması hasebiyle ne anlatmak istediğimizi anlayamamış olabilir. (Herkesin herşeyi bilmesi mümkün değildir.) İl Yönetiminde bulunan iktisatçı/ekonomist arkadaşlarına bunun ne anlama geldiğini sorduğu zaman, ülkemizin artık borçlarını ve borçların faizini kendi üretim gücüyle değil, aldığı yeni borçlarla ödeyebildiği anlamına geldiğinin bilgisini alacaktır. Bu durum 18 yıldır tek başına iktidarda olan AK Parti iktidarının, iktidarları boyunca uyguladığı Borca Dayalı Para Sisteminin tabii bir sonucu olarak karşımıza çıktı maalesef. Samsun İl genel nüfusu 1 milyon 350 bin kişi olan ilimizde, yaşadığımız pandemi sürecinde 146 bin 186 kişiye destek verilmişse de (ki nüfusun yüzde 11'ine) ayrıca ortada düşünülmesi gereken bir durum var demektir. Alınan bu kadar borç tutarının içinden de ilimiz genelinde yapılan yardım tutarı o kadar çok olmasa gerekir" dedi.

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu'nun daha önce de doğalgaz ve elektrik ile ilgili bir açıklama yaptığını hatırlatan SP Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, konuyla ilgili şunları dile getirdi.
"Daha önce doğalgaz ve elektrik ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle AK Parti İl Başkanını yetkisi olmayan konularda açıklama yapıyor  diye eleştirmiştik.  AK Parti İl Başkanı şimdide kurum İl Müdürünün veya Valinin yapması gereken açıklamayı yapıyor. AK Parti Genel Başkanının aynı zamanda Cumhurbaşkanı olması, İl Başkanına bu ve benzeri açıklamaları yapma hakkı vermiyor.  Çünkü 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumunda, Cumhurbaşkanının partili olmasına karar verildi, iktidar partisi İl/İlçe Başkanlarına mülkî amir olma hakkı verilmedi. AK Parti İl Başkanı tek parti iktidarı döneminde olduğu gibi ya kendisini hem İl Başkanı, hem Vali zannediyor ya da böyle olmaya heves ediyor.  Türkiye Cumhuriyeti gibi kâdim bir devlet ise heveslerle değil Anayasa ve Kanunlarla yönetilir."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Cevdet

02 Ağustos 2020 Pazar 11:32

SN. Temel ARMUTÇU; Siyasi görüşlerimiz farklı olsa da bu farklılığımızı zenginlik olarak görüyor ve Devletin yaptığı yardımları, sanki siyasal bir parti olan akp yapmış gibi açıklama yapan AKP Samsun il başkanı Ersan AKSU’ya hakkettiği cevabı rakamlarda vermenizden dolayı sizi hem tebrik hem de teşekkür ediyorum.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

ASİYAD Başkanı Osman Yılmaz, Samsunspor'un şampiyonluğunu kutladı

ASİYAD Başkanı Osman Yılmaz, Samsunspor'un şampiyonluğunu kutladı