16 Mayıs 2022 Pazartesi

FUAT ÇAPA'DAN YILPORT SAMSUNSPOR'UN ANTALYA KAMPI VE EYÜPSPOR MAÇI AÇIKLAMASI

Fuat Çapa'dan Yılport Samsunspor'un Antalya kampı ve Eyüpspor maçı açıklaması

Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa Antalya kampını değerlendirerek, Eyüpspor ile oynanacak maçı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

17 Kasım 2021 Çarşamba 15:55 SPOR

Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa, Eyüpspor hazırlıklarına Nuri Asan Tesislerinde devam ederken Antalya kampı ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Nuri Asan Tesislerinde konuşan Fuat Çapa, "Oynamış olduğumuz hazırlık karşılaşmasında savunmanın yanı sıra hücum anlamında da iyi işler yaptığımızı gördük. Takım adına güzel adımlar attığımızı görüyorum. Oynayacağımız karşılaşmalarda alacağımız sonuçlar, neler yaptığımızı net bir şekilde ortaya çıkartacak. Eyüpspor karşılaşmasına kadar antrenman yapacağız. Rakibimiz artılarını eksilerini oyuncularımızla paylaşacağız" dedi.


KONUŞURKEN EEE DEMEMEK İÇİN NE YAPMALI

Sık sık konuşma egzersizleri yapılmalı, ayna karşısında konuşma egzersizleri yapılmalı..

Konuşma sırasında ee şey plan ve benzeri sesleri çıkarma hangi konuşma kusurudur? Kekemelik düzenli egzersizler ve yapılacak doğru telkinlerle üstesinden gelinebilecek bir konuşma kusurudur. Konuşurken kelimeler arasına giren “ıııı”, “eeee”, “hımm”, “yani”gibi istenmeyen sesler ve kelimeler parazit sesler olarak adlandırılmaktadır.

Çok fazla konuşma esnasında aralarda “eee” vermek başkaları tarafından verilecek mesajın anlaşılamamasına neden olabilir.

Karşıda dinleyiciler eğer konuşmanıza önem vermiyor durumlarına giriyorsa, ya çok fazla “eee” yada “sonra”, “şeyyy”, “gerçekten” gibi kelimeleri çok sık dile getirmiş olduğundandır. Bu kelimelere dolgu kelimeleri denmekte.

Araştırmalara göre konuşma arasında cümle aralarında anlamsız kelimeler sokmak yani dolgu yapmak, kişinin konu hakkında bilgisizliğini ve itici olduğunu göstermekte.

Amerikalı hitabet koçu Paula Statman gereksiz dolgu kullanmanın konuşmanıza hazırlık yapmadığınız anlamına geldiğini, eğer ticari yada eğitimsel sunumlarda bunun size negatif olarak yansıyacağını söylüyor. Çoğu insanın dolgu kelimelerini kullandığının farkında bile olmadığını ve iletişimsel gücünün azaldığını da göremediğini ekliyor.

Konuşma metni hazırlayın ve bunu arkadaşınıza dinletin. Ya da konuşma metnini bir videoya kaydedin. Ama karşınızda bir arkadaşınız olması daha iyi çünkü her “ıııııı”, “eee” yapışınızda sizi uyarmasını parmak şıklatarak yaparsa hatanızı canlı görebileceksiniz.

Konuşmalarınız kaydederken yada birine izletirken, özellikle konuşma metnine odaklanılırsa işiniz daha da kolaylaşır.

Eğer arkadaşsız yapacaksanız, video çekiminde özellikle yüzünüzü de karenin içine alın. Çünkü  “ıııııı”, “eee” gibi dolguları aralara koyduğunuz anda kafanızın karışıklığı yüzünüzde değişiklik yapacaktır. Bu sırada kendinize güvenin kaybolduğu ve ani hafıza durgunluğu yaşadığınızı göreceksiniz. ABD’deki Baltimore Üniversitesi iletişim profesörü Steven Cohen, bu yüzden çoğu kişi bunun farkında değildir diyor.

Steven Cohen duruma bilimsel olarak yaklaşıyor. Aslında kafadaki düşünceler ile konuşma arasında paralellik koptuğu anın zaman boşluğunu dolgu kelimeleri ile doldurulduğunu söylüyor.

Özellikle toplantı yada sunumda konuşmacı iseniz bunu tetikleyen başka bir etken daha var. Heyecan!

Heyecanı kabul etmek, panik havasından kurtulmanın tek yolu kendi kendine telkindir. Burada sizi dinleyenlere nasıl yardımcı olacağınızı düşünmeli, nasıl algılandığınız değil. Tıpkı doğru satış tekniği gibi. Eğer satılacak malı siz kabul ediyorsanız, müşterilerinize anlatmak daha kolaydır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yeniden Refah Partisi Samsun İl Başkanı Salih Şahin'den ekonomi açıklaması!

Yeniden Refah Partisi Samsun İl Başkanı Salih Şahin'den ekonomi açıklaması!