SAMSUN HABER
Yayınlanma: 12 Nisan 2024 - 19:10
Güncelleme: 13 Nisan 2024 - 11:52
Samsun'da Asarağaç Tabiat Parkı'nda ağaç kesimine tepki! Derhal durdurun
Samsun'da Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Demir'in ağaç katliamı yaptığı Asarağaç Tabiat Parkı'nda mahalle sakinleri, STK temsilcileri ve meclis üyeleri duruma tepki gösterdi.
SAMSUN HABER
12 Nisan 2024 - 19:10
Güncelleme: 13 Nisan 2024 - 11:52
Samsun'da Asarağaç Yardımlaşma Dayanışma Kalkınma ve Eğitim Derneği Başkanı Fatma Arıkan, Asarağaç Tabiat Parkı'nda başlatılan çalışmada bölgedeki ağaçların kesilmesi ve doğanın tahrip edilmesi ile ilgili açıklama yaptı.
Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Bayraktepe-Asarağaç Tabiat Parkı'nda bulunan ağaçların kesilmesi ve doğanın tahrip edilmesine sert bir dille tepki gösterildi.![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195f3fbe1f7.jpg)
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195f495ad84.jpg)
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195f5350ce5.jpg)
Gazete Gerçek'ten Haydar Öztürk'ün özel haberine göre Fatma Arıkan, açıklamasında "Sahil şeridini tamamen sanayi kaplayan bir ilçenin temiz hava hakkına sahip vatandaşları olarak, Asarağaç'ta yer alan milli parkımızı ve ormanlarımızı, iklim değişikliği ile küresel olarak mücadele ettiğimiz bu dönemde oldukça önemsemekteyiz. Bizler betonlaran yeni yapılacak alanlar değil, ağaçların ve toprağın buluştuğu bu eşsiz alanda yeni nesillere doğal ve sürdürülebilir bir emanet bırakmak istiyoruz. Yıkmayı değil var olana sahip çıkmayı amaçlıyoruz" dedi.
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195f5beba0c.jpg)
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195f635ea33.jpg)
Asarağaç Tabiat Parkı'nda gerçekleşen açıklamada konuşan CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cevat Öncü ise bölgedeki doğa tahribatına dur denilmesi gerektiğini belirtti. Asarağaç Tabiat Parkı'nda - samsunkenthaber- başlatılan çalışmaya Samsun-Ordu karayoluna kaya düşmesinin gerekçe gösterildiğini kaydeden Öncü, "Bu suni bir gerekçedir. Yeni seçilen başkan doğa dostu olduğunu burada göstermektedir. Burada ki bu çalışmaya derhal dur denilmelidir" diye konuştu.MEMİŞOĞLU: KAMU YARARI YOK
Mimarlar Odası Kent İzleme Komisyonu üyesi mimar İshak Memişoğlu'da Asarağaç Tabiat Parki'nın çok önemli bir doğa varlığı olduğuna dikkati çekerek, alanda yapılan çalışmalarda kamu yararı olmadığını söyledi.
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195fa382bec.jpg)
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195fad63ddd.jpg)
CHP Meclis üyeleri Atila Tekcan'da yaptığı açıklamada Asarağaç Tabiat Parkı'nda hem doğa hem de kültür katliamı yapıldığını savundu. Tekcan, tabiat parkının kente aidiyet duygusu olmayan kişiler tarafından rant uğruna feda edildiğini kaydederek, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195fb7a69f8.jpg)
![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66195fbfe313f.jpg)
CHP Meclis üyesi Hasan İpek ise gerçekleşen protestoda ağaç katliamının durdurulması gerektiğini belirtirken, meclis üyeleri Savaş Ovalı ve Osman Ölçer'de Asarağaç Tabiat Parkı'nda başlatılan çalışmanın sonlandırılması gerektiğini ifade etti. Ziraat Mühendisi Hayati Tosun'da oksijen deposu olan alanın korunması gerektiğini dile getirdi.Tekkeköy ilçesinde bulunan Asarağaç Tabiat Parkı'nda başlatılan çalışmalara tepki için vatandaşlar burada bayramlaşma şenliği düzenleyerek, kesilen ağaçlar nedeniyle alana fidan dikti.
İlginizi Çekebilir
Samsunu samsunlular yonetecek artik.trabzon lobisinden kurtuldu bu şehir. Parti ayrimi yapilmadan buyuksehir ve ilce belediyeler ittifak yapip samsunun kaybolan yillari telafi edilmeli acil.tarfikten tabiat turizmine atakum kocadağdan çarsamba bafra ovalarindaki tarima ve koperatifleşmeye.havza kaplicalarina akdağ kayak merkezine vezirkopru kanyondan ayvacik barajina bafradaki kolaydan onlarca golet ve Şelalelere bu şehrin okadar cok gelir kazanc kapisi varki bolgeyede ülkeyede ekonomik cok katkilar saglar.
Hele şükür birileri uyanmış .Allah Mustafa demire yapdiklarini cekdirsin bir gram insanlık yokmuş onda Trabzonlularin yüz karasi
Ablammmmmm, nolur bir ekmek parası ablammmmmm..... ağaç kadar, hayvan kadar bizim değerimiz yok mu...... chpli atakum belediyesinde haftalarca maaş alamadı işçiler..... işiniz gücünüz show...... yemezler.....