Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Atakum ilçesindeki eski Yalı Kafe alanına yaptığı inşaat ile ilgili Samsun 2. İdare Mahkemesinden son dakika kararı.
Samsun'da mahkemelerin defalarca yürütmeyi durdurma kararı verdiği Atakum ilçesinde ki eski Yalı Kafe alanında yapılan Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi inşaatı için Samsun 2. İdare Mahkemesi'nden yeni bir karar daha geldi.Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yürütmeyi durdurma ve ruhsat iptallerine rağmen, sürekli imar plan değişikliği yaparak devam ettirdiği Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi inşaatına bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı çıktı.Gazete Gerçek'ten Haydar Öztürk'ün özel haberine göre, Samsun 2. İdare Mahkemesi Hasan İpek, Ayhan Ayvaz, Füsun Uzun ve Atila Tekcan'ın imar plan değişikliği ve inyaatın ruhsatının iptaline yönelik açtığı davada, imar plan değişikliklerinin hukuka aykırı olduğuna oy birliği ile karar verdi.![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/04/66182d9914e4d.jpg)
Oradan kitap Cafe de olmaz millet kıraathanesi de. Kapasitesi de yetmez, ortam da müsait değil. Sahil ile ve kütüphane gibi bir ortam için elverişsiz bir mimari. Hele o mescit ne alaka. Oradan ne Cafe olur ne başka bişi. Yazın sıcağında kim gidip oturacakmış oraya tıkış tıkış, basık.
Betonarme nereye kadar yeşil alan sayısı azalıyor
Bunların derdi sahile yapılan cami yada mescid. Oraya kırat hane meyhane cafe bar, gece klübü olsaydı itiraz olmazdı
O bölge zaten eğlence alanı. Oraya yapılan mescidin amacı ibadet değil; ibadet edenlerle, eğlenmeye gelenleri birbirine düşürmektir!...
Bencede yıkılması iyi olur CHP'li Atakum belediyesine devredilip serhat başkanın içini bosaltip davalarına bir dava daha eklenmesine yardımcı olmak lazım. Bu güne kadar yapılan masrafta yapılan her işe karşı çıkan CHP'ye girsin
Mustafa demir paraları ödesin
Durdurulmakla kalmamalı derhal yıkılmalı... Emsal olmalı ki bir daha böyle kılıfına uydurarak şehir planlamasına aykırı yapılar olmasın.... Yalı kafe nezih doğa ya uygun bir mekandı... beton yığınına ne gerek vardı...
Vicdansızca ağaçları kestiler alanın neredeyse tamamını betonla doldurup, üzerine tüy diker gibi yola taşarak, mescit adı altında cami yaptılar. Bunları yapabilen insanlar her yanlışı yapabilirler.
Eğer ki yapılan inşaat yıkılırsa emsal olması açısından bu zamana kadar inşaata harcanan para mahkeme kararlarına rağmen inşaata devam eden sorumlulardan tahsil edilmelidir.