17 Ekim 2021 Pazar

BEKLENEN DEPREM GERÇEKLEŞTİ.''7.7''

Beklenen deprem gerçekleşti.''7.7''

Deprem bilimcilerce, büyük çaplı bir felakete hazır olun dedikleri mega deprem az önce gerekleşti. Güney Amerika Kıtası'nda bulunan Ekvador ülkesine bağlı Ambador şehrinde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

22 Şubat 2019 Cuma 14:33 DÜNYA

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da richter ölçeğine göre 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ambador şehrinde meydana gelen depremin, sınır dışında bir çok ülkeden de hissedildiği belirtildi.

 

Son günlerde Dünya'nın çeşitli yerlerinde yaşanan artçı depremlerin ardından, beklenen büyük deprem gerçekleşti. Güney Amerika kıtısında yaşanan depremin büyüklüğünün 7.7 olarak tespit edildiği bildirildi. Ekvador ülkesinin,Peru sınırı yakınlarında bulunan Ambador şehrinde meydana gelen depremin, Ekvador dışında, Peru, Kolombiya Brezilya'da da hissedildiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.


Deprem bilimciler tarafından son günlerde yaşanan artçı sarsıntıların, mega depremin habercisi olup olmadığına dair tartışmalar yaşanmıştı. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise Frank Hoogerbeets'in yaptığı iddialı tahmindi. Kendisini yeni nesil deprem bilimci olarak adlandıran Hoogerbeets'e göre, 21 Şubat günü 7-8.0 ayarında bir deprem olacaktı. 


Frank Hoogerbeets'in bu açıklamalarına karşılık, diğer deprem bilimciler, ''yaşanabilecek olası bir mega depremin tarihini bilmek imkansız'' demişlerdi. Az önce Ekvador'da yaşanan 7.7 büyüklüğünde deprem sonrasında gözler, gün farkı ile tahmini doğru çıkarak dikkatlar yeniden Hoogerbeet'e çevrildi.


Depremin meydana geldiği bölge olan Ekvador, Dünya'nın en büyük su kütlesi olan Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden, Pasifik Ateş Çemberi fay hattı adı ile bilinen alanın kenarında yer alıyor.


Dünya geneline bakıldığında en fazla depremin meydana geldiği fay hattı olan Pasifik Ateş Çemberi'nin içinde çok sayıda ve aktif halde volkan da bulunmakta. Depremin verdiği hasara ve can kaybına dair henüz net bilgiler gelmemekle birlikte, bölgede bulunan volkanlardan herhangi birinin patlamasından korkuluyor. Yetkililer, olası bir volkan patlaması halinde kurtarma operasyonlarının aksamasından ve ölü sayısının artmasından korkuyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Cumhur İttifakı adayı Zihni Şahin Atakum'da iki mahallede gövde gösterisi yaptı

Samsun'da Cumhur İttifakı adayı Zihni Şahin Atakum'da iki mahallede gövde gösterisi yaptı