27 Ocak 2022 Perşembe

MEGA DEPREM İDDİASI! 8.0 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLACAK

Mega deprem iddiası! 8.0 büyüklüğünde deprem olacak

Deprem araştırmaları yapan bilim adamından korkunç iddia. Kendisini yeni nasil deprem bilimci olarak adlandıran Frank Hoogerbeets, bugün 8.0 büyüklüğünde mega deprem olacağını açıkladı.

21 Şubat 2019 Perşembe 13:04 DÜNYA

Frank Hoogerbeets isimli bilim adamından çarpıcı iddia. Hoogerbeets, mega deprem için net tarih verdi. Yeni nesil bilimciye göre mega deprem 8.0 büyüklüğünde olacak.


Dün akşam saatlerinde Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nde, richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde gerçekleşen ve 45 saniye süren deprem, başta İstanbul olmak üzere, çevre illerden de hissedilmişti. Herkesi paniğe uğratan deprem sonrasında birçok bilim adamı ve resmi kurumlardan açıklamalar geldi.

Yapılan açıklamalardan en dikkat çekici olanı ise, kendisini yeni nesil deprem bilimci olarak tanıtan Frank Hoogerbeets'den geldi. Aslında şarkıcı ve söz yazarı olan Hoogerbeets'e, bir süredir deprem araştımaları üzerine çalışmalar yapıyor. Hoogerbeets's tespitlerini de kendisine ait olan ditrianum isimli web sitesinden paylaşıyor.

Son paylaşımında 17-21 Şubat tarihleri arasında büyük, hatta mega seviyesinde depremler olacağını söyleyen yeni nesil bilimci, bu iddiasına dayanak olarak, üç yıldır yaptığı gözlemleri gösteriyor. Buna göre Hoogerbeets, tahminlerini Güneş Sistemi'nin geometrik endeksine dayandırıyor.

Frank Hoogerbeets, 8.0 büyüklüğünde yaşanacağını ileri sürdüğü mega deprem için, 21 Şubat Perşembe gününü net tarih olarak veriyor. Araştırmalarını kendisine ait 'ditrianum' isimli internet sitesinden paylaşan Hoogerbeets, son açıklamasında, üç yıldır yaptığı gözlemler ışığında, ''gezegenlerin aynı hizaya geldiği her dönemde mutlaka depremler oluyor. 13 Şubat’ta aynı düzlemde konumlanan Mars, Uranüs ve Neptün’ün hareketleri Dünya’yı sarsmaya başladı. Bunun en büyük yıkımı da Şubat ayının son 2 haftasında gerçekleşecek'' dedi.

Hoogerbets’in iddiaları son derece ilgi çekici olsa da, birçok bilim insanı, depremlerin önceden tahmin edilmesinin imkansız olduğunu ifade ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nda görevli John Bellini, depremlerin ne zaman olacağının tahmin etmenin olası olmadığını kaydediyor. Bellini'ye göre, büyük depremler öncesi zaman zaman artçı şokların meydana geliyor.


Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Çanakkale Ayvacık açıklarında 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Beklenen olası büyük depremle ile yorumlar yapan Ercan, "Burada 1-2 yıl önce büyük bir depremimiz olmuştu. Denize doğru bir yürüme var. Orada tuzla jeotermal yerde de kendini gösteriyor. Bu Edremit kırığı Bababurnu'ndan doğru Bozcaada'nın altından uzanıyor. Daha bir saat önce bir basın mensubu aramıştı. Ne olacak demişti bu depremler.

Bende birkaç güne kadar deprem bekleniyor demiştim. Yaklaşık 1 aydır açıklama yapıyorum. 2019 yılı bir deprem yılı olacak Türkiye için, Anadolu yarımadası için. 2019 ve 2025'i yoğun depremle geçirecekmişiz gibi görünüyor. Hemen hemen her yerden depremler vuruyor. Özellikle Çanakkale'de yoğunlaşma var. Biraz önce Ayvacıkta olan deprem, hem Batı Anadolu kırıklarından etkilenen, hem de Marmara'dan etkilenen deprem'' dedi.

Ercan, çok büyük bir depremin yaşanabilmesi için en az 30 tane art arda sarsıntı yaşanması gerektiğini belirtip, ''Yaşanan bu sarsıntı sonrasında daha büyük deprem gelir ya da gelmez bilemiyoruz. İstanbul içinde olmak üzere 1200 kilometre çapında olan bir alanda sarsıntı hissedildi. 4.0 ile 5.0 arasında büyük fark var. Daha büyük bir deprem olabilmesi için, en az 30 tane deprem olması gerekir. Vatandaşlarımızın korkması normal ama panik yapmasınlar.

2019 yılının bir deprem yılı olacağını ve bunun 2025'e kadar süreceğini söylemiştim. Bu deprem öncülerinden bir tanesi. Bunun arkasından gelecek. Bütün Türkiye için söylüyorum, 6, 6.5 ve 7'lik yıkıcı bir depremi görmemiz muhtemeldir. Yaklaşık bir saat önce olan deprem Kuzey Anadolu kırığının en güney kolunda oldu. Bu boyutta kırıkta daha büyük bir deprem de beklenebilirdi. Özellikle Yenice'nin olduğu bölgede 6.5 - 7 büyüklüğünde deprem olursa bizim için şaşırtıcı olmaz.'' derken, gözler son olarak yine Frank Hoogerbeets'in kendine göre bilimsel olan, yaptığı kehanete odaklandı. Hoogerbeets haklı çıkacak mı? Bugün 8.0 şiddetinde deprem geçekleşecek mi?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Samsun Ayvacık'ta adayını çekti BBP adayı Erdal Avcı'ya destek kararı aldı

İYİ Parti Samsun Ayvacık'ta adayını çekti BBP adayı Erdal Avcı'ya destek kararı aldı