30 Kasım 2021 Salı

ELEKTRİĞE YÜZDE 15 ZAM GELDİ! VATANDAŞTA ENERJİ ZAMLARINI KARŞILAYACAK ENERJİ KALMADI

Elektriğe yüzde 15 zam geldi! Vatandaşta enerji zamlarını karşılayacak enerji kalmadı

Samsun'da Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası(ESM) elektriğe gelen yüzde 15'lik zam ile ilgili yaptığı açıklamada, "Vatandaşta enerji zamlarını karşılayacak enerji kalmadı" denildi.

28 Haziran 2019 Cuma 17:08 EKONOMİ

Samsun'da Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, elektriğe gelen yüzde 15'lik zam ile ilgili açıklama yaptı.


ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, elektriğe gelen yüzde 15'lik zam ile ilgili açıklamasında "EPDK 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere elektrik tarifelerine yüzde 15 zam yapıldığını açıklamıştır. Dar gelirli vatandaşın, çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değildir. Büyük bir bölümünün boğazına kadar borçlu olduğu dar gelirli vatandaşlarımızın, yaşanan ekonomik krizle yaşam şartları fazlasıyla ağırlaşmışken, bir de elektrik fiyatlarına  peş peşe yapılan zamlar insanları kara kara düşündürmektedir. Ortalama 1 yıllık elektrik faturası, asgari ücretlilerin 1 aylık maaşını geçmiş durumdadır. Çiftçi sulamada kullandığı elektriğin bedelini artık ödeyemez hale gelmiş olup, biriken elektrik borçları nedeniyle sulama yapamaz hale gelmiştir. Uluslararası rekabette zaten zorlanan ve ekonomik krizle birlikte ciddi bir sarsıntı geçiren sanayicilerin, yapılan bu zamlarla koşulları çok daha ağır hale gelmiştir." dedi.Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Erdoğan, elektrik zammı ile ilgili yaptığı açıklamasında şunları dile getirdi.

"2018 yılı Ağustos ayında yüzde 9, 2018 Eylül ayında yüzde 9, 2018 Ekim ayında yüzde 9 ve son olarak 2019 yılı Temmuz ayında yüzde 15 olmak üzere konutlarda elektriğe sadece son bir yıl içerisinde yapılan zam yüzde 48.90 rakamına ulaşmıştır. Yapılan bu zamlar yetmezmiş gibi birde vatandaştan kayıp kaçak bedeli, okuma bedeli, dağıtım bedeli gibi kalemler üzerinden haksız yere yüklü miktarda tahsilat yapılmaktadır. AKP Hükümeti’nin dışa bağımlı enerji politikaları sonucunda enerji üretimimizde ithal enerjinin payı yüzde 60’a dayanmıştır. Son 5 yılda Türkiye’nin ithal enerjiye ödediği para 215 milyar dolardır. Bu rakamlar bir ülkenin enerji politikasında kabul edilebilecek rakamlar değildir. Yine ısınmada da konutların çok büyük bir bölümü tamamen dışa bağımlı bir kaynak olan doğalgaz kullanmaktadır. Yıllardır söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz ! Böylesine dışa bağımlı bir enerji politikası;  hem ulusal stratejimiz açısından, hem de halkın fahiş fiyatlarla enerji tüketimi açısından asla kabul edilemez. Türkiye’nin acilen milli bir enerji politikası oluşturması ve enerji üretiminde kendi milli kaynaklarına yönelmesi gerekmektedir. Yıllardır bizim bu anlamda söylediklerimize ve uyarılarımıza kulak tıkayanlar, özellikle yaşanan krizle artan yüksek döviz fiyatları sonucunda tam bir çıkmaza girmişlerdir. Süreç bizim söylediklerimizde ve uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu göstermiştir. Bu anlamda tek çözüm milli enerji politikasıdır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesinden sonra AK Partili Canik Belediyesinede haciz gitti

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesinden sonra AK Partili Canik Belediyesinede haciz gitti