20 Ekim 2020 Salı

ERHAN USTA KUSURSUZ FIRTINA YAKLAŞIYOR DEDİ EKONOMİ İÇİN DEPRESYON SÜRECİ UYARISI YAPTI

Erhan Usta kusursuz fırtına yaklaşıyor dedi ekonomi için depresyon süreci uyarısı yaptı

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, ülkede işsizlik oranının arttığını açıklayarak, "Kusursuz fırtına yaklaşıyor. Ülke ekonomisi slumpflasyondan depresyona evrilmek üzeredir" dedi.

15 Nisan 2019 Pazartesi 19:48 EKONOMİ

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, ülke ekonomisinin depresyona gireceği uyarısında bulunarak, "Kusursuz fırtına yaklaşıyor" dedi.


Samsun Bağımsız Milletvekiili Erhan Usta, ülke ekonomisi ile ilgili yaptığı açıklamada “Yayınlanan her istatistik ne yazık ki, kusursuz fırtınanın her geçen gün ekonomimize yaklaştığına işaret etmektedir. TÜİK’e göre Ocakta geçen yılın aynı ayına göre istihdam 872 bin kişi azalmış, işsizlik ise 1,3 milyon artmıştır. İşsizlik oranı 3,9 puan artarak %14,7 olmuştur.” dedi.

İşsizlik 2009 Kriziyle Yarışıyor

Erhan Usta, işsizlik oranının 2009 krizi ile yarıştığını belirterek, ekonominin depresyon sürecine gireceğine dikkati çekti. “Mevsimsel düzeltilmiş olarak ise işsizlik oranı, son üç ayda 1,7 puan artarak, %13,3'e sıçramış, 2009 kriziyle yarışır hale gelmiştir. İşsizliğe en fazla katkı gençlerden gelmektedir. Artık yüksek enflasyon ortamında ekonomik küçülmeye, yüksek işsizlik problemi de eklenmiştir.” diyen Erhan Usta, “Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu slumpflasyon (yüksek enflasyon ortamında ekonomik küçülme) hali, ne yazık ki, 2019 1. çeyreğinde bankaların işbirliğinde sağlanan kredi genişlemesine rağmen son bulmamıştır. Ekonomide durum, slumpflasyondan depresyona evrilmek üzeredir.” diye konuştu.Siyasi itidal çağrısı: Kutuplaşmaya Son Verin
Erhan Usta, açıklamasında ayrıca şunları dile getirdi.
“Kutuplaştırıcı siyasete son verilerek Türkiye rahatlatılmalı, reformlar bir an evvel başlatılmalıdır. Aksi takdirde, son kredi balonunun da patlayacağı, yeni bir kur atağıyla karşılaşılacağı, ekonominin uzun sürecek bir küçülme ortamına gireceği aşikardır. Devleti yönetenler de, gelecekte yönetmeye talip olanlar da, şuan Türkiye ekonomisinin son 20 yıldaki bütün kazanımlarının heba olacağı bir eşikte olduğunu görmelidir. Bunu görmemek veya görmezden gelerek kutuplaştırmayı sürdürmek, bu Aziz Millete yapılacak en büyük kötülüktür!”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy, işten çıkartılan işçilerle ilgili açıklama yaptı

AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy, işten çıkartılan işçilerle ilgili açıklama yaptı