30 Kasım 2021 Salı

ATAKUM BELEDİYESİ TAŞKINLARA KARŞI DERE YATAKLARI VE SU KANALLARINI TEMİZLEDİ

Atakum Belediyesi taşkınlara karşı dere yatakları ve su kanallarını temizledi

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesi sonbahar yağmurlarının başladığı şu günlerde olası taşkınlara karşı dere yatakları ve su kanallarını temizledi.

21 Ekim 2020 Çarşamba 13:07 GÜNCEL

Samsun'da yağan yağmurlar nedeniyle zaman zaman taşkınların yaşandığı Atakum ilçesinde, CHP'li belediye dere yatakları ve su kanallarının temizlik çalışmalarını yaparak önlem aldı. 


Atakum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yağış sezonu öncesinde taşkınları önlemek amacıyla sorumluluk alanındaki dere yatakları ve su kanallarında temizlik çalışmalarını tamamladı. Kentin tüm mahalleleri için kapsamlı bir çalışma programı uygulayan ekipler, su yollarını temizledi.

Atakum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Samsun’da yıllık yağışın en fazla olduğu sonbahardan kışa geçiş dönemi öncesinde sorumluluk alanında yer alan dere yatakları ve su kanallarında temizlik çalışması gerçekleştirdi. 

Kentsel ve kırsal mahalleler için kapsamlı bir çalışma programı hazırlayan ekipler, yüksek kesimlerden kentsel alana inerek buradan denize ulaşan su yollarında temizlik çalışmalarını tamamladı. Dere yataklarında iş makineleri ile çalışan ekipler, su yollarını akışa uygun hale getirdi. Ekskavatör ile dere yatağından çıkarılan ot, dal, çamur ve suyun akışına engel olan diğer atıklar kamyonlara yüklenerek bölgeden uzaklaştırıldı. Kırsal mahallelerde de kanal temizliği yapan Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, engebeli arazilerde konumlanan yerleşim alanlarında yol kenarı su kanallarını kışa aylarına hazır hale getirdi. Toprak, ağaç dalları ve yaprak parçaları ile dolan kanallar iş makineleri ile yeniden açılarak, dere yataklarına bağlantıları sağlandı.KIRSAL VE KENTSEL TÜM BÖLGELERE ULAŞTIK
Kentin sonbahardan kışa geçiş döneminde yoğun yağış aldığını belirten Atakum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, “Dere ve kanal temizliği çalışmalarımıza uzun süredir düzenli şekilde devam ediyoruz. Ekiplerimiz, Atakum’un deniz seviyesindeki yerleşim alanlarından yüksek rakımlı kırsal mahallelerine kadar tüm bölgelere ulaştı. Kentsel yerleşim alanındaki derelerin bir kısmı ıslah edilmiş durumda. Islah çalışması yapılmamış dere yataklarını, olası su taşkınlarına karşı yağışın yoğunlaştığı sezon öncesinde temizledik. Kırsal mahallelerde ise yol kenarlarındaki kanallarda dört mevsim su akışı var. Büyük bölümü engebeli arazide yer alan kanalları yeniden açtık, genişletilmesi gereken alanlara müdahale ettik. Kanalların dere yatakları ile bağlantısını sağladık. Taşkınlara karşı önlem amacıyla planladığımız çalışmaları tamamladık” açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunda belediye başkanı için soruşturma yapılarak rapor hazırlanması istendi

Samsunda belediye başkanı için soruşturma yapılarak rapor hazırlanması istendi