17 Eylül 2021 Cuma

ATAKUM BELEDİYESİNDEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE 75 METREKARELİK PANKARTLI DESTEK

Atakum Belediyesinden İstanbul Sözleşmesine 75 metrekarelik pankartlı destek

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesi İstanbul Sözleşmesine belediye binasına astığı 75 metrekarelik dev pankart ile destek verdi. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, 2020 yılında 182 kadın cinayeti işlendiğini söyledi.

08 Ağustos 2020 Cumartesi 12:49 GÜNCEL

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesi binasına 75 metrekarelik dev bir pankart asılarak İstanbul Sözleşmesine destek verildi.


CHP'li Atakum Belediyesi  kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesine yönelik yükümlülükleri belirleyen İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte kalması için belediye hizmet binasına, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” mesajını içeren 75 metrekarelik dev bir pankart astı.

Atakum Belediyesi’nin emekçileri, kadını şiddete karşı koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasına yönelik tartışmalara karşı sessiz kalmadı. Belediyenin farklı birimlerinde görev alan emekçiler, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin desteğiyle, hazırladıkları 75 metrekare büyüklüğündeki dev pankartı belediye hizmet binasına astı. 

Belediyenin çatı katından pankartın açıldığı anlara tanık olan yurttaşlar da emekçilere destek verdi. Balkonlarından emekçileri alkışlayan Atakumluların yanı sıra otomobilleriyle bölgeden geçen yurttaşlar korna çalarak İstanbul Sözleşmesi için dayanışma gösterdi. Atakum Belediyesi’nin İsmet İnönü Bulvarı’na bakan cephesine asılan pankartta Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın” sözü yer alıyor. Ayrıca pankartın üzerinde dev harflerle “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganı bulunuyor.‘DAYANIŞMA ÇAĞRISINDA BULUNUYORUM’
Çalışma arkadaşlarının İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik dayanışmalarını yürekten desteklediğini belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 2020’nin ilk yedi ayında 182 kadın cinayeti işlendiğini hatırlattı. 

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik tartışmaların başladığı Temmuz ayında 36 kadının cinayete kurban gittiğini belirten Başkan Deveci, “Ülkemizdeki bu durum ortadayken İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmayı konuşuyor olmak doğru değil. Asıl konuşmamız gereken ‘bu sözleşmedeki yükümlülükler nasıl daha etkin uygulanabilir’ olmalı. Ülke olarak cinsiyet eşitliğini sağlamalıyız, kadına şiddeti önlemeliyiz, aile içi şiddeti durdurmalıyız. Bunları gerçekleştirebilmenin yolunu gösteren İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyorum. Tüm hemşehrilerime, tüm yurttaşlara sözleşmenin tam olarak uygulanması için dayanışma çağrısında bulunuyorum” diye konuştu.

KADINLAR KAZANILMIŞ HAKLARINI KAYBEDECEK
2011 yılında İstanbul’da imzaya açılan, 2014 yılında yürürlüğe giren ve kamuoyunda ‘İstanbul Sözleşmesi’ adıyla bilinen ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlemesi ve şiddetle mücadelede temel standartları, yönetimlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin, uluslararası bir insan hakları metni olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmesi durumunda kadınlar kazanılmış haklarını kaybedecek. Sözleşmeden çekilme tartışmalarının başladığı 2020’nin temmuz ayında Türkiye’de cinayete kurban giden kadın sayısı 36 oldu. Ocak 2020’de 27, Şubat 2020’de 22, Mart 2020’de 29, Nisan 2020’de 20, Mayıs 2020’de 21 ve Haziran 2020’de ise 27 kadın cinayeti işlenmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir'den Gülsan Sanayi, Saathane Meydanı ve 100. Yıl Bulvarı için önemli açıklamalar

Mustafa Demir'den Gülsan Sanayi, Saathane Meydanı ve 100. Yıl Bulvarı için önemli açıklamalar