17 Haziran 2021 Perşembe

ATATÜRK'ÜN 20 MAYIS 1919'DA SAMSUN'DA ZİYARET ETTİĞİ KÖY

Atatürk'ün 20 Mayıs 1919'da Samsun'da ziyaret ettiği köy

Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkışının 101'inci yılı kutlanırken, Atatürk'ün 20 Mayıs tarihinde Samsun'da ziyaret ettiği eski adıyla Badırlı, şimdi ki adıyla Ataköy hiç unutulur mu..

20 Mayıs 2020 Çarşamba 03:02 GÜNCEL

Samsun'da 19 Mayıs'ın 101'inci yılının coşkusu yaşanırken, Mustafa Kemal Atatürk 20 Mayıs tarihinde Samsun'da eski adıyla Badırlı, şimdi ki adıyla Ataköy'ü ziyaret etmişti.


Mustafa Kemal Atatürk'ün 20 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'da ziyaret ettiği Badırlı-Ataköy'de ise o yıllarda 15 yaşında olan  Hacer Turgut isimli bir genç kız hizmet etmişti. Atatürk, Samsun'da ziyaret ettiği o köyde 15 yaşında olan Hacer Turgut, 2011 yılında tam 108 yaşında ise vefat etti.

19 Mayıs'ın 101'inci yılında Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 1919 yılında tek ziyaret ettiği köy Badırlı yani bugünkü adıyla Ataköy oldu.

20 Mayıs sabahı Mustafa Kemal Atatürk, Mert ırmağının batı yakasını takip ederek önce Badırlı Köyünü ve sonrasında da, daha ilerideki bir kaç Türk köyünü ziyaret ederek halkla görüşüp, onlarla bilgi alışverişinde bulunmuştur.Mustafa Kemal Paşa, ziyaret ettiği Badırlı Köyünde Türk çetelerle görüşmüş ve onların Milli mücadele saflarına katılmalarını sağlamıştı. Köyün büyükleri o günlerden hatırlarında kalanları şöyle nakletmişlerdir:

Köylümüz, "Bir gün köye atla yüksek rütbeli subaylar geldi. İçlerinden birisi bize Mustafa Kemal Paşa' yı tanıttı. Çanakkale savaşlarında ününü duymuştuk. Hayranlıkla kendisini seyrettik. Mavi mavi çakmak çakmak gözleri vardı. Kendisine kahve ikram ettik. Bu sırada karşı köylerde bazı evler yanıyordu. Devlet otoritesinin zayıflığı, hatta yokluğu sebebiyle Rum çeteler, mala, cana, ırza, namusa tasalluttan geri kalmıyorlardı. Mustafa Kemal Paşa, bu yanan evler hakkında bilgi istedi. Anlattık. Gözleri ağlamaklı oldu. Köy meydanındaki bu konuşmalar sırasında köyün ileri gelenlerinden Osman Ağa Gaziye dönerek şöyle dedi: " Paşam, Rum çeteler köyümüzü yıkacaklar. Görüyorsunuz karşı köyü de yakıyorlar. Bize 8-10 jandarma verseniz de köyümüzü koruyalım.

Paşanın gözleri alevlendi ve dedi ki; "Mesele köyleri değil, vatanı koruma meselesidir. Anam var demeyeceksin, karım var demeyeceksin, çocuğum var demeyeceksin, vatanın imdadına koşacaksın. Çünkü vatan elden giderse, bunların hepsini kaybedersin. "

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Burcu Esmersoy, Erdoğan Arıkan ve Yüksel Yıldırım Zoom'la telekonferansa katıldı

Burcu Esmersoy, Erdoğan Arıkan ve Yüksel Yıldırım Zoom'la telekonferansa katıldı