28 Ekim 2020 Çarşamba

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİNİN ARAZİSİ 2006 YILINDA TARIM DIŞI BIRAKILMIŞ!

Çarşamba Biyokütle Santralinin arazisi 2006 yılında tarım dışı bırakılmış!

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapılan Biyokütle Enerji Santralinin olduğu alanın tarım arazisi olduğu iddiası, Toprak Koruma Kurulunun 2006 yılında aldığı tarım dışı kararının ortaya çıkması ile çürüdü.

22 Mayıs 2020 Cuma 13:43 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde daha önce kömür deposu olan arazi üzerine yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali'nin tarım arazisi üzerine yapıldığı iddiasının doğru olmadığı ortaya çıktı.


Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde ki arazi için 2006 yılında Toprak Koruma Kurulu tarafından 'Tarım Dışı Amaçla Kullanılması Uygun Görülmüştür' kararı alındığı gündeme geldi.

2006 yılında Toprak Koruma Kurulu tarafından tarım dışı alan ilan edilen aynı arazide şimdi Biyokütle Enerji Santrali yapılacak. Tarım dışı amaçla kullanılması uygun görülen ve ticarethane alanına çevrilen arazi için 'Tarım arazisi' iddiası da ortaya çıkan belge ile çürümüş oldu.

Öte yandan Samsun 3. İdari Mahkeme tarafından  yapımı durdurulan Biyokütle Enerji Santrali için imar planın kabulüne ve tarımsal amaçlı depo inşaatına verilen ruhsatın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan yürütmeyi durdurma kararı, Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı. 

Bölgeye ekonomik ekonomik kazançlar sağlayacak ve bitkisel atıkların heba olmasını önleyecek santral için  alternatif alan araştırması yapıldığı ancak böyle bir alan bulunmadığı için daha önce tarımsal alan vasfını kaybeden ve 2005 yılından beri eski bir kömür işletmesi olan ve zeminine de beton atılan mevcut yere kurulması kararlaştırıldı.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çarşamba Biyokütle Santraline enine boyuna bakış! Serbest Kürsü analizi

Çarşamba Biyokütle Santraline enine boyuna bakış! Serbest Kürsü analizi