25 Eylül 2021 Cumartesi

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI BAŞKANI KAZIM YILMAZ BİYOKÜTLE SANTRALİNİ DESTEKLİYORUZ DEDİ

Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz biyokütle santralini destekliyoruz dedi

Samsun'da Çarşamba Ovasına yapılacak biyokütle santrali için "Toplum istemiyorsa ısrar edilmemeli" diyen Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, yeni yaptığı açıklamada ise santralin kurulmasını desteklediklerini söyledi.

25 Eylül 2019 Çarşamba 20:57 GÜNCEL

Samsun'da Çarşamba ilçesine kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali'ne önce "Toplum istemiyorsa ısrar edilmemeli" açıklaması yapan Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, bu kez de Enerji Bakanlığı ile görüştüklerini ve yatırımı desteklediklerini duyurdu.


Samsun'da Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Eğercili Mahallesi'nde kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili geçtiğimiz gün, "Toplumun istememesine rağmen ısrarla kar amacı güden tesislerin kurulmasından kaçınılmalıdır" açıklaması yapmıştı. 

YATIRIMI DESTEKLİYORUZ
Bu açıklamasının ardından "Çarşamba Ticaret Borsası yatırıma karşı çıktı" şeklinde gelen tepkiler üzerine tekrar açıklama yapan iş insanı Yılmaz, "Açıklamalarımızdan, ülkemize ve şehrimize yapılacak olan yatırımlara karşıyız gibi bir izlenim çıkarılması doğru değildir. Dün olduğu gibi bugün de Çarşamba'ya faydalı olacak her yatırım arkasındayız" dedi.

SANTRALİN SAKINCASI YOK
Hedef Halk Gazetesinden Alper Cabbar'ın haberine göre Enerji ve Çevre Bakanlığı'ndan yetkililerle görüşerek, ilçede düşünülen yatırım hakkında detaylı bilgi sahibi olduklarını kaydeden Kazım Yılmaz, Biyokütle Enerji Santrali'nin çevreye, insan ve hayvan sağlığına zararlı bir etkisinin olmadığını belirtti.

Çarşamba TB Başkanı Kazım Yılmaz, şunları söyledi: "Bu santral gerçekten de çevreyi kirletecekse biz buna karşı çıkarız. Herkesin de karşı çıkması gerekir. Çarşamba Ovası'nın bereketini ve insanın sağlığını kimse olumsuz yönde etkileyemez. Devletin ilgili resmi kuruluşları santralin kurulmasında bir sakınca görmüyorsa karara saygı duyulmalıdır. Bizim derdimiz Çarşamba'dır, ülkemizdir."

DAHA ÖNCE ÇEVREYE ZARARI VAR DEMİŞTİ
Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada ise şunları dile getirmişti.
“Biyokütle termik santrali son zamanlarda ilçemizin Çarşamba’mızın gündeminde yer almaktadır. Çarşamba Eğercili mevkiinde biyokütle enerji santrali yapılmaya çalışılıyor. Biyokütle enerji santrali toplumun çok iyi bilgi sahibi olduğu bir enerji üretme biçimi değildir. Biyokütle enerji santrali dediğimizde meyve çekirdeğinden, sanayi atıklarının yakılmasına kadar geniş bir yelpazede enerji üretmek için kurulmuş tesislerdir. Birçok ülkede yapılan bilimsel araştırmalar özellikle bu tesislerin enerji üretirken ısı enerjisini kullanıyor olması sebebiyle bazı sıkıntıların ortaya çıkabildiğini göstermektedir. Başta hava kirliliği olmak üzere, su kullanımı ve çevreye olan olumsuz etkileri göz ardı edilemez. Dolayısıyla biokütle enerji santrali kurulmadan önce mutlaka çevresel etki değerlendirmesi ve sağlık etki değerlendirmesi yapılması gerekmektedir. Kirletici kaynaklardan enerji üretmeye çalışmak için tesisler kurmak doğru, akılcı ve toplum yararına değildir. Bu nedenle biyokütle enerji santrali kurulmadan önce ilgili kesimlerin katılımıyla mutlaka görüş alınmalı, bilimsel değerlendirilmeler yapılmalı ve toplumun istememesine rağmen ısrarla kar amacı güden tesislerin kurulmasından kaçınılmalıdır”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde yine su zammı protesto edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde yine su zammı protesto edildi