17 Mayıs 2021 Pazartesi

CEMİL DEVECİ O İDDİAYA NOKTAYI KOYDU! BELEDİYENİN KAYNAKLARINI YEDİRTMEM

Cemil Deveci o iddiaya noktayı koydu! Belediyenin kaynaklarını yedirtmem

Samsun'da Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, İYi Parti Atakum İlçe kongresi öncesi delegelere belediyede iş sözü verildiği iddiasına sert çıkarak, "Hiçbir parti belediye olanaklarını yararlandırmamı benden beklemesin. Belediyenin kaynaklarını yedirtmem" dedi.

04 Şubat 2020 Salı 19:45 GÜNCEL

Samsun'da Atakum İlçe Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, İYİ Parti delegelerine Atakum Belediyesi'nde iş vaadi verildiğine dair iddialara meclis toplantısında tepki göstererek, hiç bir partiye belediye kaynaklarını yedirtmeyeceğini söyledi.


Atakum Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda 6 gündem maddesi oy birliği ile görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi. Mecliste ayrıca, meclis üyelerinin sorularını cevaplayan Başkan Deveci, gündeme dair de önemli açıklamalarda bulundu.

MECLİS, ŞEHİTLERİ ANDI
Başkan Deveci, önceki gün Suriye'nin İdlib kentinde rejim güçleri tarafından düzenlenen saldırı sonucu şehit olan askerleri andı. 

Başkan Deveci, "Dün İdlib'te yine hareketlilik başladı. 8 askerimiz şehit oldu. Dilerim orada bir barış olur. Akıl ve sağduyu ortaya çıkar. Yine diliyorum ki, artık şehidimiz ve gazimiz gelmez. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu meclisimizin ortak dileği olsun. Gerçekten orada zor günler yaşanıyor. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle yaklaşık 1 milyon civarında insan Türkiye'ye doğru göç etme hazırlığı içerisinde. Türkiye'ye de alınmıyor, orada hayat zor; burada hayat zor. Artık bir biçimiyle çözülmesi gerekiyor. Uluslararası güçler, ne 'insan hakları' lafından vazgeçiyorlar ne de insan haklarına saygılılar. Bizim, Anadolu coğrafyasında ortak bir sesle buna 'Yeter artık' dememiz gerekiyor. Etrafımızda dolaşıp duruyorlar. Yıllarca terörü beslediler, kan gövdeyi götürüyor. Petrol onların olsun, o coğrafyada yarın su ve tarım kavgası da başlayacak. Suyun paylaşılması üzerinden yeniden bir barış anlaşması yapmamız lazım. O suyun kaynakları bizde. Yine namlunun ucu bize çevrilecek. O coğrafya netameli. Bizim içerisinde bulunduğumuz coğrafya ise, bu kadar güzelliğine rağmen neredeyse barut fıçısı üzerinde oturuyoruz. Bizim burada yaşayanlar üzerine birliğe, bütünlüğe, ortak akla ve kardeşliğe ihtiyacımız var" diye konuştu.İYİ PARTİ'DEN ÖNERGE
İYİ Parti grubu, gündem dışı olarak meclise yazılı soru önergesi verdi. Önergede son günlerde kamuoyunda tartışılan İYİ Parti delegelerine Atakum Belediyesi'nde iş vaadi verildiği iddiaları yer aldı. 

Önergede, "Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında partimiz üzerinde ilçe başkanlığı seçimlerinde işe alım sözü vermek suretiyle kazanılmaya çalışıldığı içerir haberleri maksatlı biçimde yapılmaya başlanmıştır. Samsun kamuoyunda hem belediye hem de partimiz açısından ciddi problemlerle karşılaşmaktayız. Bu iftiraların açığa çıkarılması için belediyemiz şirketlerinde bulunan personelin tam listesini talep ederiz" ifadeleri kullanıldı.KAYNAKLARI YEDİRMEYİZ
İYİ Parti'nin önergesi üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Deveci ise, "Bu işin iki boyutu var. Bu kongre hazırlığı içerisinde olan İYİ Parti'nin kendi iç mücadelesiyle alakalı sanıyorum. Biz de o süreci geçirdik. Ne yazık ki belediyelerde bu iş biraz böyle oluyor. Taraflardan birisi kendisini belediye başkanına yakın hissediyor. 'Benim adayıma oy versen, üç adamınızı işe alacağız' diyor. Diğer rakip de arıyor, 'Senin adına aradı böyle yaptı' diyor. Bu, siyasetin en başından bu yana karşı olduğum öteki yüzü. Bu anlayışla siyaset yapılmamalı, oradan bir şey çıkmaz. Bugüne kadar da çıkmadı. Bu şekilde siyaset yapıp da başarılı olmuş kimseye rastlamadım. Bunu da siyasetçi kimliğimle söylüyorum. Bizim belediyemizi ilgilendiren bölümüyle ilgili de, kongre süreçlerinde hiçbir parti belediye olanaklarını yararlandırmam konusunda benden kimse bir şey beklemesin. Belediyenin sorunları var. Bundan sonra da belediyeye, belediyenin ihtiyaç duyduğu isimler alınabiliyorsa alınacak. Ekonomik sorunlarımızı aşamadık. Bürokraside çalışan ve iki elin parmaklarını geçmeyen aldığımız personel ise mesleklerine ihtiyaç duyulan kişiler. Onun haricinde temizlik, park ve bahçeler gibi emek ağırlıklı yerlerde çalışıyorlar. Bir diğeri de bize bağışlanmış olan şirkette çalışanlar. Çalışanların kaç tanesi hangi partiden bizi ilgilendiren durumlar değil. Bunu da merak etmedim. Biz o şirketin işlettiği tesislerde hijyene, hizmete ilişkin her türlü denetlemeyi yapıyoruz; belediyemize yansıyacak bir durumda da müdahale ederiz. Sorduğunuz soruyla ilgili birkaç gün önce de söylemiştim. Belediye olanaklarını herhangi bir partiye kullandırma beklentisi olmasın. Ben burada olduğum sürece, böyle bir şey olmaz. Burada hepimiz siyaset yapıyoruz. Gayet tabii birbirimizi dinleyeceğiz ve konuşacağız. Bir ihtiyaç varsa buna duyarlı olacağız. 'Hayır ben bildiğimi yaparım' demiyorum. Zaten bu söylediklerimin gereğini de yerine getiriyoruz. Bu konuda bir sorun yok. 11 ay oldu, bu süreçte işten çıkarılan 16 kişi var. En azı 45 gün işe gelmemiş. İşten çıkaran da ben değilim, son dönemde atadığım müdürler de değil. Daha önceki müdürler. Zaten de işten çıkarmak görevi. Çünkü çalışmıyor, işe gelmiyor. Çalışmadan maaş alıyor. Buna benim vicdanım razı gelmez. Başkasının da gelmez mutlaka. İçişleri Bakanlığı'na şikayet etmişler, müfettişlere de mobbing uygulandığını söylemişler. İşten çıkartılanı bilmem, belediye başkanı bununla uğraşacaksa 26 müdür neden var? O şirketin müdürü neden var? Konuyla ilgili bilgilendirildim, tutanakları inceledim ve usulünün yapılmasını söyledim. Şunu söylemeye çalışıyorum. Biz ne kimsenin ekmeğiyle oynuyoruz, ne de Atakum'un kaynaklarını eşimize dostumuza yedirmek gibi bir görevimiz var. Bu konuda Samsun kamuoyu rahat olsun, zaten de rahat" diye konuştu.

TÜM BELEDİYELER ÇIKMAZ İÇİNDE
Gündem maddeleri içerisinde yer alan Atakum Belediyesi'nin kredi talebine ilişkin gelen soruları cevaplayan Başkan Deveci, şu şekilde konuştu: "İller Bankası belediyelerin bankası. Belediyeler olmazsa ne iş yapacak. İller Bankası'nın kredi faiz oranı diğer bankalardan daha yüksek. Madem bu konuyu açtınız. Daha köklü bir şey söyleyeyim. Sanırım büyükşehir belediye yasası konuşuluyor. Bu yasa baştan sona dek değiştirilmeli. 'Büyükşehirler kaybedildi bir gözden geçirelim' değil. Baştan sona hizmet ve ihtiyaç odaklı olarak değiştirilmeli. Belediyelerle tartışılmadan, belediye başkanlarıyla tartışılmadan belediye yasası değiştirilecekse; ne kadar bu işi bilenler yaparsa yapsın yine sorun çıkacaktır. Bugün olduğu gibi 2 yıl sonra yine eleştiriyor olacaklar. Bir şey yapalım, tam yapalım ve beraber yapalım. Sorunun göbeğindeyiz, tüm belediyeler bu çıkmazın içinde. Benden önceki dönemde de başkan, meclis, avukat, müfettiş vardı bu noktaya geldi. Bu sorunu bir daha büyütmeyecek, içerisinde demokrasisi, denetimi ve liyakati da olan bir yasa olması gerekiyor. Artık Türkiye'yi buna benzer durumlarla patinaj yaptırmamamız gerekiyor. Belediyeler parti fark etmeksizin tıkanmış durumda. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Mehmet

06 Şubat 2020 Perşembe 07:59

Başkan sen çok yanlış yaptın sözlerinde durmuyorsun. işten adam çıkarmam emekçinin yanındayım dedin 286 kişi işten çıkartıldı. Ayrıca Esnaf kardeşlerim müsterih olsun borçları bana emanettir dedin şimdi ben mi yaptım da ödeyeyim diyorsun. yazık valla yazık sana

Levent

05 Şubat 2020 Çarşamba 08:29

Çok masum Samsun’un abisi dediğiniz Zihni şahini yazmayı unutmuşsunuz

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da hangi belediye başkanları yakınlarını sınavsız memur yaptı

Samsun'da hangi belediye başkanları yakınlarını sınavsız memur yaptı