26 Kasım 2020 Perşembe

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SAMSUN'DA ATATÜRK VE YOL ARKADAŞLARINI RAHMETLE YAD ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'da Atatürk ve yol arkadaşlarını rahmetle yad etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs'ın 100. yıl etkinlikleri için geldiği Samsun'da gençler ve sporcularla düzenlenen iftar yemeğinde "Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Bandırma Vapurundaki yol arkadaşlarını rahmetle yad ediyorum" dedi.

19 Mayıs 2019 Pazar 22:26 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs'ın 100. yıl etkinlikleri için geldiği Samsun'da gençler ve sporcularla düzenlenen iftar yemeğinde konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs'ın 100. yıl kutlamaları için geldiği Samsun'da Ramazan ayı nedeni ile akşam saatlerinde sporcular ve gençlerle iftar yemeğinde buluştu.

Siyasiler ve bakanların yanı sıra gençler ve sporcuların hazır bulunduğu iftar yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş savaşının ilk adımını Samsun'dan attığını hatırlattı. 

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Yaşar Doğu Kapalı Spor salonunda iftar yemeği sonrası 19 Mayıs'ın 100. yılı için kente gelen sporcu ve gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Tüm yokluk ve sıkıntılara rağmen milletimizin nasıl 7'den 70'e bir özgürlük mücadelesini verdiğini bugün çok daha iyi anlayabiliyoruz. Bu tarihi günde, tam bir asır önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'da kurtuluş savaşının ilk adımını atan, milletimize mücadele azmi aşılayan Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Bandırma Vapurundaki yol arkadaşlarını rahmetle yad ediyorum. İstiklal Harbimizin öncülerini, evvela Samsun'da ardından Havza, Amasya, Erzurum, Sivas'da muhabetle kucaklayan tüm kahramanlara, rabbimden rahmet diliyorum. Kurtuluş savaşımız başta olmak üzere Balkan harbinde, birinci dünya savaşında, Çanakkale, Trablusgarp'ta,  Kût'ül-Amâre'de, Galiçya'da şehit olan her bir askerimizi minnetle yad ediyorum.  34 yıllık terörle mücadelede gül bahçesine girercesine kara toprağın bağrına giren şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Şehadeti göze alan gazilerimizi ülkem ve kendim adına şükranla selamlıyorum. Rabbim hepsinden razı olsun. Rabbim mekanlarını cennet eylesin inşallah diyorum. Alemlerin rabbinden dualarımızı kabul eylemesini niyaz ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs'ın 100. yılı için geldiği Samsun'da gerçekleşen iftar yemeği sonrası seslendiği gençler ve sporculara ayrıça tarih bilinci olmayan milletlerin geleceğinin karanlık olacağını ifade ederek, "Geçmişlerini inkar edenler tıpkı kuru yaprak gibi esen rüzgarın yönüne göre sağa sola savrulmaktan kurtulamazlar. Bizler ulu bir çınar gibi kökü derinlerde, tarihi bir mirasın büyütttüğü bir milletiz. Öyle olmak zorundayız. " mesajı verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 1919'un 100'üncü yılı için düzenlenen fener alayı Samsunluları sokağa döktü

Samsun'da 1919'un 100'üncü yılı için düzenlenen fener alayı Samsunluları sokağa döktü