24 Eylül 2021 Cuma

HAVZA BELEDİYESİ BOZUK OLMAYAN PARKE TAŞ YOLU ASFALT DÖKMEK İÇİN SÖKTÜ

Havza Belediyesi bozuk olmayan parke taş yolu asfalt dökmek için söktü

Samsun'un Havza ilçesine bağlı Kazım Paşa ve Vezirköprü caddelerinde bozuk olmayan parke taş yolun, belediye tarafından sökülerek yerine asfalt dökülecek olması israf olarak nitelendirildi.

02 Temmuz 2020 Perşembe 23:22 GÜNCEL

Samsun'un Havza ilçesinde bozuk olmayan parke taş yolun belediye tarafından sökülmesi tepki çekti.


Havza Belediyesi tarafından ilçeye bağlı Kazım Paşa ve Vezirköprü caddelerinin parke taş olan ve bozuk olmayan yol iş makinaları ile söküldü. Bozuk olmayan parke taş yoldaki taşların iş makinaları tarafından sökülmesi sonrası yolun asfaltlanacağı açıklandı. Bu durum ise israf olarak nitelendirilirken, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) duruma tepki gösterdi. Havza Belediyesinin bozuk olmayan parke taş yolun taşlarını sökerek, söz konusu yola asfalt dökeceğini açıklayan SAMÇEP Sözcsü Mehhmet Özdağ  "Tamamıyle iyi durumda olan parke taş yolun zemin kaplaması belediye tarafından sökülerek yerine sıcak asfalt dökülecek olması kaynak israfıdır.
Havza İlçe Merkezinde Kazım Paşa ve Vezirköprü Caddelerini kapsayan 2 kilometrelik güzergahta, mevcut parke taş sathi kaplamanın sökülerek sıcak asfalt dökülmekte olduğunu, bu çalışmanın Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Havza Belediyesi işbirliği ile yapıldığını Havza Belediyesinin resmi web sayfasından öğrenmiş bulunuyoruz. Sökülmekte olan parke taş yolun gayet iyi durumda olduğu görülmektedir. Beton parke taş sathi kaplama; asfalta göre; daha sağlıklı, çevre dokusuna daha duyarlı,  yağmur suyunu zemine aktarması açısından belli oranda taşkın önleyebilen,  tamiri, bakımı kolay ve ekonomiktir.  Ülke ekonomisinin ciddi sıkıntılar yaşadığı böyle bir dönemde mevcut parke taş yolların sökülüp atılması ve yerine çok daha kısa ömürlü asfalt kaplama yapılması kamu kaynaklarının da heba edilmesidir. Ülkemiz pratiğinde şehir içi asfalt yollar üç yılda bir yenilenmekte ve her seferinde belediye hizmeti olarak bizlere sunulmaktadır.  Asfalt kaplama şehir içi caddelerde araçların ortalama hızlarının da artmasına sebep olacağından, ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarına da yol açacaktır. Samsun Büyükşehir Belediyesinin ve Havza Belediyesinin inan ve toplum odaklı, doğa ve iklim dostu uygulamalar yaparak kamu kaynaklarını olumlu kullanmasını bekliyoruz. Mevcut parke taş yolların korunup, rehabilite edilmesini, kent içerisinde yayalaştırma ve bisiklet yolları yapılmasını talep ediyoruz." dedi.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Mahmut

03 Temmuz 2020 Cuma 14:59

Yazık...hemde çok yazık...önceki Belediye başkanı ilçenin en ücra köşesinden şehir merkezine kadar her tarafı kaldırım taşı ile döşedi. Modern bir şehircilik örneğiydi. Tekrar ortadoğu bekediyeciligine döndük. Ak Parti Belediyelerinin 15 yılda yaptığı iyi ne varsa yeni başkanlar onları kaldırmakla başladı...

Vatan DAŞTAN

03 Temmuz 2020 Cuma 08:49

Sayın SAMÇEP, bu tür tepkileriniz her kaynak israfında belirtin,mesela Gazi kütüphanesi yıkıldı yenisi yapıldı.Sırada 18 yıllık AKM binası varmış...Biri müteahhitlere dur desin.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlu Ece Erken eşinden boşanan sevgilisi ile denizde görüntülendi

Samsunlu Ece Erken eşinden boşanan sevgilisi ile denizde görüntülendi