30 Kasım 2021 Salı

İLKADIM BELEDİYE BAŞKANI NECATTİN DEMİRTAŞ İKİ YIL İÇİNDE ÖDENEN BORÇ RAKAMINI AÇIKLADI

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş iki yıl içinde ödenen borç rakamını açıkladı

Samsun'un İYİ Partili İlkadım İlçe Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 31 Mart seçimlerinin üzerinden geçen iki yıl içinde ne kadar borç ödediklerini ve ne kadar yaptıklarını açıklarken, son üç yıl için hizmet ve şahlanış dönemi olacağını söyledi.

05 Ocak 2021 Salı 00:31 GÜNCEL

Samsun'da İlkadım Belediyesi Meclisi 2021 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirirken, toplantıda konuşan belediye başkanı Necattin Demirtaş, iki yıl içinde 100 milyon TL borç ödediklerini söyledi.


İlkadım Belediyesi Meclisi 2021 yılının ilk meclis toplantısını yaparken, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş 31 Mart seçimlerinden bu zamana kadar ödenen borçlar ve yapılan borç tutarı ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

70 milyon vergi borcundan 16 milyonu yapılandırılmış
İlkadım Belediyesi Meclisinin gerçekleştirdiği 2021 yılının ilk toplantısında konuşan Necattin Demirtaş, vatandaşlardan 70 milyon TL vergi alacaklarının olduğunu ama bunun az bir kısmının yapılandırıldığını ifade ederek "2020 Mart ayından itibaren korona virüsü nedeniyle dünyada bir sağlık sorunu yaşandı. Bunun etkilerini ilçe olarak bizler de yaşadık. İnşallah 2021 yılına da bizim için şahlanış yılı olur. Son çıkarılan vergi affı yasası ile vatandaşların borçlarının yapılandırması devam ediyor. Son gün 1 ay daha uzatıldı ve 31 Ocak’a kadar yapılandırma yapılabilecek. 1 aylık bir fırsat daha doğdu. Vatandaşlar üzerinde 70 milyon TL civarında alacağımız vardı. Son rakamlara göre 24 milyon TL faizli bakiye yapılandırıldığını, net rakam olarak da 16 milyon TL yapılandırılmış. Gönül arzu eder ki 70 milyon civarındaki alacağın tamamının yapılandırılması. Hala zaman geçmiş değil. Yine vatandaşlarımızın bu fırsatı değerlendirmelerini bekliyoruz. Bu olursa bizim mali yapımızda ciddi iyileşme sağlanır. 70 milyonu vatandaş üzerinden aldığımız zaman bizim de önümüzde sırtımız yere gelmez. Olmasa krediler ile zar zor hayatımızı devam ettireceğiz. İş durmayacak yine devam edecek ama bu çalışma dönemimizde son 2 yıl daha çok mali disiplin sağlayarak içe dönük çalışma yaptık. İnşallah son 3 yılımızı da hizmet ve atılım yılı olarak şahlanış yılı olarak görüyoruz. Önümüzdeki dönem normal hayata dönüp, bu virüsten de kurtularak hem ilçemiz hem de ülkemiz bir atılıma geçer diye umut ediyorum” dedi.2 yılda 100 milyon TL borç ödedik
Göreve geldikleri günden bu zamana ödedikleri borç ve aldıkları kredi miktarı hakkında da bilgi veren Demirtaş, ayrıca şunları söyledi:
"Bir yandan borç oluşuyor, bir yandan da ödüyoruz. Borç, sabit bir yerde duran rakam değil. Yeni borçlanmalar yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bizim dönemizde 2 yılda 25 milyon TL civarında bir borçlanma yaptık. Çünkü nakit girişimiz pek olmadığı için borç ödeme suretiyle sistem devam ediyor. Bu süreçte 100 milyon TL civarında bir borç ödedik. 88 milyon TL civarında uzun vadeli banka borçları var. 18 milyon TL civarında kısa vadeli borç var. Toplamda 107 milyon TL’ye yakın kredi kullanılmış. Benim zamanımda 25 milyon TL kullanıldı. Geri kalanı önceden beri gelen borçlanma ile bugüne taşınan rakamlardır. Vergi affı ile maliyeye olan borçlarımızı yapılandırdık. Önceden yapılandırılan 39 milyon TL’lik bir borç var. Bir 40 milyon TL’de bizim dönemimizde 120 ay olarak yapılandırıldı. Maliye alacağını alamayınca bütün gayrimenkul ve her şeye haciz koyup, buraları bize sattırmıyordu. Bu yapılandırma ile bunun önüne geçerek, iş yapma kapasitemizin artacağını umut ediyoruz." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

Yazmıştım

06 Ocak 2021 Çarşamba 20:04

Yaptığım yorumu yazmıyon senide mi beslediler nemalandırdılar kent haber??

Pakize

06 Ocak 2021 Çarşamba 09:59

Bir haftadır belediyedeyim personel izinli müdür izinli amir izinli esnek çalışma var bunlara verilen maaş vallahi çok bile . Deneyimli tecrübeli işi bilen bir personel yok. Balık baştan kokarmış özel kalemde oturan şahıs md olarak oturtulmuş ama dünyadan bir haber zaten başkanın adamı ve hemşehrisi imiş , dünya kadar danışman varmış bunlara maaş veriliyor.Yazık başkan yazık burası TC cumhuriyeti senin kraliyet sarayın değil .

Bahtiyar

06 Ocak 2021 Çarşamba 09:44

İki senede bindiğin atı altından kaçırdın, şimdi bundan sonra şaha kalkacağız diyon başkan. Belediyeyi akp liler yönetiyor sende oturmuşsun yeni binada hala sarhoşluğunu atamamışsın kraliyet makamında hayaller kuruyon.

Ahmet

05 Ocak 2021 Salı 21:13

Yapılandırma ofisiniz tıklım tıklım...yetersiz...her gelen takım elbiseli belediye çalışanı arkasında iki üç adamla dalıyor içeri,70 yaşında adamlar sıra bekliyor...bilgi işlem sıfır. lakayitsizlik diz boyu.eleman 15.55 te mesai bitti diye işlem yapmaz.yapilandirmada eleman takviyesi yok.memurlar kaba saba.internet sitesi kötü. esnaftan haberi yok belediyenin.elaman bugün izinli diyip yarın gel diyolar bu covid ortamında. ahbabi olan sıra felan beklemeden dalıyor içeri. vatandaş beklesin.kimki .

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Cemal Yeşilyurt, Güven Gümüşdağ ve Eren Sağlam'ın isimleri parklara verilecek

Samsun'da Cemal Yeşilyurt, Güven Gümüşdağ ve Eren Sağlam'ın isimleri parklara verilecek