28 Ocak 2020 Salı

İŞTE NURTEN AKKUŞ'A BİLL GATES'İN AÇIKLADIĞI EN İYİ 10 ÖĞRETMEN BAŞARISINI GETİREN O PROJELER

İşte Nurten Akkuş'a Bill Gates'in açıkladığı en iyi 10 öğretmen başarısını getiren o projeler

Bill Gates'in açıkladığı dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında yer alan Samsun'un Ayvacık ilçesinde öğretmenlik yapan Nurten Akkuş'un projelerini dünya konuşuyor.

20 Şubat 2018 Salı 11:42 GÜNCEL

Samsun'un Ayvacık ilçesinde anaokulu öğretmenliği yapan Nurten Akkuş'un Bill Gates'in açıkladığı dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında yer alması sonrası bu başarıyı getiren projeleri de merak konusu oldu.


Bill Gates'in geçtiğimiz günlerde açıkladığı dünyanın en iyi ilk 10 öğretmeni listesinde yer alan öğretmen Nurten Akkuş'a destek yağarken, The Global Teacher Prize (Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi) tarafından dünyanın ilk 10 öğretmeni arasına girmesine neden olan projeleride gündem oldu. Nurten Akkuş'un Bill Gates tarafından açıklanan en iyi 10 öğretmen listesinde bulunan Nurten Akkuş'un bu başarısı sosyal medyada en çok konuşulan ve en çok paylaşılan haberleri arasına girdi.

İşte Samsun'un Ayvacık ilçesinde anaokulu öğretmenliği yapan 11 yıllık öğretmen Nurten Akkuş'un dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına girmesini sağlayan o projeleri..

8 yıl önce okulunda başlattığı "Baba Bana Bir Masal Anlat" Projesi, Türkiye genelindeki 45 ilde uygulanır hale geldi. Nurten Akkuş'un yine köy okulundaki çocukların oyuncak ihtiyacını karşılamak için hazırladığı Oyuncak Kumbarası Projesi de Türkiye'de birçok ödül kazandı. Bu proje de 43 ilde uygulanarak, köy okullarındaki çocukların oyuncakla tanışmasını sağladı. 

Hazırladığı projelerle dikkati çeken 11 yıllık öğretmen Akkuş, Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey'in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey GEMS Foundation tarafından organize edilen "Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi"nin 2018 yılı için seçtiği "En iyi 10 öğretmen" arasında yer almayı başardı.

Daha önce de "En iyi 50 öğretmen" arasında yer alan Nurten Akkuş, yaptığı açıklamada, Vakfın, 17-18 Mart tarihlerinde Dubai'de düzenleyeceği törenle ödülünü alacağını söyledi.

Bu başarıyı yakalayan ilk Türk öğretmen olduğuna dikkati çeken Nurten Akkuş, "En iyi 50 öğretmen arasına zaten girmiştim, sonrasında o 50 öğretmenin içinde yeniden bir değerlendirme yapıldı. Dünya genelinde araştırma yapıldı. İngiltere'den gelen bir yönetmen tarafından kısa film çekildi. Geçen hafta son değerlendirmeler yapıldı ve bugün açıklandı. Dünyanın en iyi 10 öğretmeni duyuruldu. En iyi 10'a giren ilk ve tek Türk öğretmen olarak bir tarih yazdık aslında. Çok mutlu ve gururluyum." dedi.

Şu an ilk 10'a seçilen tüm öğretmenlerin birinciliğe aday olduğunu, ödül töreninde birincinin seçileceğini ifade eden Nurten  Akkuş, velilerden, çevresinden ve dünyanın birçok yerinden tebrikler aldığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Nurten Akkuş öğretmenin hayata geçirdiği diğer projeler ise şu şekilde.
Bana Bir Gül(ü)ver Projesi
(S)empati Okulu projesi
Okul Öncesi Spor Şenliği
Sen Dili'nde Kadın
Türkiye'nin ilk Çoklu Zeka Oyun Salonu
Mezunlar Günü Projesi  (Türkiye'de ilk kez uygulanmıştır.)
Adam Olacak Çocuk Projesi (meslekleri tanıma ve yerinde uygulama projesi )
Geleceğin Etkin Yurttaşları Projesi(çocuk hakları),
Bize Her Yer Okul
Benim Adım Çocuk Benim de Hakkım Var Hibe Projesi
Sensiz 1 Eksiğiz” Projesi (kadınlar, lösemili çocuklar, yaşlılarımız ve öğrencilerimize yönelik)
Ayvacık Anaokulu Çocuk Festivali Projesi
Küçük Eller Büyük Yetenekler Projesi
Meyve Saati Uygulaması” Projesi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun SASKİ 21 bin 600 adet su sayacını değiştirecek!

Samsun SASKİ 21 bin 600 adet su sayacını değiştirecek!