22 Ekim 2021 Cuma

İŞTE SAMSUN'DA BELEDİYELERİN SAMSUN ESNAFINA OLAN TOPLAM BORCU

İşte Samsun'da belediyelerin Samsun esnafına olan toplam borcu

Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri öncesi belediyelerle ticaret yapan esnaflara, seçim sonrası ödemelerinin yapılmaması Samsun'da ekonomiyi adeta felç etti. İşte Samsun'da belediyelerin Samsun esnafına olan toplam borcu..

15 Eylül 2019 Pazar 14:12 GÜNCEL

Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri öncesi belediyelerle ticaret yapan esnaflara, seçim sonrası ödemelerinin yapılmaması Samsun'da ekonomiyi adeta felç etti.


Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri öncesi belediyelerle çalışan esnaflar, seçim sonrası alacaklarının ödenememesi nedeniyle zor günler geçiriyor.

Samsun'da çok sayıda esnafın belediyelerden alacağı bulunuyor, ancak yerel seçimlerin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bu ödemeler tam anlamıyla henüz yapılabilmiş değil. Samsun'da bir çok belediye esnaflara olan borçlarını  ödemeyi bir kenara bırakın, personel maaşlarını dahi ödeyemez durumda.  Bazı belediyeler personel maaşlarını düzene sokarken bazı belediyelerde ise halen maaş ödemeleri ile ilgili sorunlar devam ediyor.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeni seçilen belediye başkanları, kendi dönemlerinden önceki alacak verecek meselelerini incelemeye aldırdı. Kendilerine göre soru işareti bulunan ödemeleri yapılan müfettiş incelemeleri kapsamında dondurdu. Müfettiş incelemesinde hiç bir soru işareti bulunmayan ödemelerin de yapılmadığı, belediyelerin yaklaşık 6 aydır alacaklı olan esnaflara ödeme yapmadığı da biliniyor. Bu noktada bazı belediyeler alacaklı esnaflara ödemelerini kısmi bir şekilde yaparken, Samsun piyasasında ekonominin adeta durma noktasına gelmesinin nedeninin belediyelerin ödeme yapmamasından kaynaklandığı söyleniyor.

Edindiğimiz bilgilere göre Samsun'da belediyelerin esnaflara ise 500 milyon TL gibi bir borcunun olduğu da iddia ediliyor. 31 Mart seçimleri öncesi Samsun'da bulunan belediyelerle iş yapan esnafların toplam alacağının 500 milyon lirayı bulduğu, bu ödemelerin yapılması halinde esnafların rahatlayacağı da bir gerçek. Belediyelerin İller Bankası ile emlak ve çevre temizlik vergileri dışında bir gelirleri yok gibi. İller Bankasından gelen paylar kimi belediyelerde personel maaşlarını bile karşılayamazken, çevre ve temizlik vergilerinin toplanması ile ilgili ise yine bazı belediyeler vatandaşlara ihtar yazıları da gönderiyor.

Bu noktada 31 Mart seçimlerinin üzerinden geçen 6 ayda, belediyelerde yaşanan mali kriz Samsun ekonomisine de olumsuz anlamda yansıdı. Belediyelerden alacağı olan esnaflar borçların ödenmemesi nedeniyle zor günler geçirirken, bazı esnafların alacakları ile ilgili belediyelere icra gönderdiği de bir gerçek. 

Sonuç olarak Samsun'da belediyeler batık, icralar hacizler var, Samsun'da 6 aydır piyasalar allak bulak, peki ne olacak bu işin sonu..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Necattin Demirtaş düğünde bozkurt selamı verirken gelin zafer işareti yaptı

Necattin Demirtaş düğünde bozkurt selamı verirken gelin zafer işareti yaptı