19 Ekim 2021 Salı

KILIÇDAROĞLU'NUN SAMSUN ZİYARETİ VE SAMSUN'UN HOŞGÖRÜ ŞEHRİ OLDUĞUNU HATIRLATANLAR

Kılıçdaroğlu'nun Samsun ziyareti ve Samsun'un Hoşgörü şehri olduğunu hatırlatanlar

Siyasette hoş görünün, birlikteliğin, beraberliğin, 'Söz konusu vatansa gerisi teferruattır' mesajının verildiği yerdir Samsun.. Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, Samsun birleştirici unsurlarda da daima 'Meşale Şehir' olmuştur..

05 Temmuz 2021 Pazartesi 14:09 GÜNCEL
Siyasetin gerim gerim gerildiği bir süreçte, siyasiler birliktelik pozunu 19 Mayıs'ın 100'üncü yılında Samsun'dan vermiştir.. 

19 Mayıs'ın 100'üncü yılı için Samsun'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal 'Birlik ve beraberlik' mesajını Tütün İskelesinde bulunan Atatürk ve silah arkadaşlarının heykelleri önünde çekindikleri toplu fotoğrafla vermişti. Bu fotoğraf o tarihlerde tüm Türkiye'nin konuştuğu bir kare olmuş, Samsun'un birleştirici gücü üzerinden, kentin ilklerin yaşandığı bir şehir olduğuna dikkat çekilmişti.

Evet Samsun, her zaman ilklerin yaşandığı, ilk kıvılcımların atıldığı, ilk meşalenin yakıldığı şehir oldu. 

Gerilimin tavan yaptığı bir dönemde, gerilimi minimize eden, bunun yerine ise 'Birlik ve Beraberliği' hatırlatan şehir Samsun oldu..Ve yine Samsun, siyasette hoş görünün azaldığı, siyasilerin birbirine  ağır sözlerle yüklendiği bir dönemde, bu seferde hoş görüyü hatırlattı..

1 Temmuz tarihinde Samsun'a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Gemisini Sahil Yolundan uğurladı. Samsun'da yaşayanlar bilir, Samsun Büyükşehir Belediyesinin orada 'Samsunum1 Gemisi' vardır.. Büyükşehir Belediyesi Sahil Yoluna gelecek olan CHP Gemisi için, Samsunum1 Gemisini buradan alarak, gelecek olan misafire yer açtı ve nezaket ve hoşgörülü bir davranış sergiledi. Ve yine Büyükşehir Belediyesi, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun esnaf ve muhtarlarla yapacağı toplantı için Kültür Merkezini kiralayarak tahsis etti.

Bu şehirde geçmiş yıllarda farklı siyasi partilerin kongreleri için belediyelerin yer vermediği haberleri sık sık gündeme gelirdi. Ve bu hoş olmayan olaylar herkesin canını sıkardı. Şimdi ise Samsun Büyükşehir Belediyesi hem CHP Gemisi için hem de Kılıçdaroğlu'nun toplantısı için yer tahsis ederek, siyasette hoşgörünün ne kadar önemli ve saygı duyulan bir davranış olduğunu hatırlattı. Ve yine 1 Temmuz'da kente gelen Kılıçdaroğlu dikkat çeken bir ziyaret gerçekleştirirken bu ziyaret 'Hoşgörü' kültüründen tamamıyla uzaklaşmış ya da tamamıyla benliğini farklı düşüncelere esir etmiş çevrelerce tuhaf karşılanıp, öküz altında buzağı aransa da, Kılıçdaroğlu'nun Yeşilyurt Demir Çelik Fabrikasına yaptığı ziyaretin özü, bir süre önce yaşamını yitiren merhum iş adamı Cemal Yeşilyurt için aileye bir 'Başsağlığı' ziyaretiydi. Bizim geleneklerimizde başsağlığı için evinize gelen düşmanınızda olsa, misafirperverliğinizi göstermek ve acı gününüzde kapınıza gelene hürmet etmek vardır.. Yeşilyurt Demir Çelik Fabrikası da bu hürmeti yapmış, gelen misafirinin, başsağlığı mesajını almış ve ev sahibi olarak misafirini de en iyi şekilde ağırlamıştır. Bunun ötesinde kargadan başka kuş tanımama gibi sığ siyaset algısı ve anlayışında boğulanlara, Samsun'un en önemli yatırımcısı ve sanayi kuruluşu olarak 'Siyasi Hoşgörüye' sahip insanlar olduğumuzu bir kez daha hatırlatmıştır. Bunun için Hikmet Yeşilyurt ve ailesine, Samsun'u güzel ve onore edecek şekilde temsil ettikleri ve gelen misafire de Samsun'un nezaket, hoşgörü ve medeni bir şehir olduğunu gösterdikleri için teşekkür etmek gerekir. Teşekkürlerimizle..

Özlü söz: Birbirimizi kırmanın maharetine değil de gönül almanın zerafetine ihtiyacımız var.. Varsın zarifliğimizi zayıflıktan saysınlar..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun AK Parti Terme'de 150 kişinin istifa ettiği iddiasına açıklama yapıldı

Samsun AK Parti Terme'de 150 kişinin istifa ettiği iddiasına açıklama yapıldı