24 Ocak 2022 Pazartesi

OLTAN KÖLEOĞLU ENERJİ 30 MİLYON DOLARLIK TEŞVİK İDDİASINA AÇIKLAMA YAPTI

Oltan Köleoğlu Enerji 30 milyon dolarlık teşvik iddiasına açıklama yaptı

Oltan Köleoğlu Enerji, Çarşamba ilçesinde yapacakları Biyoküt Enerji Santralini 30 milyon dolarlık teşvik almak için aceleye getirdikleri yönündeki iddiaya açıklama yaptı.

24 Ağustos 2020 Pazartesi 19:13 GÜNCEL

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Oltan Köleoğlu Enerji'nin Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde inşa ettiği Biyokütle Enerji santralini vaat etikleri tarihte üretime geçirememesi durumunda 30 milyon dolarlık teşvikten yararlanamayacağını açıklarken, yatırımcı firma bu iddiaya yazılı yanıt verdi.


SAMÇEP Sözcüsü Özdağ'ın santralin Ekim ayına kadar üretim yapamaması durumunda 30 milyon dolarlık teşvikten yararlanamayacağı yönündeki iddiası ile ilgili Oltan Köleoğlu Enerji firması açıklama yaptı.

Oltan Köleoğlu Enerji firması tarafından yapılan açıklamada 30 milyon dolarlık teşvik iddiası ile ilgili şunlar dile getirildi.

"Bölgenin kalkınmasının önüne geçmeye çalışan bir grup sözde çevreciler kara propagandaya devam etmekte ısrar ediyorlar.  Bu karalama çalışmasını  sürekli yalan maddeler ortaya atarak yapmaktan bıkmayan  bu grubun yalanlarını ortaya çıkarmaktan biz bıktık ama onlar halkı kandırmaktan bıkmadılar maalesef.

Önce kül yağacak diye halkı kandırmak istediler. Oysaki Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlilerinin  yaptığı açıklamada biyokütle tesisinin çevreci bir santral olduğu, bu tesislerden havaya çıkan maddenin su buharı olduğu ve havayı kirletmeyecek  yeni bir  teknoloji olduğu açıklandı. Arkasından tarım bitecek dediler. Oysaki tarımın gözbebeği Çukurova ve Balıkesir’i görmezden geldiler. Bu tesislerin olduğu ve veriminden bir şey kaybetmeyen toprakları unuttular. Buraları gezmeye giden Çarşambalı çiftçi kadınlar ise gezip gördüklerini diğer çiftçilerle paylaşınca bu sefer  teyze kelimesini aşağılayıcı ifade olarak kullanıp çiftçi kadınları aşağıladılar. Ağır  yazılar yazdılar. Sırf Çarşambalı kadınlar “tesisin zararı yokmuş gidip gördük bize tarafsız bir şekilde anlattılar” dediler diye.

Gerçekler bir bir Çarşamba halkının gözü önüne serilmeye devam ettikçe ağır bir  kan kaybı yasayan bu sözde çevreciler bu sefer de ODTÜ’yü arkalarına almaya çalışarak ODTÜ’den bilirkişi heyeti geliyor diye yalan maddelerine birini daha eklediler.  İşin acı yani bu heyetten ne Adalet Bakanlığının, ne ODTÜ’nün ne de sözde heyetin haberi vardı. Koskoca Adalet Bakanlığı böyle bir heyetin olmadığını açıklamak zorunda kaldı. İşin komik yanı sonradan  ODTÜ’yü arkasına almak isteyen bu grup "Sehven yazılmıştır” diye kendi kendini yalanladı. 

Bugün ise tesisin teşvik almak için ne kadar acele ettiği, 30 milyon dolar için bu kadar uğraştığını anlatan bazı haberler yapılmıştır. Ancak unutmamak gerekir ki burası bizim ne ilk tesisimizdi ne de son tesisimiz olacaktır. Bizler  yerli ve milli üretimi desteklemek adına, ülkemizin kalkınmasında bir nebze de olsa katkı sağlamak adına bu işin içindeyiz. Ayrıca şunu da önemle vurgulamak isteriz ki devlet bu teşvikleri doğaya zarar vermeyen bir sistem olduğu için vermektedir. Dolayısıyla sözde çevreci arkadaşların bugüne kadar iddia ettikleri tüm olumsuz algı süreci de böylece kendini yok etmiş olmaktadır.
 
Şimdi bu durumda  bütün bu yalanların ne için yapıldığını,  bu yatırımın hangi sebeple engellemeye çalışıldığını ve arkasındaki sebebi bizler  öğrenmek istiyoruz. Bu kadar yalan üzerine kurulmuş, bilimsellikten uzak ve maksatlı  açıklamaların yapıldığı ve zora gelince sehven yapılmıştır diye hemen konuyu kapatmaya çalışan bir odanın asıl varlık nedeni nedir? Kime ya da kimlere  hizmet etmektedir? Özetle  ideolojik karşıtlık yüzünden bilimi inkar eden, yalanlar söyleyen ve bu yalanları  ortaya çıktıkça başka bir yalana başvuran ve en acısı da halkı galeyana getirerek kaos yaratmaya çalışan ve bundan beslenen bu  sistemi  bizler  kınıyoruz. Ülkemize, milletimize, değerlerimize, çevremize, ekonomimize, bu ülkenin gençleri ve çocuklarına hizmet etmeye devam edeceğiz. Bizler ortaya koyduğumuz sosyal faydalarla, önümüze bakarak ve ilerleyerek,  yalnızca Türkiye için enerji üretmekle kalmıyor aynı zamanda Çarşamba içinde birçok katma değer yaratıyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz: 2023'e koşar adım gidiyoruz

Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz: 2023'e koşar adım gidiyoruz