28 Mayıs 2020 Perşembe

SABİM HATTINA ŞOK ARAMA! BİRAZDAN GİDİP O DOKTORUN KAFASINA SIKACAĞIM

SABİM hattına şok arama! Birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım

Samsun'da bir kişi kanuna aykırı talebini geri çeviren doktor için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) 184 hattını telefonla arayarak, "Birazdan gedip o doktorun kafasına sıkacağım" dediği açıklandı.

30 Mart 2019 Cumartesi 14:46 GÜNCEL

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, Samsun'da poliklinik hizmeti veren doktorun kanuna aykırı talebini geri çevirmesi üzerine Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) 184 hattını arayan bir kişinin "Birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım" tehdidinde bulunduğunu açıkladı.


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Özlem Sezen, Samsun'da görev yapan bir doktorun kanuna aykırı talebi geri çevirmesi üzerine tehdit edildiğini söyledi. Samsun'da görevli doktorun talebini geri çevirmesi üzerine vatandaşın 184 hattını arayarak, "Birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım" dediğini açıklayan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, bu tehdit üzerine Sağlık İl Müdürlüğünün polisi aramak yerine doktoru arayarak paniklemesine neden olduğuna dikkati çekti.
 
Olayla ilgili açıklama yapan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Sezen, Samsun'da 27 Mart'ta poliklinik hizmeti veren bir doktor arkadaşlarına gidip iş başvurusu için rapor almak isteyen bir vatandaşın kanuna aykırı talebinin geri çevrildiğini belirtti.

Bu kişinin bunun üzerine Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) 184 hattını aradığını aktaran Sezen, "SABİM'den İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisine iletilen bilgi ise kişinin, 'Birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım' şeklinde tehditte bulunduğu yönündedir. Bu bilgi karşısında müdürlük yetkililerinin yapması gereken tehdit suçunu adli mercilere bildirmek iken, doktorumuzu arayarak iyice paniğe kapılmasına neden olmuşlardır. Doktorumuz kendisi polise giderek suç duyurusunda bulunmuştur." ifadesini kullandı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Sezen, bu ve benzeri olaylarda işlenen suçu adli mercilere bildirmeyen görevlinin Türk Ceza Kanunu'na göre suç işlediğini öne sürerek, şöyle devam etti:

"Görevini yerine getirmeyen yetkililer o gün ve bir sonraki gün doktor arkadaşımızın can güvenliği açısından poliklinik hizmetini devam ettirememesinin müsebbibidir. Konu, Samsun Aile Hekimleri Derneği tarafından en üst düzeyde adli mercilere iletilmiş olup derneğimiz ve federasyonumuz tarafından yakinen takip edilmektedir. Olayın bir diğer acı verici boyutu ise SABİM'in maksadının dışına çıkmış olmasıdır. SABİM'e iletilen şikayetler çoğu zaman arkadaşlarımız aleyhinde soruşturmalar açılarak çözülmeye çalışılmaktadır. Bu haliyle SABİM, hekim arkadaşlarımız açısından mobbing unsuru haline getirilmiştir. SABİM şikayetleri, gerçekten hekim arkadaşlarımızın mevzuata aykırı davranışlarının tespiti halinde soruşturmayla sonuçlandırılmalıdır. Bunu yapabilmek için iletişim merkezlerindeki personelin eğitim ve bilgi açıkları acilen giderilmelidir."

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkan Özlem Sezen, SABİM'e gelen şikayetlerin yüzde 95'inin şikayet konusu olamayacak, yüzde 5'inin ise hekimlerin değil, sistemin sorunları neticesinde ortaya çıkan olumsuzlukları konu edindiğini anlatarak, sadece vatandaşların taleplerinin değil, aynı zamanda çalışanların da haklarının korunması gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak: Bunlara sandıkta tokat atalım

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak: Bunlara sandıkta tokat atalım