30 Kasım 2021 Salı

SAMPA OTOMOTİV'DE SENDİKAYA ÜYE OLAN 60 İŞÇİ PANDEMİ SÜRECİNDE İŞTEN ÇIKARTILDI

Sampa Otomotiv'de sendikaya üye olan 60 işçi pandemi sürecinde işten çıkartıldı

Samsun'da bulunan SAMPA Otomotiv'de çalışan 60'a yakın işçinin sendikaya üye oldukları için pandemi sürecinde işten çıkartıldıkları gündeme geldi.

27 Temmuz 2020 Pazartesi 14:55 GÜNCEL

Samsun'un önemli sanayi kuruluşlarından SAMPA Otomotiv'de sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldıklarını söyleyen 60'a yakın işçi, bir araya gelerek toplantı yaptı.


SAMPA Otomotiv'de Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş Sendikasına üye olan işçiler bir süre sonra fabrika yönetimi tarafından 'Maske takmadıkları' gerekçesi ile teker teker iş akitlerinin sonlandırıldığını söyledi.

Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasaklarında dahi çalıştıklarını kaydeden işçiler, SAMPA Otomotiv'in maske takmalarına rağmen, fabrika yönetiminin tuttukları tutanaklarda 'Maske takmamayı' gerekçe göstererek iş akitlerini fesih ettiğini ifade etti. 

İZİN GÜNÜNDE TUTANAK TUTULUP İŞ AKDİ FESİH EDİLDİ
Sendikaya üye olan ve iş akti fesh edilen bir işçinin, izin gününde yani fabrikada olmadığı gün hakkında 'Maske takmadığı' gerekçesi ile tutanak tutulduğunu belirten işçiler, bir işçinin de tüm gün çalıştırılıp sabah saat 3:00'de işine son verildiğini belirtti.

SENDİKAYA ÜYE OLAN İŞÇİLER ÇIKARTILIYOR
SAMPA Otomotiv'in işçilerin sendikaya üye olması sonrası, sendikaya üye olan işçilere yönelik 'Maske takmamayı' gerekçe göstererek iş akitlerini 29'uncu maddeden sonlandırdığı kaydedilirken, 29'uncu maddenin içerisinde ise iş yerinde hırsızlık, taciz, ahlaki olmayan davranışlar gibi yüz kızartıcı suçlarında bulunduğu, ancak kendilerinin bu suçları işlememesine rağmen fabrika yönetiminin, kasıtlı olarak 29'uncu maddeyi gerekçe göstererek, işsizlik maaşı almalarını engellediğini ve başka yerlerde iş bulmalarının önüne geçtiği ileri sürüldü.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 12 Yorum

insan

29 Temmuz 2020 Çarşamba 04:35

Bir işçiyi bu şekilde işten atmak size yakışır sampa. içeride insanlar terliyor yinede çıkarmıyor. adam evindeyken tutanak tutup işten atıyorsun. cebinizden 3 kurus fazla para çıkacak diye okadar insanın iş hayatına son verdin sicilini kirlettin işsizlik ücreti bile alamıyorlar.Mazlumun ahını alma okadar diyorum.

Mercan

28 Temmuz 2020 Salı 12:28

Mehmet Koç ve Osman takma isimliler sampada şefler. Sampa müdürü mesaj attırmaya zorluyor buraya.

İşçi

27 Temmuz 2020 Pazartesi 21:21

Adamlar sendikaya üye oldukları için maskeyı bahane gösterip işten çıkardılar. Halbuki içeride bu arkadaşlar sucuk gibi terleyip yinede maskeyi ağızlarından çıkarmayan kişiler. 29. Maddeden işten çıkarmak ne demek. Hayali tutanak yaz hem de adamın izin gününde vay be.. Sendika işçinin anayasal hakkı.. Olayı bilemeden yorumlayan cahiller var bakıyorum.. Sizin gibilere böyle işyerlerinin hep ihtiyacı var yalama takımı sizi.

Fatih

27 Temmuz 2020 Pazartesi 20:16

Osman bey siz yaliyorsunuz belli Devam et

Mustafa

27 Temmuz 2020 Pazartesi 20:05

yeni bir umdesi var, hak kapanındır.Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.Geçmez ele bir pâye, kavuk sallamayınca,Kürsî-i liyakat pezevenk, puşt olanındır!

Fatih

27 Temmuz 2020 Pazartesi 18:19

Mehmet Koç hakimmisin sen senmi veriyon milletin parasını ukala

Fatih

27 Temmuz 2020 Pazartesi 18:18

Mehmet çok biliyorsan önünde ye

Osman

27 Temmuz 2020 Pazartesi 18:12

Sampa otomotiv çalışanıyım, gazetenizin haber başlığı olayın tüm ciddiyetini kaybettiriyor, hayatımda gördüğüm en dangalakca yazılmış haber başlığı

Koyuna cevap

27 Temmuz 2020 Pazartesi 18:00

Sendikaya üye olunca ekmek yedikleri kaba pislemiş oluyorlar yani ve bu yüzden yalan dolan bahanelerle işten atılabilirler diyorsun yani Mehmet Koyun

MEHMET AĞA

27 Temmuz 2020 Pazartesi 17:53

resim değil fotoğraf cahal:)

mehmet koç

27 Temmuz 2020 Pazartesi 17:11

ekmek yedikleri kaba pislemeselermiş

AHMET AĞA

27 Temmuz 2020 Pazartesi 17:09

RESİMDE 30 KİŞİ VAR YAZI 60 KİŞİ DEMİŞ SALLAMA İYİ

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir Samsun'a aş ve iş sağlan iş adamlarıyla gurur duyduklarını söyledi

Mustafa Demir Samsun'a aş ve iş sağlan iş adamlarıyla gurur duyduklarını söyledi