22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN BARO BAŞKANI GÜRBÜZ'DEN ÇOKLU BARO SİSTEMİ AÇIKLAMASI! MÜMKÜN DEĞİL

Samsun Baro Başkanı Gürbüz'den Çoklu Baro Sistemi açıklaması! Mümkün değil

Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz çoklu baro sistemi açıklaması ile ilgili yaptığı açıklamada "Kabul etmek mümkün değil" dedi.

17 Haziran 2020 Çarşamba 15:42 GÜNCEL

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Avukatlık Yasasında yapılacak değişiklik ile birlikte gündeme gelen Çoklu Baro Sistemi ile ilgili açıklama yaptı.


Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, açıklamasında Avukatlık Yasasında yapılacak değişiklikler arasında alternatif baro açılması-çoklu baro sistemine geçilmesinin de yer alacağının konuşulduğunu belirterek, bu durumun gerçekleşmesi halinde hukuk devletinin yok edilmesi anlamına geleceğine dikkati çekti.

Çoklu Baro Sistemi ile ilgili, "Şu ana kadar bizlerle paylaşılan somut bir değişiklik tasarısı, taslağı ya da teklifi bulunmamakla birlikte Avukatlık Yasasında yapılacak değişiklikler arasında belli sayının üzerinde üyesi olan baroların bulunduğu illerde dileyenin alternatif baro açması yani çoklu baro sistemine geçilmesinin de yer alacağı konuşulmaktadır. Belli sayının üzerinde üyesi olan baroların bulunduğu illerde dileyenin alternatif baro açması yani çoklu baro sistemine geçilmesi demek, dileyenin kendi ideolojisine , dünya görüşüne, inanç ve anlayışına göre barolar kurabilmesi, avukat cübbelerinin kiminin siyah, kiminin sarı, kiminin mavi, kiminin de pembe olması, barolar aracılığıyla vatandaşa doğrudan adalet hizmeti sunan ve bugünkü işleyiş düzeylerine uzun yıllara dayalı emek ve samsunkenthaber tecrübeyle ulaşılan CMK Zorunlu Müdafilik ve Adil Yardım hizmetlerinin aksaması, burada da karmaşaya yol açılarak vatandaşın mağdur edilmesi demektir" dedi.

Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Çoklu Baro Sisteminin ayrıca yargılamalarda iddianame ve karar yazılırken, hakim ve savcıların ' İlgili avukatın bağlı olduğu baroya göre tavrını belirledi' şeklinde töhmet altında bırakılacağını bu durumunda yargıyı kaosa sürükleyeceğini dile getirerek, şunları dile getirdi.
"Çoklu Baro Sistemi, yargının kurucu unsuru ve ayrılmaz parçası olan avukatlığın ve avukatların sonunu getirmek demektir. Hukuk devletini yok etmek demektir. Devletin tekçi üniter yapısına darbe vurmak demektir. Bu nedenlerle belli sayının üzerinde üyesi olan baroların bulunduğu illerde dileyenin alternatif baro açması yani çoklu baro sistemine geçilmesi gibi bir düzenlemeyi kabul edebilmemiz mümkün değildir. Böyle bir düzenlemenin komisyonlar aşamasında da, genel kurul aşamasında da TMBB'nin gündemine dahi gelmemesi gerekir. Avukatlık Yasasında yapılacak değişiklik ile ilgili tüm süreç mutlaka ilgili taraflar ile istişare edilerek yürütülmeli bu konuda ilgili kurumların ve yasa koyucunun tek muhatabı TBB ve barolar olmalıdır"
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun yeni Wuhan mı? Sağlık İl Müdürlüğü Serdar Savaş'ın iddiasına cevap verdi

Samsun yeni Wuhan mı? Sağlık İl Müdürlüğü Serdar Savaş'ın iddiasına cevap verdi