25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BERNA LAÇİN'E KUCAK MI AÇTI! DOĞRU MU DEĞİL Mİ İŞİN ASLINI ÖĞRENİN

Samsun Büyükşehir Berna Laçin'e kucak mı açtı! Doğru mu değil mi işin aslını öğrenin

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Elazığ depreminde attığı tweet ile tepkileri çeken Berna Laçin'e kucak mı açtı!Doğru mu değil mi işin aslını öğrenin..

21 Şubat 2020 Cuma 14:22 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi şu sıralar Elazığ depreminde attığı tweet ile gündeme gelen Berna Laçin'e sahnelenecek bir tiyatro gösterisi için sanat merkezinde yer verdiği iddiası ile gündemde. Peki işin aslı ne, isterseniz gelin o konuya bir bakalım..


Evet, Berna Laçin'in Samsun'da 'Hayal Satıcısı' isimli bir tiyatro gösterisi olacak. Ve sanatsal açıdan ve yok olmaya yüz tutan tiyatrolara, tiyatro oyunlarına, tiyatro sanatçılarına kapı açılması, kuçak açılması takdir edilmelidir.

TİYATRODAN YETİŞEN OYUNCULAR
Yeşilçam'ın beyaz perdeye taşıdığı,  bugün dahi eski filmlerini çoğumuzun hayranlıkla izlediği Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, İlyas Salman, Ali Şen, Zeki Alasya,  Metin Akpınar, Tuncel Kurtiz, Levent Kırca, Erol Günaydın, Halit Akçatepe, Müjdat Gezen, Gazanfer Özcan gibi nice isimler tiyatrodan yetişmiştir. O yüzden rol aldıkları her film içten, samimi, sevecen ve unutulmaz duygularla iz bıraktı hepimizde.

Sanata ve sanatçıya sahip çıkılması, destek verilmesi hele hele ki, söz konusu tiyatro ise kapıların ardına kadar açılması, gelecek açısından ruhsuz, hissiz, kasıntı, mimiksiz oyuncu ve oyuncuların yetişmemesi, adına önemlidir.

BERNA LAÇİN'E KUÇAK AÇILDI İDDİASI
Dönelim konumuza; Berna Laçin'de kendi alanında seveni olduğu kadar seveni olmayan bir sanatçıdır. Elazığ depreminde attığı bir tweet başını ağrıtmış, tepki çekmiştir. Böylesi afet durumlarında ve birlik olunması gereken dönemlerde, yanlış anlaşılacak, tepki çekecek, yada (bu tercih meselesidir) siyaset yapmak, toplumu gerebilir ve bunun sonucunda toplum bu duruma tepki gösterebilir. Berna Laçin'de söz konusu tweet sonrası bu tepkilere muhatap olmuştur.

Şimdi, Berna Laçin'in rol aldığı bir tiyatro gösterisinin, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde yapılacağının gündeme gelmesi sonrası ilginç gelişmeler yaşandı. Elazığ depreminde attığı tweet ve Gezi eylemlerine katılan Berna Laçin'e, Samsun Büyükşehir Belediyesinin kuçak açtığı iddia edildi ve bu yönde algı yapıldı. 

Peki işin aslı neydi, isterseniz gelin bir de buna bakalım..

DEPREMDEN ÖNCE SALON KİRALANDI
Berna Laçin'in rol aldığı 'Hayal Satıcısı' adlı tiyatro oyunu Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Tiyatro oyunu için Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Sanat Merkezi ise Elazığ depreminden önce kiralandı. Yani iddia edildiği gibi Berna Laçin'in Elazığ depreminde attığı tweetten sonra değil. Devam edelim konumuza..

TWEET SONRASI SALON İPTAL EDİLDİ
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde ki salon Berna Laçin'in rol aldığı tiyatro oyununa deprem öncesi tahsis edilirken, Büyükşehir Belediyesi bu tahsis işlemini ise Berna Laçin'in Elazığ depreminde attığı tweet sonrası iptal etti. 

OYUN BAŞKA BİR SALONDA SAHNELENECEK
Yani, Büyükşehir Belediyesi, Berna Laçin'in rol aldığı tiyatro oyununun, tepki çeken tweet sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde oynanmasına izin vermedi. Peki sonra ne oldu, söz konusu tiyatro oyunu, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde ki salonun iptal edilmesi üzerine belediye ile bağı olmayan başka bir salona kaydırıldı. 

BELEDİYE İZİN VERMEDİ
Şimdi buradan şu sonuca ulaşmaya çalışanlar olabilir; Samsun Büyükşehir Belediyesi Berna Laçin ile ilgili haberler ve tepkiler üzerine bu tiyatro oyununun belediyeye ait salonda oynanmasına izin vermedi. Hayır, ortada böyle bir durumda yok. Söylediğimiz gibi Samsun Büyükşehir Belediyesi, Berna Laçin'in tiyatro oyununun belediyeye ait sanat merkezinde sahnelenmesi ile ilgili iptal işlemini, Elazığ depreminde atılan tweet sonrası zaten yapmıştı.

Bu arada Berna Laçin'in  'Hayal Satıcısı' adlı tiyatro oyunu, Samsun'da başka bir salonda sahnelenecek. İlgililer ve sevenleri üzülmesin.. Sanat su gibidir.. Bir şekilde akar, yatağını bulur.. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Erhan

21 Şubat 2020 Cuma 22:24

Berna Laçin doğruları söyledi diye zorunuza mı gitti.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da EVKUR yapı kullanma izni ve işletme ruhsatı olmadan mağaza açtı

Samsun'da EVKUR yapı kullanma izni ve işletme ruhsatı olmadan mağaza açtı