24 Ekim 2020 Cumartesi

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNİ BİYOKÜTLE SANTRALİNE TEPKİ GÖSTEREN VATANDAŞLAR BASTI

Samsun Büyükşehir Meclisini Biyokütle santraline tepki gösteren vatandaşlar bastı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisini, Çarşamba ilçesine yapılacak Biyokütle Enerji Santralinin imar değişikliği maddesi görüşülürken TKP İl Başkanı Belma Nur Kartal ve vatandaşlar bastı.

10 Ekim 2019 Perşembe 01:47 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili imar değişikliğinin görüşüldüğü Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisini TKP Samsun İl Başkanı ve vatandaşlar bastı.


Su zammı nedeniyle daha önce Halkevi üyelerinin bastığı ve olayların yaşandığı Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinde bu kezde Çarşamba ilçesine yapılacak Biyokütle Enerji Santrali nedeniyle olay çıktı.

Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili imar değişikliği maddesinin görüşüldüğü Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisine giden TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal ve vatandaşlar, imar değişikliği görüşmeleri ve santrale tepki gösterdi.

TKP İL BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ
TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal, toplantının yapıldığı salonda Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk’tan söz hakkı istedi. Meclis Başkan vekili Nihat Soğuk, söz hakkı vermezken, TKP İl Başkanı Kartal toplantı salonunda "Sattınız, ihanet ettiniz. Bir halkı yok edemezsiniz siz. Halkı yok edemezsiniz. Kaça sattınız bu vatanı, kaça? Kaça sattınız bu vatanı? Oltan mı önemli? Köleoğlu mu önemli? Çarşamba’mı önemli? Yazıklar olsun. Burada 85 meclis üyesi ‘kaldırılsın’ deyip konuşamazlar. İstifa edecekler” diyerek bağırdı.diyekonustu.com haber sitesinde yer alan habere göre, biyokütle enerji santrali ile ilgili imar değişikliği maddesinin görüşüldüğü Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında CHP, İYi Parti ve SP'li bazı üyelerde santrali eleştirdi.

PLANLAMA HUKUKİ OLARAK SAKAT
CHP Meclis üyesi Atilla Tekcan, diyekonustu.com sitesinde yer alan habere göre toplantıda “Çarşamba Ovası, Türkiye’nin en nitelikli tarım arazilerinden biridir. Biz enerjiye karşı değiliz. Ancak nitelikli tarım arazisine yapılması düşünülen bu santrale karşıyız. Ve bu santralle ilgili meclise gelen talebin geliş şeklini eleştiriyoruz. Bu talebin mecliste yanlış bilgilere, yanlış ifade ve yorumlara yol açtığının farkındayız. Bunun bilerek olduğunu ilgili firma tarafından ve bürokratlar tarafından yapıldığına daire kesin şüphelerimiz var. Ve halen, birinci derece tarım arazisi olarak karşımızda durmaktadır. Söz konusu alanda hiç bir düzenleme yapılmaması gerekmektedir. Eksik ve yanıltıcı bilgilerle meclise alınan bu planlama kararı, hukuki olarak sakat doğmuştur. Sakat ifadesinin anlamı da yok hükmündedir” diyerek gündem maddesine tepki gösterdi.İMAR PLANI OLMADAN RUHSAT VERİLEMEZ AMA ÇALIŞMA YAPILIYOR
Toplantıda İYİ Parti grubu adına söz hakkı alan Alper Aydemir'de “İlgili madde bizim önümüze geldiğinde biz bunu oylarken, açıkçası 3-4 sayfalık bir madde halinde geldi ve o maddelerin içerisinde açıklayıcı bir bilgi yoktu. Siz (Nihat Soğuk) hatta ‘Çarşambalıyım. Benim memleketim’ dediniz ve oylamaya sundu meclis de 1/5000 ölçekli nazım imar planına onay verdi ancak o anda çalışmalar orada devam ediyordu. 1/1000’lik imar planı düzenlenmeyen yerin ruhsatı verilemez. Ona rağmen o alanda şu anda çalışma yapılıyor. Ruhsatı alınmamış bir yapının SGK dosyası açılamaz. Burada çalışan kişilerin iş güvenliği var mıdır, yok mudur? Bizim bu konuda da çekincelerimiz var. İkinci konu burası için ÇED raporu alınmamış, ‘ÇED raporu alınmadan ruhsat verilebilir’ denilmiş, bu neden denilmiş merak ediyoruz. Tarım bakanı burayı, tarımsal sit alanı olarak ilan etmiştir. Böyle bir yere biz, 1/1000 ölçekli bir imar planı izni vererek enerji santrali yapmaya çalışıyoruz. Bu ne perhiz bu ne halana turşusudur! Konuyu biz sürekli araştırıyoruz. Araştırdıkça içerisinden bişeyler çıkıyor. Yanlış anlamda demiyoruz ancak doğruysa da yanlışsa da halka bunu açıklamak bizim boynumuzun borcudur. Halk bu konuda bilgilendirilmelidir" ifadelerini kullandı. SP'Lİ MECLİS ÜYESİ HALİT DOĞAN'A TEPKİ GÖSTERDİ
Samsun Büyükşehir Belediyesinin SP'li Meclis Üyesi Hüseyin Kaya'da toplantıda söz alarak Çarşamba Belediyesi’nden sağlıklı bilgilendirme yapılması gerektiğini ve buna rağmen bu bilgilendirmenin yapılmadığını ifade ederek, belediye başkanı Halit Doğan’ı ‘susmak’la itham etti. SP'li Meclis üyesi Hüseyin Kaya, “Meclise sunulan imar planı değişikliğinin yanlış ve hukuksuz olduğunu düşünüyorum. İnşaat devam ediyor, ruhsat vermemişsiniz, bina çalışmaya devam ediyor, ilgili firma haddini de aşmış ham madde alımına başlamış, derhal durdurulması lazım ve bu konuda gereğinin yapılması lazım. Şurada bir kulübe dikilse, ‘ruhsat nerede?’ diye soruyorsunuz. Ovanın ortasına tesis yapılıyor, sanki kimsenin hiç bişeyden haberi yok” dedi.NİHAT SOĞUK: OLUMSUZLUK OLURSA GEREĞİ YAPILIR
Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi Başkan vekili  Nihat Soğuk, eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, "Konuyla ilgili kurumların teknik görüşlerin, belediyemizin de teknik görüşleriyle örtüşmesi sonucunda sizlerle meclis üyesi arkadaşlarımızın da oylarıyla şehrimize bir yatırım kazandırmış olacağız. Başta söylediğim gibi; insan sağlığına, çevreye, havaya, suya ve toprağa kesinlikle ve kesinlikle olumsuz etki etmesi halinde büyükşehir ve ilçe belediyemizin üzerine düşen varsa gereğinin yapılacağını bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı.

Öte yandan mecliste Biyokütle Enerji Santralinin imar değişikliği ile ilgili gündem maddesinin de aralarında bulunduğu 1’den 40’a kadar olan gündem maddeleri oy birliği ile komisyonlara havale edilirken, diğer 3 madde oy birliği ile kabul edildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da kapalı alanda sigara içen belediye başkanı ve meclis üyeleri fena yakalandı

Samsun'da kapalı alanda sigara içen belediye başkanı ve meclis üyeleri fena yakalandı