17 Haziran 2021 Perşembe

SAMSUN ÇARŞAMBA'DA DİKBIYIK MAHALLESİNDE BİYOKÜTLE SANTRALİNE TEPKİ MİTİNGİ YAPILDI

Samsun Çarşamba'da Dikbıyık mahallesinde Biyokütle Santraline tepki mitingi yapıldı

Samsun'un Çarşamba ilçesine bağlı Dikbıyık mahallesinde Biyokütle Enerji Santraline yönelik tepki mitingi düzenlendi.

18 Ekim 2019 Cuma 18:02 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Dikbıyık mahallesinde tepki mitingi yapıldı.


Çarşamba Ovasında yapılacak olan Biyokütle Enerji Santraline tepki gösteren vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri Dikbıyık mahallesinde buluştu. Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santraline yönelik düzenlenen tepki mitingine CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Alper Aydemir, ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve vatandaşlar katıldı.
 
Biyokütle Enerji Santraline yönelik düzenlenen tepki mitinginde, tesisin Çarşamba Ovasına kurulmasına karşı çıkılırken, vatandaşlar taşıdıkları çeşitli dövizlerle tesise tepki gösterdi.

Öte yandan Biyokütle Enerji Santraline yönelik yapılan miting, geçmişte Tekkeköy ilçesine yapılan Mobil Santrallere yönelik düzenlenen eylem ve mitingleri akıllara getirdi.

BİZE BİLGİ VERMEDİLER
Vatandaşlara biyokütle enerji santrali hakkında hiçbir bilgi vermediklerini söyleyen Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay, "Eğercili Mahallesi tamamen bir tarım arazisi. Vatandaşlar, santral yapıldığını öğrenince buna karşı çıktı. Elektrik santralini mahallemizde istemiyoruz” diye konuştu.

TEKKEKÖY'DE KURULAN SANTRALDE OYNANAN OYUN BURADA DEVAM EDİYOR
Daha sonra söz alan Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz da şimdi yapımmı süren santralde oynanan ıoyunun dah aönce Tekkeköy'de kurulan santral ile aynı olduğunu, ovalarda santrallerin yapılmaması için mücadeelerini sürdüreceklerini söyledi.

MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
Yatırıma ve enerjiye karşı olmadıklarını belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, "Çarşamba, bir tarım havzasıdır. Ovamızın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse orada yatarız" diye konuştu.

ERDAL AVCI: BU MÜCADELE SİYASİ DEĞİL, YAŞAM MÜCADELESİ
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da Çareşambalıları ve Samsunluları  siyasi kimliklerini bir kenara bırakarak santrale karşı mücadeleye çağırdı. Avcı bu mücadelede en büyük vebalin AK Parti'ye oy veren seçmenlerde olduğunu, ovaya santralin kurulmasıyla, toprağın, havanın, suyun ve tarımın öleceğini, gelecek nesillere hiç birşey kalmayacağını bildirdi.Katılan ve destek veren herkese teşekkür etti.

YATIRIMA DEĞİL, SANTRALE KARŞIYIZ
Samsun’a yapılacak yatırımlara karşı olmadıklarını söyleyen CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, " Burada yaşananlar ve verilen mücadeleyi tarih yazıyor. Biz sadece Çarşamba Ovası’nın zehirlenmesine karşıyız. Tüm ziraat odası başkanlarımız ve muhtarlarımızın da burada olmasını isterdim. Biz bu toprakların aşını yedik. Bu santral sadece Samsun’a değil çevreye illere de zarar verecek. Bu mücadelşe halkın desteği ile kazanılacak.Ben her türlü desteği vermeye hazırım. 23 Ekim'de Çarşamba'da yapılacak olan  büyük basın açıklamasına çok büyük katılım sağlanmalı. Biz en üst düzeyde orada olacağız. Herkesi o büyük toplantıya davet ediyorum." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Piazza AVM'de kız çocukları Dünya Kız Çocukları gününde fidan dikti

Samsun Piazza AVM'de kız çocukları Dünya Kız Çocukları gününde fidan dikti