23 Ocak 2021 Cumartesi

SAMSUN EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİNDE Kİ ÜCRETSİZ OTOPARKI, ALANI İŞGAL EDENLER ÜCRETLİ YAPMIŞ

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesinde ki ücretsiz otoparkı, alanı işgal edenler ücretli yapmış

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ücretsiz otopark alanının kimliği belirsiz kişiler tarafından işgal edilerek ücretli hale getirildiği ortaya çıktı.

17 Temmuz 2019 Çarşamba 15:04 GÜNCEL

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vatandaşın kullandığı otoparkın ücretli olduğu haberinin ardından büyük bir skandal ortaya çıktı.


Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yan tarafından bulunan otopark alanının ücretsizken, ücretli olması ile ilgili bir açıklama yaptı.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yan tarafında bulunan otoparkın ücretli olması ile ilgili gündeme gelen haberler üzerine bir açıklama yapan Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, söz konusu otopark alanının, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yan tarafında bulunan eski havaalanı alanını kapsadığını ve bu alanın sağlık yatırımı amacıyla 2017 yılında 2 yıl süreyle bakanlığa ön tahsisinin yapıldığı, söz konusu mülkiyetin hazineye ait sağlık alanı niteliğinde bir taşınmaz olduğuna dikkati çekti.

Ücretli hale geldiği gündeme gelen otopark alanının tahsis amacına yönelik planlanan sağlık yatırımları hayata geçirilinceye kadar, hastaneye gelen vatandaşlar için ücretsiz otopark haline getirildiğini kaydeden Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, bu alanın kimliği belirsiz kişiler tarafından işgal edilerek ücretli otoparka çevrildiğini belirtti.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yan tarafından bulunan ve ücretsiz otopark alanı olarak vatandaşlara kullandırılan hazineye ait yerin, kimliği belirsiz kişilerce işgal edildiğini duyuran Samsun Sağlık İl Müdürlüğü konuyla ilgili açıklamasında şu bilgileri verdi.
"Vatandaşlarımız tarafından ücretsiz otopark olarak kullanılan bu alanda, 15.07.2019 tarihinde akşam saatlerinde, kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından sağlığa tahsis süresinin sona erdiği ve bu nedenle ücretli otopark olarak işletmek amacıyla İl Milli Emlak Müdürlüğünden kiraladıkları iddiasıyla alanın önüne bariyer koymak ve tabela asmak suretiyle işgal olayının gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Öncelikle bilinmesini isteriz ki; bu işgal olayında Müdürlüğümüz ve Hastanemizin idari bir tasarrufu olmadığı gibi, hazine taşınmazının yönetimiyle alakalı diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla da bir ilgisi bulunmamaktadır. Olayın öğrenilmesinin hemen akabinde işgalin durdurulması amacıyla Müdürlüğümüzce Valiliğimiz koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kızılırmak Milli Emlak Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü nezdinde gerekli görüşme ve yazışmalar yapılmış olup, Valiliğimizin talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü ekiplerince bahse konu alandaki bariyerler kaldırılmış, yasadışı otopark faaliyeti sonlandırılmış ve otopark alanı tekrar ücretsiz olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Bu konuyla ilgili idari iş ve işlemler devam etmekte olup, adli tahkikat süreci başlatılmıştır."

Öte yandan olayla ilgili gözaltına alınan 7 kişi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılırken, gözaltına alınarak serbest bırakılanların avukatı Bora Erdem, otopark olayı ile ilgili bir açıklama yaptı.

KAMUOYU VE SAMSUN HALKININ BİLGİSİNE 

17/07/2019tarihinde Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi yan tarafında bulunan otopark alanı üzerinde yapılan tahliye işlemi ile ilgili olarak bazı haber ve medya kuruluşları tarafından yazılı ve görsel çeşitli haberler yapılmıştır. Bu haberler, kamu ve vatandaş yararını gözetmek iddiasıyla yayımlanırken aşağıda belirtilen hususlar ışığında bütün işlemlerini resmi olarak yürüten ve tek gayesi, işletme açarak iş ve aş oluşturmak olan müvekkillerimin, asla hak etmedikleri sıfat ve suçlamalarla hakları,kanunlar nezdinde belirtmek isteriz ki adeta gasp edilmiş, kişilik hakları zedelenmiştir. 

Kamuoyuna, tarafımızın hiçbir görüşü alınmadan yansıtılan ve haberlere konu olan içeriğin resmi gelişimi, aynen aşağıda yazıldığı şekilde gelişmiştir;

Müvekkilim Ayşegül A. tarafından mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğüne ait bulunan taşınmazın üzerinde yer alan otopark alanının kamu yatırımı yapılana kadar kiralanması talebi ile Milli Emlak İl Müdürlüğüne 03/07/2019tarihinde yazılı olarak kiralama talebinde bulunulmuştur. Bu talep sonrasında yine ilgili Müdürlüğe yapılan 10/07/2019tarihli başvuru ile fiilen kullanım bedelinin hesap edilerek kullanım ücretinin tahsili talep edilmiştir. Bu talep üzerine ilgili il müdürlüğü ekiplerince 16/07/2019tarihinde mahalde gerekli ölçüm ve hesaplama işlemleri ile ecrimisil kira bedeli tespiti çalışmaları tamamlanmıştır.
Yine bu işlemlerin yapılması esasında, kiralanması için gerekli hukuki başvuruların yapıldığı ve gerekli hesaplamaların da yapıldığı zaman dilimi içerisinde ilgili idare tarafından başvurucu müvekkile alanı kullanmaması hususunda yazılı bir uyarıda bulunulmadığı gibi aynı zamanda da talebin olumsuz olarak kabul gördüğüne ilişkin de bir yazılı ihtar verilmemiştir. Nitekim 17/07/2019tarihinde yapılan tahliye işleminin hangi hukuki gerekçe ile yapılmış olduğu da anlaşılabilmiş olmamakla birlikte, yapılan bu işlemlere karşı da ayrıca her türlü hukuki ve cezai haklarımızı da kullanacağımızı bildiririz. Yapılan bu tahliye işlemi sonrasında ise İl Milli Emlak Müdürlüğünce tebliğe verilmiş olan 12/07/2019tarihli yazı cevabı esası ile de öğrenmiş olduğumuz üzere, ilgili arsanın sağlık tesisi ve hastane rezerv alanı olarak şehir hastanesi yapılmak üzere 2 yıl süre ile ön tahsisinin yapılmış olduğunu, ancak tahsis süresinin dolduğunu ancak tahsis süresinin uzatılıp uzatılmayacağı noktasında da ilgili kurumdan bilgi istendiği ve bu alanın da otopark olarak kiralanmasının uygun olup olmayacağı noktasında da bilgi istendiğini öğrenmiş bulunmaktayız. 

Yapılan haber yayınlarında müvekkiller aleyhinde “işgalci”,“otopark mafyası”, “değnekçi” gibi terimler kullanılmış olmakla birlikte, hiçbir şekilde müvekkillerimin bu ithamlar ile uzak yakın bir ilişkileri söz konusu değildir. Yine bu şekilde asılsız ve mesnetsiz bir şekilde suçlamalar ile halkımızın gözü üzerinde müvekkillerim itibarsızlaştırılmak istenilmiştir. Bu kişiler ve ilgili yayın kurumları hakkında da ayrıca her türlü ceza-i ve hukuki haklarımızı da saklı tutacağımızı bildiririz.
Tüm bunların dışında, Samsun İlinin en değerli noktasında bulunan, fuar alanı olarak bilinen alandaki otoparkların, gece klüp ve düğün salonlarının, lunapark ve çay bahçelerinin de mülkiyetlerinin milli emlak müdürlüğüne ait bulunmasına karşın bu alanları işleten şahısların milli emlak müdürlüğü ile aralarında kira sözleşmelerinin bulunup bulanmadığının kamuoyuna derhal açıklanmasını, bulunmuyor ise bu işletmecilerin bu alanlarda hangi hukuki gerekçe ile barındırılıyor olduklarının bildirilmesini, bu kişilerin işgalci, değnekçi, mafya vs. gibi ithamlar ile neden nitelendirilmediği, bu durumun Anayasanın 10 maddesinde yer alan kanun önünde eşitlik ilkesine aykırılık teşkil edip etmediğinin ve aynı zamanda tüm bu işletmeciler hakkında müvekkillerimize uygulanan adli yaptırımların neden uygulanmadığının kamuoyu ile paylaşılmasını, sonuç olarak konu hakkında sorumlular hakkında da gerekli adli tahkikatların başlatılması için hukuki girişimlerde bulunacağımızı da aynı zamanda belirtmek isteriz.  Yaşanan bu süreç içerisindeki hukuka aykırı uygulama ve yaptırımlara karşı da aynı zamanda her türlü ceza-i ve hukuki haklarımızı da kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

vatandaş

19 Temmuz 2019 Cuma 16:24

sen uyu kenthaber, şeytanlar 17sinde gözaltına alındı, 18inde salındı, neymiş milli emlak kendilerine burayı kullanmayın diye yazı vermemişmiş, adaletimiz de hee doğru demiş bu işe.

vatandaş

17 Temmuz 2019 Çarşamba 16:12

Basın hemen kendine pay biçmiş, vatandaş şikayet etmese basın ayakta uyumaya devam ederdi...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da dere yataklarında bulunan 300'e yakın konut yıkılacak

Samsun'da dere yataklarında bulunan 300'e yakın konut yıkılacak