02 Aralık 2021 Perşembe

SAMSUN İÇME SUYUNDA ALÜMİNYUM VAR MI YOK MU? SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLADI

Samsun içme suyunda alüminyum var mı yok mu? Sağlık İl Müdürlüğü açıkladı

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, Samsun içme suyunda yaşanan koku olayı sonrası İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde yapılan su analizlerinin sonuçlarını açıkladı.

04 Mart 2020 Çarşamba 10:08 GÜNCEL

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, Samsun içme suyunda yaşanan kokunun yüksek düzeyde alüminyumdan kaynaklandığı yönünde ki iddialar üzerine bir açıklama yaptı.


Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, şehir içme suyunda yaşanan koku ile ilgili iddialar ve su da yüksek düzeyde alüminyum tespit edildiği yönünde gündeme gelen iddialara ilişkin bir açıklama yayımladı.

Samsun Kimye Mühendisleri Odası ve SAMÇEP önceki gün bir basın toplantısı düzenleyerek Samsun içme suyunda yaşanan kokunun nedenini belirlemek için suda tahlil yaptırdıklarını açıklamıştı. Halk Sağlığı Labaratuvarında yapılan tahlillere göre Samsun içme suyunda sınır değerlerin iki katı alüminyum saptanmıştı.

SASKİ YALANLAMIŞTI
SASKİ ise yüksek oranda alüminyum tespit edildiğinin belirtildiği SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odasının bu açıklamasını yalanlamıştı.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK DEĞERDE ALÜMİNYUM VAR DEDİ
Samsun Sağlık İl Müdürlüğü ise su konusu ile ilgili yaptığı açıklamada, alüminyum varlığına dikkati çekti. Samsun Sağlık il Müdürlüğünün açıklamasında, "İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) içme kullanma su temini Selahattin Ereren Arıtma tesisinden sağlanmaktadır.  Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır." denildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: SASKİ'Yİ UYARDIK
Samsun Sağlık İl Müdürlüğü Samsun içme suyu ile ilgili yaptığı açıklamada kamuoyuna şu bilgileri verdi.
"Son günlerde ilimizde içme ve kullanma suları hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberler hakkında aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Müdürlüğümüzce ilimizde tüm içme kullanma suları “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” gereğince; fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal parametreler açısından periyodik olarak kontrol edilmektedir.  İlimizde 1228 noktadan kontrol ve denetim izleme amaçlı içme kullanma su numuneleri alınmakta ve Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarımızda çalışılmaktadır.  İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak alınan numunelere ait analiz sonuçları izlenmektedir. Mevzuat değerlerinin aşıldığı durumlarda İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimizce SASKİ Genel Müdürlüğü ve İlçe SASKİ Şube Müdürlüklerine gerekli bildirimler ve uyarılar yapılmakta, şayet uygunsuzluk varsa, düzeltilene kadar numune takiplerine devam edilmektedir. 2019 yılında merkez ilçelere ait Al değerleri mevzuat sınırları içinde tespit edilmiştir. 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında 559 kontrol ve 78 denetim izleme numunesi alınmıştır. İlimiz dört merkez ilçesinin (İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) içme kullanma su temini Selahattin Ereren Arıtma tesisinden sağlanmaktadır.  Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır. Periyodik olarak dört merkez ilçede Al parametresine yönelik takip numuneleri müdürlüğümüzce alınmaya devam edilmektedir. Sonuç itibariyle; SASKİ Genel Müdürlüğünün yapmakta olduğu çalışmalar Müdürlüğümüzce yakından takip edilmekte ve ilgili kurumlar tarafından konuya azami hassasiyet gösterilerek çalışmalar yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun doğumlu İdlib şehidi Eyüp Gülaştı'nın yürek yakan hayat hikayesi

Samsun doğumlu İdlib şehidi Eyüp Gülaştı'nın yürek yakan hayat hikayesi