29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN İMO BAŞKANI CEVAT ÖNCÜ: FELAKET OLUNCA İŞİ ALLAH'A HAVALE EDİYORLAR

Samsun İMO Başkanı Cevat Öncü: Felaket olunca işi Allah'a havale ediyorlar

Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, yangın felaketlerinin ardından yaşanan sel felaketleri için, "Zamanında tedbir alınmıyor. İş Allah'a havale ediliyor" dedi.

17 Ağustos 2021 Salı 11:17 GÜNCEL

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, imar aflarını eleştirerek, "İmar afları cinayettir" dedi.


Açıklamasında Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu bununla birlikte sel ve benzeri afetlerinde yaşandığını hatırlatan Cevat Öncü, "Felaketler olduktan sonra onları unutuyoruz. Alınması gereken tedbirleri almadan doğayı suçluyoruz. Dere kenarı ve dere üstlerine binalar yapıyoruz, felaket olunca da 'Son yüzyılda yağmayan yağmur yağdı' gibi savunmalar yapıyoruz. Bozkurt ilçesinin önceki ve sonraki fotoğraflarına bakıldığında insan eliyle suyun akışına müdahale edildiğini görüyoruz. Halen daha dere yatakları içinde olan yapılar var. İnsanlarımızda bu konuda bilinçsiz. Yönetenlerimizde sürekli işi Allah'a havale ediyorlar" dedi.

İMAR AFLARI CİNAYETTİR
İmar Barış gibi kanunlarla sorunlu ve aykırılık içeren yapıların ruhsatlandırıldığını ve olası afetlerde bu binaların ciddi risk oluşturacağını ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Öncü, imar aflarının başlı başına bir cinayet olduğuna dikkati çekti.

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Öncü, imar afları ile ilgili değerlendirmesinde, "Hâlihazırda yapı stokumuzla ilgili belirsizlikler ve tehlikeler ortadayken bir de üzerine siyasal iktidarlarca çıkarılan imar afları can ve mal kayıpları tehdidini büyütmektedir. İmar afları kaçak yapılaşmanın en önemli teşvik unsurlarından birisi olmuştur. İmar affı toplumun sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşamasını belirsizliğe sokmaktadır. Mühendislik hizmeti almayan yapıların yasallaştırılmasıyla, doğa olayları karşısında hasara uğramaları halinde sorumluluk, bu kararı alan siyasi iktidarın üzerindedir. Bir binaya iskan ruhsatı verilmesi, devletin vatandaşa 'Bu binaya oturabilirsin' demesi anlamına gelmektedir" diye konuştu.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde İbrahim Akkuş karayolunda oluşan çukurun içine girdi

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde İbrahim Akkuş karayolunda oluşan çukurun içine girdi