20 Ocak 2021 Çarşamba

SAMSUN SASKİ SUDA ALÜMİNYUM OLDUĞU İDDİASINA YENİ AÇIKLAMA İLE YANIT VERDİ

Samsun SASKİ suda alüminyum olduğu iddiasına yeni açıklama ile yanıt verdi

Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) içme suyunda yüksek düzeyde alüminyum tespit edildiği yönünde SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odasının yaptırdığı su analizi ile ilgili açıklama yaptı.

04 Mart 2020 Çarşamba 19:17 GÜNCEL

Samsun su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) içme suyunda yüksek düzeyde alüminyum tespit edildiği iddialarına yanıt verirken, yaptırdıkları tahlil sonuçlarını da yayınladı.


Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) içme suyunda koku ve bulanıklık olduğu iddiaları sonrası SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası'nın su da yaptırdığı tahlil sonuçlarında sınır değerlerin üzerinde alüminyum tespit edildiğini duyurması sonrası bir açıklama yaptı.

SASKİ tarafından yapılan açıklamada içme suyunda yüksek oranda alüminyum olduğu yönünde ki iddialara verilen cevapta, "Bazı basın yayın organlarında “SASKİ tarafından şehre arz edilen içme suyunda alüminyum değerlerinin izin verilen limit değerlerin üzerinde seyrettiğine dair” haberler yayınlanmaktadır. "İdaremiz tarafından arıtma tesislerinde üretilerek şehrimize verilen içme suyu “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” kapsamında denetleyici kurum olan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sürekli izlenmektedir. Yönetmelik kapsamında “gösterge parametreler” arasında sayılan alüminyum değerlerinde sapmalar olması halinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli bildirimler tarafımıza yapılmakta ve buna göre İdaremiz tarafından en hızlı şekilde gerekli tedbirler alınmaktadır" denildi.

SASKİ açıklamasının devamında ise şunları dile getirdi.
"Bu kapsamda halk sağlığını tehdit edecek boyutlarda risk oluşturan sular hiçbir şekilde şehrimize verilmemiştir. Şu anda arıtma tesisi çıkışında alüminyum değerleri limit değerlerin altında seyretmektedir. Basın ve yayın organlarınca yapılan haberlere konu olan su analizlerinin numune alma konusunda yetkin kişilerce ve prosedüre uygun şekilde alınan numunelerden yapılıp yapılmadığı, analiz ettirilen numunelerin SASKİ tarafından üretilen suya ait olup olmadığı bile belli değilken; halkımızı tedirgin etmeye dönük, Belediyemize ve İdaremize karşı duyulan güveni sarsıcı maksatlı açıklamaları yapanlar ve yayınlayanlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır. Halkımıza saygıyla duyurulur. SASKİ Genel Müdürlüğü."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

SASKİ'nin alüminyum iddialarına verdiği yanıt üzerine bir analiz yazısı

SASKİ'nin alüminyum iddialarına verdiği yanıt üzerine bir analiz yazısı