25 Haziran 2021 Cuma

SAMSUN SASKİ SUYA YAPILAN YÜZDE 15'LİK İNDİRİMDEN 4.5 MİLYON TL ZARAR ETTİ

Samsun SASKİ suya yapılan yüzde 15'lik indirimden 4.5 milyon TL zarar etti

Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri öncesi su fiyatlarına yapılan yüzde 15'lik indirimin SASKİ'ye olan maliyetinin 4.5 milyon TL olduğu açıklandı.

23 Mayıs 2019 Perşembe 02:14 GÜNCEL

Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri öncesi Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zihni Şahin döneminde su fiyatlarına uygulanan yüzde 15'lik indirimin SASKİ'yi 4.5 milyon TL zarara uğrattığı açıklandı.


Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SASKİ'nin su fiyatlarına zam yapılması ile ilgili gündem maddesini görüşmek üzere toplanan meclis üyeleri, komisyon toplantısında su fiyatına yüzde 25, sayaç okumaya ise yüzde 150 oranında zam yapılmasını karara bağlayarak, söz konusu maddeyi büyükşehir meclisine havale etti.

SASKİ Komisyon toplantısında su fiyatına yüzde 25, sayaç okumaya ise yüzde 150 zam yapılması ile ilgili maddenin kabul edilmesi ise Samsun'da tepkilere neden oldu. Yapılan komisyon toplantısında MHP'li Meclis Üyesi Cemalattin Kola, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zihni Şahin döneminde su fiyatında yapılan yüzde 15'lik indirimin SASKİ'ye 4.5 milyon TL maliyet çıkarttığını söyleyerek "Yapılan yüzde 15 indirimin SASKİ'ye 4.5 milyon maliyeti var ciddi manada zarar ediliyor. Yüzde 25 kamuoyunun tepkisini çekiyor ama yapmaktan başka çare yok." dedi.

SASKİ Komsiyon toplantısında su fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yapılmasına İYİ Parti Grubu farklı öneriler getirerek karşı çıkarken AK Partili Meclis Üyesi Hasan Uzunlar ise Samsun'da suyun en çok varoştaki aileler tarafından kullanıldığını söyleyerek, yüzde 25 zam teklifinin komisyon toplantısına geldiği gibi oylanmasını istedi.

SASKİ yetkilileri ise daha önce yapılan yüzde 15'lik indirim nedeniyle kurumun zarar ettiğini, talep edilen yüzde 25'lik artışın bir zam olmadığını, talebin Zihni Şahin döneminde yapılan yanlışlığı düzeltmeyi amaçladığını ifade etti.

SASKİ Komisyon toplantısında suya yüzde 25, sayaç okumaya yüzde 150 oranında artış öngören maddeye İYİ Parti Grubu olumsuz yanıt verirken diğer partilerin meclis üyeleri el kaldırarak su fiyatlarında artış yapılmasını onayladı. Komisyonda kabul edilen su artışı Samsun Büyükşehir Meclisinde de görüşüldükten sonra resmi olarak karara bağlanacak.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da suya yüzde 25 zam oylamasına sadece İYİ Parti Grubu el kaldırmadı

Samsun'da suya yüzde 25 zam oylamasına sadece İYİ Parti Grubu el kaldırmadı