18 Eylül 2020 Cuma

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ MAHMUT AYDIN: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın: Sözlerimin arkasındayım

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Aydın, 19 Mayıs Üniversitesinin kapatılan Canik Başarı Üniversitesinin eşyalarını aldığı ile ilgili söylediği sözlerinin arkasında olduğunu açıkladı.

17 Nisan 2019 Çarşamba 17:50 GÜNCEL

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Aydın, kapatılan Canik Başarı Üniversitesine ait eşyaların 19 Mayıs Üniversitesi tarafından alınması ile ilgili yaşanan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı.


AKS TV'de Burcu Düzgün'ün sunduğu Haberin Sesi programına katılan Samsun Üniversitesi Rektörü Aydın, burada 19 Mayıs Üniversitesi tarafından alınan eşyalarla ilgili gündeme gelen tartışmalar üzerine açıklama yaptı.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Sait Bilgiç,  geçtiğimiz haflarda katıldığı Burcu Düzgün'ün programında Mahmut Aydın ile görüştüğünü ve kendisine 19 Mayıs Üniversitesinin eşyaları aldığına yönelik bir sözünün olmadığını söylediğini açıklamıştı. Sait Bilgiç'in bu açıklaması üzerine Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın'ın eşyaların 19 Mayıs Üniversitesi tarafından alındığını söylediği bir videoyu Samsun Kent Haber yayınlamıştı.

Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın'da bu hafta AKS TV'de Burcu Düzgün'ün programına katılarak üniversite ile ilgili açıklamalarda bulundu. Rektör Mahmut Aydın, yayında, kapatılan Canik Başarı Üniversitesi eşyalarının 19 Mayıs Üniversitesi tarafından alınması ile ilgili ise burada yaptığı açıklamada, "Ben tabak çanaklardan başka bir şey kalmadı demedim" dedi. (Rektör Mahmut Aydın'ın bu sözleri doğrudur.. Rektör Mahhmut Aydın, 'Tabak çanaklardan başka bir şey kalmadı' diye bir söz kullanmadı. Zaten konuyla ilgili haber yapan yayın organları da bu sözleri Mahmut Aydın söyledi diye bir şey yazmadı, üniversite içerisinde yaptıkları gezi sırasında gördükleri gözlemleri yazdı)

AKS TV'de Burcu Düzgün'ün sunduğu programda, basın mensupları ile bir toplantı yaptığını bu toplantıda ise gazetecilerin kendisine eşyaların alınması ile ilgili soru sorduğunu anlatan Mahmut Aydın, "Basın toplantısı yaptık ve kendimizi anlattık. Basın mensupları bana soru sordu, taşınırlar alındı dediler evet doğrudur dedim. Söylediğimin arkasındayım. Bu sorunun muhatabı ben değilim dedim" dedi.

Gazetecilerin Samsun Üniversitesinde gerçekleşen toplantı sonrası yerleşke içerisinde bulunan kütüphane ve bazı birimleri gezdiklerini ve burada yaptıkları gözlemleri gündeme getirdiğini açıklayan Samsun Üniversitesi Rektörü Aydın, "Biz kavga için gelmedik. 19 Mayıs Üniversitesi bu ülkenin önemli bir üniversitesidir. Ancak bunu da söylerken bazı sıkıntılar varsa bunu da dile getirmek boynumuzun borcu. Canik yerleşkesini alalı 5 ay oldu. Orayla ilgili bazı sıkıntılar var doğrudur. Sait hoca ile görüştüm. Bazı şeyleri istedim. Basın toplantısı yaptık ve kendimizi anlattık. Basın mensupları bana soru sordu, taşınırlar alındı dediler evet doğrudur dedim. Söylediğimin arkasındayım. Biz oraya bekçilik yapmak için gelmedik dedi Sait hocada. Bu sorunun muhatabı ben değilim dedim. Ben bu yerleşkeyi aldığım tarihten itibaren sorumluyum dedim. Tabak çanaklardan başka bir şey kalmadı diye bir şey söylemedim. Sait hoca bana bunu söyledi bende böyle bir ifade kullanmadım dedim. Bazıları bizim kavga etmemizi mi istiyor bilemiyorum.  Bunlarla anılmak bunlarla gündeme gelmek istemiyorum" diye konuştu.

EDİTÖRÜN NOTU
Öncelikle Samsun Üniversitesi yerleşkesinde sadece senato ve rektörlük makamında eşya bulunduğunu gören gözlemleyen basın mensupları, üniversitenin içerisini gezmiş ve diğer birimlerde eşya bulunmadığını gözlemlemiş ve fotoğraflamıştır. Gazeteciler Samsun Üniversitesinde bu çekimleri yaparken, yanlarında üniversite görevlileri de yer almış ve 19 Mayıs Üniversitesi tarafından alınan eşyalar sonrası üniversitenin içinin boşaltıldığının görüntülenmesini sağlamıştır. Burada gazeteciler, üniversitenin içinde bulunduğu durumu üzüntü ile karşılamış ve eşyaların geri iade edilmesi noktasında yayınladıkları haberlerde tepkilerini dile getirmiştir. Burada gazetecilerin derdi, 19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi arasında bir kavga çıkartmak asla değil, aksine Samsun Üniversitesinin içinde bulunduğu soruna çare üretmek, eşyaların geri verilmesi noktasında bir kamuoyu oluşturmaktır. Bu duygularla hareket eden gazetecilerin ise kavga çıkartmakla suçlanması ise kabul edilir değildir. Hiç bir gazetecide Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın, "Tabak, çanaklardan başka bir şey kalmadı" dedi diye bir şey de yazmadı üstelik. Söylenen sözler ve yayınlanan haberler ortadır. 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da belediye başkanının 1.5 milyonluk lüks makam aracı icralık

Samsun'da belediye başkanının 1.5 milyonluk lüks makam aracı icralık