27 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ'NİN ANA KAMPÜSÜ CANİK'TE DEĞİL 19 MAYIS İLÇESİNDE OLACAK

Samsun Üniversitesi'nin ana kampüsü Canik'te değil 19 Mayıs ilçesinde olacak

Samsun Üniversitesi'nin ana kampüs binasının nerede olacağı belli oldu. Samsun'da ikinci devlet üniversitesi olarak kurulan Samsun Üniversitesi'nin ana kampüs binasının 19 Mayıs ilçesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesine ait olan Ballıca Kampüsünde kurulacağı öğrenildi.

17 Mayıs 2018 Perşembe 16:29 GÜNCEL

Samsun Üniversitesi'nin Canik ilçesinde bulunan ve KHK ile kapatılan Canik Başarı Üniversitesine değil, Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı Ballıca Kampüsüne konuşlandırılacağı öğrenildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Samsun Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin prestij iki fakültesini de bünyesine katacak.  TBMM'de AK Parti milletvekilleri tarafından verilen önergeyle, OMÜ'nün Ballıca kampüsündeki tüm fakülteler Samsun Üniversitesi'ne bağlandı. Böylece daha önce Canik'te konuşlanması beklenen Samsun Üniversitesi'nin ana kampüsü 19 Mayıs ilçesindeki Ballıca Kampüsü olarak belirlendi.

AK PARTİLİ VEKİLLER ÖNERGE VERDİ

TBMM'de yeni üniversitelerin kurulmasına ilişkin tasarının görüşmeleri sırasında AK Parti Milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı tarafından verilen son dakika önergesiyle, Samsun Üniversitesi'ne OMÜ'nün son yıllarda adından söz ettiren iki fakültesi ve bir meslek yüksekokulu da bağlandı. Buna göre Ballıca Kampüsü'ndeki tüm fakülteler tamamen Samsun Üniversitesi'ne devredildi.

İKİ FAKÜLTE BİRDEN DEVREDİLDİ

Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik'in haberine göre Samsun Üniversitesi mecliste yasalaşan kanunla daha önce OMÜ bünyesinde bulunan Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin yanı sıra yine Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı bulunan Sivil Havacılık Yüksek Okulu da Samsun Üniversitesi’ne bağlandı.

OMÜ YÖNETİMİNE BİLGİ VERİLMEDİ İDDİASI

OMÜ yönetiminin söz konusu değişiklikten karar meclisten çıktıktan sonra haberdar olduğu öğrenilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun ziyaretinde sözünü verdiği 2’nci devlet üniversitesi olan Samsun Üniversitesi'nde ayrıca Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi yer alacak. Samsun Üniversitesi bünyesinde ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı iken değiştirerek rektörlüğe bağlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Kavak Meslek Yüksekokulları ile yeni kurulacak Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da askerden yeni gelen Ahmet Gater'i öldüren zabıtanın cezası belli oldu

Samsun'da askerden yeni gelen Ahmet Gater'i öldüren zabıtanın cezası belli oldu