17 Nisan 2021 Cumartesi

SAMSUN VALİLİĞİ 1 MART'TA OKULLAR AÇILACAK MI, NORMALLEŞME OLACAK MI AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Valiliği 1 Mart'ta okullar açılacak mı, normalleşme olacak mı açıklama yaptı

Samsun Valiliği, 1 Mart'ta Samsun'da normalleşme olacak mı, olmayacak mı, okullar açılacak mı açılmayacak mı, 1 Mart'ta sınav olacak mı olmayacak mı merak edilen bu sorularla ilgili muallak bir açıklama yaptı.

27 Şubat 2021 Cumartesi 12:01 GÜNCEL

Samsun Valiliği, 1 Mart'ta başlayacağı açıklanan normalleşme sürecine ilişkin Samsun ile ilgili kararların 1 Mart tarihinde yapılacak Kabine toplantısı sonrası 2 Mart tarihinde alınacağını açıkladı.


Samsun şuan için KoronaVirüs vaka artış hızında yüksek riskli iller grubunda bulunurken, Samsun Valiliği bugün yaptığı açıklamada 1 Mart sonrası yeni bir sürece girileceğine dikkati çekerek, okulların açılıp açılmayacağına, yönelik kararlarında yapılacak kabine toplantısı sonrası alınacağını duyurdu.

Samsun Valiliği tarafından yapılan bu açıklamada, 1 Mart tarihinde yapılacak lise sınavlarının iptal olup olmadığı ile ilgili bir bilgi yer almazken, yapılan açıklamada şu bilgiler verildi.

"Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir. İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine’de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti. Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir. 1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekil adımlar atılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 1 Mart'ta yüz yüze eğitim başlayacak mı? Samsun Valiliği açıklama yaptı

Samsun'da 1 Mart'ta yüz yüze eğitim başlayacak mı? Samsun Valiliği açıklama yaptı