17 Ekim 2021 Pazar

SAMSUN'A SANTRALLER KURULURKEN, VOLKSWAGEN MANİSA'YA 980 MİLYONLUK FABRİKA YAPACAK

Samsun'a santraller kurulurken, Volkswagen Manisa'ya 980 milyonluk fabrika yapacak

Samsun'a çevre kirletmeyen, istihdam alanı yaratacak dev yatırımlar neden gelmiyor.. Volkswagen Manisa'ya 980 milyon sermayeyle fabrika yapacak 10 bin kişiyi istihdam edecek!

02 Ekim 2019 Çarşamba 18:39 GÜNCEL

Mobil santraller, doğalgaz çevrim santralleri ve son olarak biyokütle enerji santralinin de yapılacağı Samsun'da, günün konusu  Volkswagen'in Manisa'ya yapacağı 980 milyon liralık fabrika oldu.


Volkswagen Manisa'ya 980 milyon sermayeyle fabrika yapacak 10 bin kişiyi ise istihdam edecek. Samsun'a böylesi büyük yatırımlar neden gelmiyor.. Dört ana ulaşım ağına sahip olan Samsun'un her fırsatta Karadeniz'in başkenti olduğu ve yatırımcılar için cazip bir bölge olduğu söyleniyor. Ancak bu zamana kadar Samsun'a çevre kirletmeyen, büyük istihdam sahası oluşturan bir fabrika kurulmadı ya da yatırımcı gelmedi.. Karadeniz'in başkenti Samsun son yıllarda yapılan enerji yatırımları ile adeta bir santral bölgesi olurken, vatandaşlar ise bu enerji santrallerine çevreyi kirletecekleri gerekçesi ile karşı çıktı, çıkmaya da devam ediyor.

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yapılan mobil santrallerin 6 numaralı fuel-oil ile çalışacak olması nedeniyle yapım sürecinde tepkiler olmuş, olaylar yaşanmıştı. Yaşanan tepkilere rağmen mobil santraller Samsun'a yapılırken, bu yatırımın ardından ise Terme ilçes inde doğalgaz çevrim santrali de yapıldı. Doğalgaz çevrim santraline karşı da Terme ve Samsun'da çevre örgütleri tepkilerini ortaya koymuş ancak bu santralinde yapımının önüne geçememişti. Son günlerde ise Samsun'un Çarşamba ilçesinde biyokütle enerji santrali yapılacak olması nedeniyle tartışmalar yaşanıyor. Yapılan ve yapılacak olan enerji santrallerinin Samsun'un havasını, suyunu kirleteceğini söyleyen vatandaşlar ve çevre örgütleri bu tesislerin yapımına karşı çıktı. 

Samsun'da çevre kirliliği yaratacak sanayi yatırımlarının bölgeye gelmesi eleştirilere ve tepkilere neden olurken, Volkswagen'in Manisa'ya 980 milyon sermayeyle fabrika yapma kararını açıklaması ise, Samsun'da günün konusu oldu.

İşsizlik sorunun had safhada olduğu Samsun'da vatandaşlar büyük istihdam alanı oluşturacak, fabrikaların yapılmasını isterken, Volkswagen'in Manisa'ya kuracağı fabrikada 
10 bin kişiyi istihdam edecek olmasını da memnuniyetle karşıladı. 

Samsun'a da çevre kirletmeyen, büyük istihdam alanı oluşturacak otomotiv yatırımcılarının gelmesini istediklerini söyleyen vatandaşlar, "Samsun'a santraller kuruluyor, başka şehirlere dev fabrikalar" diyerek Samsun'a büyük yatırımların gelmemesi ile ilgili tepkilerini dile getirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Bayram aci

02 Ekim 2019 Çarşamba 19:38

Millet vekili disardan baskani disardan halkida disardan toplama insanlardan olursa olca bu kayma disardan gelenler yer bizede pislini temizlemek duser

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Çarşamba'da yapılacak Biyokütle Enerji Santrali için ürün alımları başladı

Samsun Çarşamba'da yapılacak Biyokütle Enerji Santrali için ürün alımları başladı