20 Ocak 2022 Perşembe

SAMSUN'A YATIRIM İÇİN GELEN YABANCI İŞ ADAMLARI ATAKUM BELEDİYESİNE KONUK OLDU

Samsun'a yatırım için gelen yabancı iş adamları Atakum Belediyesine konuk oldu

Samsun'a yatırım için gelen yabancı iş adamları Atakum Belediyesinin konuğu olurken, belediye başkanı Cemil Deveci, "Atakum ilçesinde 30 bin civarı yabancı uyrukluk, 5 bin civarı da yabancı öğrenci yaşıyor. Atakum ilçesinde belediye olarak Yabancılar Meclisi oluşturduk" dedi.

23 Eylül 2020 Çarşamba 22:43 GÜNCEL

Samsun'un CHP'li Atakum Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, yatırım için kente gelen yabancı iş adamlarına Atakum ilçesini anlattı belediye olarak Türkiye'de fazla örneği olmayan Yabancılar Meclisini kurduklarını açıkladı.


Samsun'un Atakum İlçe Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, yatırım yapmak için farklı ülkelerden Samsun’a gelen yabancı iş insanlarını Atakum’da konuk etti. 


Atakum Belediyesi Meclis Salonu’nda yabancı iş insanları ile bir araya gelen Başkan Deveci, Atakum’un nüfus yapısı, turizm potansiyeli ve yaşam koşulları hakkında konuklara bilgiler aktardı. Atakum nüfusunun hafta sonları ve yaz aylarında yaklaşık 500 bin kişiye ulaştığına dikkat çeken Başkan Deveci, “Atakum, Karadeniz’in kültür ve sanata en açık kentlerinden biri. Biz de geleceği buna göre planlamaya çalışıyoruz. Atakum’da 200 binin üzerinde yerleşik nüfus var. Buna gün içerisinde çalışmak için Samsun’un diğer bölgelerinden gelenler ile üniversite öğrencilerini kattığımızda 300 bine ulaşıyor. Hafta sonları ve tatil dönemlerinde ise nüfusu 500 binlere dayanan büyük bir şehir burası. İç Anadolu ve Karadeniz’in diğer bölgelerinden yaz mevsiminde haftalık yaklaşık 200 bin kişilik turist çeken bir kentiz” ifadelerini kullandı.

ATAKUM KENT KONSEYİ’NDE YABANCILAR MECLİSİ KURULDU
Atakum’da yaşayan yabancı uyruklu yurttaş sayısının hayli fazla olduğunu, Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi’nin de kentin uluslararası kimliğine katkı sağlamak için çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Başkan Cemil Deveci, “25-30 bin civarında yabancı uyruklu yurttaşımız bu kentte yaşıyor. Sadece Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde 5 bin civarında eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci var. Hepsini bir araya getirdiğimizde burasının büyük bir dünya kenti olduğunu görüyoruz. Her belediyede olduğu gibi bizim de bir kent konseyimiz var. Kentin paydaşları ile beraber oluşturduğumuz sivil bir oluşum. Türkiye’de fazla örneği yok. Atakum Kent Konseyi çatısı altında Yabancılar Meclisi oluşturuldu. Bu ilçede yaşayan her milletten insan kent yönetiminde söz sahibi olacak. Eğer Atakum’da iş kurar, yatırım yaparsanız ve Atakum Kent Konseyi Yabancılar Meclisi’nin üyesi olursanız önümüzdeki dönemde birlikte ciddi bir çalışma ortaya koyabiliriz” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Fahrettin Koca'nın Samsun programında sosyal mesafe kuralı ihlal edildi

Fahrettin Koca'nın Samsun programında sosyal mesafe kuralı ihlal edildi